Bezpieczeństwo Naszą wspólną sprawą
Zgodnie z tradycją Wielkopolanie spotkali się ostatniej niedzieli na pikniku w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie organizowanym pod hasłem Bezpieczeństwo naszą wspólną sprawą. Duża frekwencja i co najważniejsze ogromne zainteresowanie problematyką kształtowania warunków bezpieczeństwa osobistego i publicznego napawa sporym optymizmem wszystkich aktywnych uczestników procesu budowania świadomości społecznej w tym obszarze.
Funkcjonariusze reprezentujący wszystkie komórki organizacyjne służby prewencyjnej wielkopolskiego garnizonu Policji przy współpracy z wieloma podmiotami zarówno ze sfery publicznej jak i prywatnej, w tym przede wszystkim Międzynarodowym Stowarzyszeniem Policji IPA Region Poznań przygotowali szereg atrakcji zarówno dla najmłodszych jak i tych znacznie starszych uczestników festynu. Oczywiście nie zabrakło także ulubieńca najmłodszych i symbolu wielkopolskiej Policji - Sierżanta Pyrka.
Dodatkowymi atrakcjami imprezy były prezentacje umiejętności przewodników i psów służbowych wielkopolskiego garnizonu Policji na specjalnie zorganizowanych pokazach, toczących się pod czujnym okiem policjantów jeźdźców z Zespołu Konnego Wydziału Zabezpieczenia Miasta KMP w Poznaniu.
Nie lada atrakcje przygotowało również Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie udostępniając zwiedzającym cały wachlarz atrakcji w postaci m.in. pokazów maszyn i ciągników rolniczych, wypieku chleba, wędzenia wędlin, tkania na krośnie, wyrobu świec z naturalnego wosku pszczelego, pracy twórców ludowych i rzemieślników. Współorganizatorem imprezy była Krajowa Rada Spółdzielcza.
Niesłabnące zainteresowanie tego typu przedsięwzięciami pokazuje jednoznacznie, że mieszkańcy Wielkopolski są zainteresowani pogłębianiem swej wiedzy w obszarze kształtowania bezpiecznych form wypoczynku i dbania o bezpieczeństwo osobiste i publiczne, co sprzyja spadkowi przestępczości zarówno wymierzonej przeciw zdrowiu i życiu jak i najbardziej uciążliwej społecznie, na przykład drobnych kradzieży. W pierwszej połowie 2013 roku na terenie województwa wielkopolskiego odnotowano w siedmiu najważniejszych kategoriach o 896 przestępstw mniej niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Było to możliwe między innymi dzięki zwiększeniu na terenie całego województwa liczby służb o charakterze prewencyjnym aż o 5.288, co ma niebagatelne znaczenie dla efektywności służby oraz kształtowania wysokiego poziomu poczucia bezpieczeństwa mieszkańców naszego regionu.