Interdyscyplinarnie o uzależnieniach...
W dniu 7 czerwca br. w siedzibie Wielkopolskiego Centrum Pomocy Bliźniemu Monar Markot w Rożnowicach odbyło się posiedzenie plenarne Rady Terenowej ds. Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym Województwa Wielkopolskiego. Temat spotkania dotyczył „Uzależnienia a wejście w konflikt z prawem. Formy pomocy dla osób uzależnionych –skazanych".
Uczestnikami posiedzenia byli kuratorzy, funkcjonariusze służby więziennej Zakładu Karnego w Rawiczu i Zakładu Karnego we Wronkach, pracownicy Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej i ośrodków pomocy społecznej, UAM w Poznaniu, a także policjanci z Wydziału Prewencji KWP w Poznaniu.
Na spotkaniu poruszone zostały kwestie dotyczące przepisów karnych, odnoszących się do osób uzależnionych – skazanych. Problematyka ta została przedstawiona przez wiceprzewodniczącego Rady Terenowej, a także Przewodniczącego V Wydziału Penitencjarnego i Nadzoru nad Wykonywaniem Orzeczeń Karnych SSO Piotra Hejduka. Terapeutki Monar zapoznały audytorium z formami pomocy dla osób uzależnionych – skazanych, programami terapeutycznymi oraz zagadnieniami z zakresu społeczności terapeutycznej realizowanymi w Monar. W trakcie spotkania, jego uczestnicy mieli także okazję poznać historie dwóch pensjonariuszy ośrodka, którzy spontanicznie opowiedzieli o przyczynach swoich uzależnień, ich następstwach w postaci rodzących się konfliktów z prawem, a przede wszystkim pomocy, jaką uzyskali w Monarze w Rożnowicach po pobytach w Zakładach Karnych, będących finalną konsekwencją pętli uzależnień.
Sierż. Ewelina Tanaś z Wydziału Prewencji KWP w Poznaniu zapoznała zebranych z charakterystyką przestępczości występującą zarówno wśród uzależnionych dorosłych, jak i nieletnich. Przedstawiła również realizowane przez Policję Programy Prewencyjne.
Ponadto kpt. Ewa Wróblewska z Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej na przykładzie Zakładu Karnego w Rawiczu przedstawiła problematykę oddziaływań terapeutycznych, przedsięwziętych wobec osób uzależnionych. Obecna na spotkaniu Kurator Okręgowy Sądu Okręgowego w Poznaniu – Irena Szostak – zaprezentowała następnie zakres współpracy instytucjonalnej na rzecz pomocy osobom uzależnionym – skazanym.
Efektem przedmiotowej konferencji była wzajemna wymiana doświadczeń i określenie przyszłych rozwiązań systemowych dotyczących współpracy służb i organizacji, których przedstawiciele na codzień pracują na rzecz osób uzależnionych.