Aktualności

Słupca - prewencja dla młodzieży

Kopia sp ostrowite 3Słupeccy policjanci spotkali się z dziećmi i młodzieżą ze szkół podstawowych w Ostrowitem i Cieninie Kościelnym. Uczniowie klas początkowych wysłuchali pogadanek o bezpiecznych zachowaniach na drogach. Młodzież ze starszych klas uczestniczyła w prelekcji na temat zasad korzystania z internetu oraz sposobów przeciwdziałania demoralizacji i przemocy. W Cieninie Kościelnym zorganizowano również spotkanie dla rodziców o odpowiedzialności prawnej nieletnich i odpowiedzialności rodziców za dziecko.

W Szkole Podstawowej w Ostrowitem asp. Marlena Kukawka spotkała się z uczniami klas I-III i dziećmi z zerówki. Uczniowie jednej z klas przygotowali dla zebranych krótki program artystyczny, dzięki któremu wszyscy mieli okazję przypomnieć sobie podstawowe zasady ruchu drogowego. Funkcjonariuszka przedstawiła uczestnikom spotkania prezentację o korzystaniu z dróg przez pieszych oraz o właściwym przewożenie dzieci w pojazdach. Policjantka zachęcała też do noszenia elementów odblaskowych. Uczniowie zgodnie stwierdzili, że odblaski powinny nosić nie tylko małe dzieci, ale również dorośli i nastolatkowie. Maluchy obiecały, że podczas jazdy zawsze będą korzystać z pasów bezpieczeństwa i dopilnują, aby zapinali je również ich rodzice. Na koniec spotkania policjantka opowiedziała o pracy policjantów różnych pionów i zwierzętach pracujących w służbach mundurowych. Dzieciom spodobała się też historia powstania sierż. Pyrka – maskotki wielkopolskiej policji.

Kopia sp CK 1

Szkole Podstawowej w Cieninie Kościelnym zorganizowano pogadanki dla wszystkich uczniów oraz ich rodziców. Uczniowie klas I-III wysłuchali pogadanek o bezpiecznych zachowaniach na drogach. Ich koledzy z klas IV-VI uczestniczyli w prelekcji o bezpiecznym Internecie oraz sposobach przeciwdziałania demoralizacji i przemocy. Podczas prezentacji multimedialnej policjantka przybliżyła nastolatkom definicję cyberprzemocy oraz omówiła przejawy tego zjawiska. Zwróciła uwagę na fakt, że przezywanie, straszenie, poniżanie kogoś w internecie lub przy użyciu telefonu komórkowego to przestępstwo. Podobnie jak robienie komuś zdjęć lub rejestrowanie filmów bez jego zgody, a potem ich publikowanie w sieci. Dzieci takie zachowania traktują jak zabawę nie wiedząc, że łamią prawo.

Kopia sp CK 2

Policjantka uczyła, aby z ostrożnością podchodzić do znajomości zawieranych w sieci, wskazała gdzie szukać pomocy, jeżeli jest się pokrzywdzonym. Poruszyła również temat właściwego zakładania profili na portalach społecznościowych, tak aby chronić prywatność właściciela konta. Podkreśliła, że użytkownicy profili powinni dbać o bezpieczeństwo znajomych i ich zdjęcia zamieszczać w sieci tylko wtedy, gdy uzyskają ich zgodę. Na popołudniowym spotkaniu dla rodziców policjantka mówiła o zagrożeniach płynących z palenia papierosów przez nieletnich, picia przez nich alkoholu, czy używania środków odurzających. Zwróciła uwagę na problem braku poszanowania godności i stosowania różnych form przemocy wśród małoletnich. Wspólnie zastanawiano się jak przeciwdziałać szerzącej się demoralizacji wśród nieletnich.

Powrót na górę strony