Wystawa Aktywni 50+
W ostatni weekend na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się trzecia edycja targów Aktywni 50+, która jest integralną częścią obchodów Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej 2012.
Poznańskie targi Aktywni 50+ realizowane cyklicznie począwszy od roku 2010 to impreza o najdłuższej tradycji wśród tego typu wystaw targowych w Polsce. Każdego roku przedsięwzięcie to cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno wystawców, jak i odwiedzających. Oferta wystawców prezentujących swe osiągnięcia jest kierowana zarówno do osób aktywnych zawodowo, jak i do seniorów, którzy pragną twórczo zagospodarować swój czas. Dlatego na zaprezentowaną ofertę składały się zarówno szeroko rozumiane usługi, jak i produkty dla osób w wieku co najmniej 50 lat.
Jednak impreza charakteryzuje się przede wszystkim swym niepowtarzalnym wymiarem społecznym, na który składają się prezentacje licznych organizacji pozarządowych oraz przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego wszystkich szczebli. Dzięki temu wystawa staje się bardzo ważnym forum wymiany doświadczeń oraz nawiązywania współpracy, której głównym priorytetem jest propagowanie działań na rzecz aktywizacji i podniesienia jakości życia osób w wieku senioralnym.
Wielkopolska Policja również zaprezentowała swoją ofertę na stoisku profilaktycznym obsługiwanym przez funkcjonariuszy Wydziału Prewencji KWP w Poznaniu. Ponadto w czasie wystąpienia eksperta Wydziału Prewencji KWP w Poznaniu – podinsp. Henryka Gabryelczyka, zaprezentowano film prewencyjny zrealizowany we współpracy z jedną z regionalnych stacji telewizyjnych, w którym szczegółowo przedstawiono problematykę bezpieczeństwa osób starszych. Ponadto omówiono podstawowe zasady bezpieczeństwa w kontaktach z domniemanymi przedstawicielami firm i instytucji na co dzień świadczących usługi w miejscu zamieszkania i pracy.
Współpraca Policji ze środowiskiem seniorów jest na bieżąco koordynowana za pośrednictwem instytucji, które często, tak jak w przypadku miasta Poznania i Centrum Inicjatyw Senioralnych, są powoływane przez samorząd. Podstawowymi zadaniami Policji w tym obszarze działania są podnoszenie świadomości osób w wieku senioralnym w zakresie identyfikacji zagrożeń dla bezpieczeństwa osobistego oraz możliwości ich ograniczania lub wręcz eliminowania. Tak zdefiniowany priorytet stanowi bardzo ważny element koncepcji przedsięwzięć mających na celu upowszechnianie wiedzy o szansach i wyzwaniach wiążących się z dłuższym życiem, a realizowanych pod szyldem Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej 2012.