Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw w województwie wielkopolskim
Trwa ogólnopolska akcja profilaktyczna pod hasłem Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. W prokuraturach, komisariatach policji, instytucjach statutowo stworzonych do udzielania fachowych porad oraz sądach w całym kraju na poszkodowanych czekają specjaliści przygotowani do niesienia pomocy.
Każdy, kto czuje się ofiarą przestępstwa może się zgłosić do Punktu Interwencji Kryzysowej, który mieści się na ulicy Niedziałkowskiego 30 w Poznaniu. Tam przez najbliższy tydzień od godziny 10.00 do 15.00 dyżurować będzie policjant, który będzie pomagał rozwiązywać problemy, a ponadto także uświadamiał prawa i obowiązki osób będących ofiarami przestępstw. Warto jednak pamiętać, że PIK czynny jest całodobowo. Pełnią w nim dyżury m.in. psychologowie, pracownicy socjalni i prawnicy, gotowi nieść kompleksową pomoc. W takich miejscach można uzyskać bezpłatne informacje prawne i pomoc psychologiczną dla pokrzywdzonych przestępstwem. Pracownicy PIK prowadzą także bazy instytucji świadczących pomoc dla określonych kategorii ofiar przestępstw i udzielają wszechstronnej informacji na temat możliwości uzyskania pomocy specjalistycznej.
Także pracownicy sądów i prokuratur w całym województwie czekają na osoby poszkodowane. Codziennie, aż do piątku, w wymienionych instytucjach pełnione są specjalne dyżury, których celem jest także zapewnienie pomocy poszkodowanym.
Idea obchodów Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw, ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Jest związana z obchodzonym w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw.