Jak bezpiecznie być pieszym na drodze?
Bezpieczeństwo pieszych zależy w dużej mierze od nich samych oraz od kierujących pojazdami, którzy nie zachowując należytych środków ostrożności oraz nie przestrzegając podstawowych zasad bezpieczeństwa narażają ich na utratę zdrowia i życia.
Zarówno jedna jak i druga kategoria użytkowników dróg posiada określone prawa i obowiązki. Przypomnijmy podstawowe zasady poruszania się pieszych, przy zachowaniu których zwiększamy swoje szanse na bezpieczeństwo.
Pamiętajmy:
- przechodząc przez jezdnię należy zachować szczególną ostrożność i korzystać z przejścia dla pieszych;
- przed wejściem na jezdnię zawsze trzeba się upewnić, że nadjeżdżający pojazd jest w dostatecznej odległości;
- korzystając z pobocza lub jezdni trzeba poruszać się lewą stroną i ustępować miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi;
- idąc jezdnią mamy obowiązek poruszać się jeden za drugim;
- dziecko w wieku do 15 lat , poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, jest obowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.
Pieszy ma bezwzględny zakaz:
- wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych oraz spoza pojazdu lub innej przeszkody;
- przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
- przebiegania przez jezdnię, a podczas jej przekraczania zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby;
- chodzenia po torowisku.
To tylko podstawowe zasady bezpieczeństwa, ale jakże ważne w naszym życiu, bo przecież codziennie każdy z nas jest pieszym. Szczególne znaczenie mają one w okresie jesienno – zimowym ze względu na utrudnione warunki atmosferyczno – drogowe (zmniejszona przejrzystość powietrza, szybko zapadający zmrok oraz mgły).
Jako rodzice i opiekunowie nie zapominajmy, by powyższe zasady przekazywać dzieciom, u których brak wyobraźni i świadomości konsekwencji nieprawidłowego zachowania może doprowadzić do tragedii.