Aktualności

Uwaga !!! Zwierzęta na drodze !!!

Znak A-18bZwierzęta nagle pojawiające się na drodze mogą stać się przyczyną poważnych wypadków. Wielokrotnie widzimy je w pobliżu drogi w różnych porach roku, ale w okresie jesiennym warunki atmosferyczno – drogowe są szczególnie utrudnione. Szybko zapadający zmierzch, opady deszczu, częste poranne mgły – to wszystko znacznie ogranicza widoczność, a tym samym powoduje, że jesteśmy zaskoczeni nagłą sytuacją, której się nie spodziewaliśmy. Dodatkowo śliska nawierzchnia powoduje, że podjęte przez kierującego gwałtowne manewry mogą spowodować poślizg pojazdu oraz utratę panowania nad nim.

 
Drogi w Polsce często prowadzą przez lasy, szlaki wędrowne zwierząt czy chronione obszary przyrodnicze. Wiele dróg, w tym również krajowych, prowadzi nie tylko przez tereny leśne, gdzie pojawiają się dzikie zwierzęta, ale przez rejony wiejskie, w których mogą występować zwierzęta gospodarskie. Znacznie częściej można je spotkać na drogach niższej kategorii – powiatowych czy gminnych.

Nawet na autostradach występują  przypadki zdarzeń drogowych ze zwierzętami, mimo zastosowanych rozwiązań inżynieryjnych mających nie dopuścić do tego rodzaju sytuacji. Zwłaszcza migrujące zwierzęta potrafią dokonać uszkodzeń np. w siatkach ochronnych i pojawiając się na jezdni nieoczekiwanie stworzyć zagrożenie w miejscu, gdzie poruszające się pojazdy mają dużą prędkość.

Kierujący w takich miejscach musi być przygotowany na ewentualność wtargnięcia dzikiego zwierzęcia na drogę, szczególną uwagę należy zachować zwłaszcza nocą, kiedy zwierzęta wabione blaskiem świateł wychodzą
z przydrożnych lasów. Widoczne z daleka  w światłach reflektorów charakterystyczne odbicie gałek ocznych zwierzyny płowej winno być dla każdego kierującego sygnałem do zdjęcia nogi z gazu i zachowania szczególnej ostrożności. W razie potrzeby można użyć sygnału świetlnego lub dźwiękowego.

O możliwości występowania zagrożenia związanego z poruszaniem się tego rodzaju zwierząt ostrzegają znaki drogowe :

Znak A-18b Znak A-18a













 

Kierowcy często nie reagują na te znaki, a wystarczy zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość, by dać sobie możliwość bezpiecznego wykonania manewru w sytuacji zagrożenia.

Gdy już doszło do kolizji ze zwierzęciem…

Gdy doszło już do kolizji z dzikim zwierzęciem to przede wszystkim należy zabezpieczyć miejsce kolizji, usuwając w miarę możliwości pojazd z jezdni, włączyć światła awaryjne i wystawić trójkąt ostrzegawczy. Równocześnie przestrzegamy, aby nie dotykać i nie zabierać potrąconego zwierzęcia, może ono mieć wściekliznę lub nagle zaatakować.
 

 

Powrót na górę strony