Uwaga !!! Zwierzęta na drodze !!!
Drogi w Polsce często prowadzą przez lasy, szlaki wędrowne zwierząt czy chronione obszary przyrodnicze. Wiele dróg, w tym również krajowych, prowadzi nie tylko przez tereny leśne, gdzie pojawiają się dzikie zwierzęta, ale przez rejony wiejskie, w których mogą występować zwierzęta gospodarskie. Znacznie częściej można je spotkać na drogach niższej kategorii – powiatowych czy gminnych.
Nawet na autostradach występują przypadki zdarzeń drogowych ze zwierzętami, mimo zastosowanych rozwiązań inżynieryjnych mających nie dopuścić do tego rodzaju sytuacji. Zwłaszcza migrujące zwierzęta potrafią dokonać uszkodzeń np. w siatkach ochronnych i pojawiając się na jezdni nieoczekiwanie stworzyć zagrożenie w miejscu, gdzie poruszające się pojazdy mają dużą prędkość.
Kierujący w takich miejscach musi być przygotowany na ewentualność wtargnięcia dzikiego zwierzęcia na drogę, szczególną uwagę należy zachować zwłaszcza nocą, kiedy zwierzęta wabione blaskiem świateł wychodzą
z przydrożnych lasów. Widoczne z daleka w światłach reflektorów charakterystyczne odbicie gałek ocznych zwierzyny płowej winno być dla każdego kierującego sygnałem do zdjęcia nogi z gazu i zachowania szczególnej ostrożności. W razie potrzeby można użyć sygnału świetlnego lub dźwiękowego.
O możliwości występowania zagrożenia związanego z poruszaniem się tego rodzaju zwierząt ostrzegają znaki drogowe :
Kierowcy często nie reagują na te znaki, a wystarczy zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość, by dać sobie możliwość bezpiecznego wykonania manewru w sytuacji zagrożenia.
Gdy już doszło do kolizji ze zwierzęciem…
Gdy doszło już do kolizji z dzikim zwierzęciem to przede wszystkim należy zabezpieczyć miejsce kolizji, usuwając w miarę możliwości pojazd z jezdni, włączyć światła awaryjne i wystawić trójkąt ostrzegawczy. Równocześnie przestrzegamy, aby nie dotykać i nie zabierać potrąconego zwierzęcia, może ono mieć wściekliznę lub nagle zaatakować.