Porozumienia

Podpisanie kolejnych Umów Partnerskich

szkola5W piątek 19 października odbyła się uroczystość podpisania Umów Partnerskich, poprzez które Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu objął patronatem klasy o profilu policyjnym w szkołach ponadgimnazjalnych w województwie wielkopolskim. Porozumienie o współpracy zawarło dziewięć szkół dołączając do grona dziewiętnastu, które podpisały Umowy w latach poprzednich.  

Jak słusznie zauważył podczas przemówienia nadinsp. Krzysztof Jarosz, nie jest do końca prawdą, że młodzież dzisiaj zajmuje się głównie konsumpcją i beztroskim stylem życia. Dowodzi tego duże zainteresowanie klasami o profilu policyjnym proponowanym przez szkoły w Wielkopolsce. Nie ma się czemu dziwić, młody człowiek chce czegoś więcej niż tylko standardowej nauki. Poszukuje pasji w swoim życiu, chce nadać mu już pewien kierunek i nawet jeśli później go zmieni to będzie wiedział, że nie marnował czasu na edukację bez żadnej przyszłościowej wizji. Poza tym jest świadomy, że warto poszerzać swoje kompetencje i sprawdzać się w różnych warunkach. Nie ma też nic złego w pragnieniu przeżycia życiowej przygody, spędzenia czasu w zespole uczniów, którym chce się coś robić poza zwykłymi zajęciami i którzy nie boją się ostrzejszej dyscypliny. Dało się  zauważyć, że młodzież podchodzi poważnie do swojego wyboru i że jest on nie tylko świadomy, ale też wynikający z wewnętrznego przekonania o obraniu tej a nie innej drogi życiowej. Wielkopolski Komendant podkreślił także znaczenie słowa patriotyzm, które dla tej młodzieży powinno być jeszcze bliższe niż dla przeciętnego obywatela. Dyrektorzy szkół i reprezentanci uczniów byli poruszeni słowami generała i tym uroczystym momentem, który rozpoczął nowy etap w życiu szkoły. Natomiast Komendant wyraził nadzieję, że w przyszłości będzie miał przyjemność przywitać dzisiejszych uczniów klas o profilu policyjnym w szeregach Policji.

Umowy patronackie zapewniają wsparcie dydaktyczne ze strony Policji dla klas o profilu policyjnym. Przygotowany przez Komendę Wojewódzką Policji w Poznaniu  Program Ramowy oferuje wkład edukacyjny Policji w kształcenie uczniów na poziomie klasy pierwszej, drugiej i trzeciej. Program zawiera specjalistyczne wykłady i ćwiczenia praktyczne, zwiedzanie Sali Tradycji, jak również działalność społeczną i udział w warsztatach stacjonarnych w Kiekrzu. Przewidywany jest także trening sportowy i rozmowa z psychologiem na koniec szkoły jako przygotowanie do testów dla kandydatów na policjantów. Ponadto KWP w Poznaniu zorganizuje Wielkopolską Olimpiadę Kadetów Policji, gdzie reprezentanci uczniów z klas o profilu policyjnym, objętych Umowami Partnerskimi, będą mogli podjąć rywalizację.

Drodzy Kadeci, trzymamy za Was kciuki i życzymy miłych wrażeń, a w przyszłości spełnienia planów o wstąpieniu do Policji!

Szkoły, które podpisały Umowy 19.10. br.:
Zespół Szkół Handlowych im. Bohaterów Poznańskiego Czerwca'56 w Poznaniu
Zespół Szkół Mechanicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Poznaniu
Zespół Szkół Rolniczych im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego w Środzie Wlkp.
Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Kaczkach Średnich
Prywatny Zespół Szkół w Czarnkowie
Zespół Szkół Ekonomicznych im. Józefa Gniazdowskiego w Ostrowie Wlkp.
Liceum Ogólnokształcące im. Prymasa Tysiąclecia ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Opalenicy
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kasprowicza w Nietążkowie
Zespół Szkół Technicznych im. Hipolita Cegielskiego w Śremie


 

Powrót na górę strony