Klasy mundurowe

Jarocińska mundurówka po raz kolejny w gronie laureatów

Reprezentacja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie znalazła się w gronie 11 laureatów I pierwszej edycji konkursu „Policjanci w służbie historii”. W nagrodę uczennice, których praca została wyróżniona, pojadą na wyjazd edukacyjny na Ukrainę i Białoruś.

Pomysłodawcą i organizatorem konkursu była Komenda Główna Policji oraz Instytut Pamięci Narodowej. Zaproszeni do udziału w konkursie „Policjanci w służbie historii” zostali uczniowie policyjnych klas mundurowych z całej Polski. Celem przedsięwzięcia było zainteresowanie uczniów najnowszą historią Polski ze szczególnym uwzględnieniem historii Policji w czasach II Rzeczypospolitej i II wojny światowej oraz jej wkładu w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości i odbudowę państwa polskiego.

3-osobowe  zespoły miały do wykonania 3 zadania:

- odnalezienie w swojej okolicy i opisanie miejsca pamięci związanego z wkładem polskich policjantów w chlubne karty polskiej historii

- nagranie filmu (1,5-3 min) prezentującego sylwetkę policjanta związanego z tym miejscem pamięci, którego postawa może być wzorem służby Polsce i Polakom

- zorganizowanie „żywej lekcji historii” dla swoich rówieśników lub uczniów młodszych, prezentującej historię tego miejsca oraz sylwetkę policjanta

Realizację zadań konkursowych ukończyły 42 zespoły, których prace zostały ocenione przez czteroosobową komisję konkursową. W skład komisji weszli: nadkom.  Zbigniew Bartosiak – naczelnik Wydziału ds. Ceremoniału Policyjnego Gabinetu Komendanta Głównego Policji, Rafał Pękała – naczelnik Wydziału Notacji i Opracowań Multimedialnych BEN IPN, Karolina Kolbuszewska – Wydział Edukacji Historycznej BEN IPN, dr Mateusz Marek – Wydział Edukacji Historycznej BEN IPN.

Drużyna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie, w składzie Zuzanna Kubiak, Maksima Nowak i Liliana Mazur pod okiem opiekuna Władysława Staśkiewicza, w swojej pracy zaprezentowały sylwetkę aspiranta Jana Kubiaka. Dziewczyny wykonały krótki film o życiu Jana Kubiaka i zorganizowały questing dla innych uczniów.

Praca zespołu z Jarocina została oceniona bardzo wysoko. Dziewczyny znalazły się w gronie 11 laureatów, zdobywając bardzo dużą ilość punktów.

Nagrodą dla najwyżej ocenionych przez jurorów zespołów będzie udział w wyjazdowym seminarium edukacyjnym na terenie dawnych Kresów Rzeczypospolitej.

W dniu 21 lipca br., podczas obchodów Święta Policji w Komendzie Powiatowej Policji w Jarocinie, uczestniczki konkursu odebrały z rąk Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Konrada Chmielewskiego, wicestarosty Jarocińskiego Pana Mirosława Drzazgi i Komendanta Powiatowego Policji w Jarocinie insp. Krzysztofa Rzepczyka nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Jarocinie. 

 

Powrót na górę strony