Klasy mundurowe

Policyjne warsztaty dla uczniów

Uczniowie klas bezpieczeństwa publicznego ze szkoły w Wągrowcu uczestniczyli w policyjnych warsztatach szkoleniowych w Kiekrzu. Były to dla nich zmagania z czasem, zmęczeniem i samym sobą. Młodzież zyskała nową wiedzę i ciekawe doświadczenia, które mogą im posłużyć w przyszłości.

W dniach od 5 do 6 czerwca,  uczniowie klas drugich o profilu Bezpieczeństwo Publiczne z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. ppłk. dr Stanisława Kulińskiego uczestniczyli w zorganizowanych przez policjantów warsztatach szkoleniowych w ośrodku nad jeziorem Kierskim

Biorący udział w zajęciach uczniowie mogli uświadomić sobie różnorodność działań policjantów, a także praktycznie sprawdzić się w wykonywaniu zadań o specyfice policyjnej. Przygotowane przez funkcjonariuszy z Komedy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zajęcia zawsze połączone były z praktyką, aby młodzież mogła nie tylko poznać czym jest służba w Policji, ale w pewnym stopniu jej doświadczyć.
Podczas szkolenia ogólnorozwojowego i specjalistycznego młodzież zdobyła podstawową wiedzę na temat użycia kajdanek i stosowania chwytów obezwładniających. Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję spotkania ze specjalistami różnych dziedzin m.in. cyberbezpieczeństwa, walki z przestępczością narkotykową, oddziałów prewencji, laboratorium kryminalistycznego.

Przygotowane podczas warsztatów zadania pozwoliły młodzieży wzmocnić i docenić wartość działania w zespole. Kadeci z Wągrowca dali się poznać z dobrej znajomości elementów musztry. Ogromnym wyzwaniem z uwagi na silny wiatr były wyścigi łodziami na jeziorze Kierskim. Z własną słabością i czasem uczniowie zmagali się podczas zajęć surwiwalowych. Był też czas na integrację podczas dyskoteki, wspólnego ogniska.

Charakter szkolenia, forma przeprowadzenia zajęć, wysokie wymagania co do punktualności i zdyscyplinowania, dały uczniom namiastkę odczuć jakie mają policjanci podczas szkoleń w trakcie służby. Bardzo trudnym momentem była chwila rozstania ze smartphonem, który na prośbę organizatora podczas szkolenia uczniowie pozostawili pod pieczą opiekunów grupy. Policjanci podczas zajęć rozwijali i poszerzali umiejętności kadetów w różnych dziedzinach, a wiedza i doświadczenie zdobyte podczas warsztatów, na długo pozostaną w ich pamięci.

 

foto. Grażyna Działowska

Powrót na górę strony