Gniezno - Tymczasowy areszt za znęcanie się nad żoną
Policjanci zatrzymali 80-letniego mieszkańca Trzemeszna, który znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją żoną. Decyzją sądu najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie.
12 lutego 2025 roku policjanci z Trzemeszna udali się na interwencję domową do jednego z mieszkań w Trzemesznie. Powodem było zgłoszenie dotyczące awantury domowej. Podczas pobytu funkcjonariuszy na miejscu okazało się, że sprawca jest nietrzeźwy. Był agresywny wobec swojej żony, stosował wobec niej przemoc fizyczną i psychiczną. Został zatrzymany. Śledczy z Trzemeszna przedstawili mu zarzut i doprowadzili do prokuratora, który zdecydował o skierowaniu wniosku do Sądu Rejonowego w Gnieźnie o zastosowanie tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy, do którego sąd się przychylił.
80-latek już w przeszłości dopuszczał się przemocy domowej.
Znęcanie się i poniżanie to tajemnica wielu rodzin. Apelujemy, aby osoby dotknięte tą tragedią nie wstydziły się mówić o swojej sytuacji. Istnieją prawne rozwiązania pomagające w natychmiastowym przerwaniu takiego procederu. W naszej komendzie zawsze czekają policjanci gotowi nieść pomoc ofiarom przemocy domowej.
Mundurowi przypominają, że zgodnie z art. 207 Kodeksu Karnego, za znęcanie się fizyczne lub psychiczne nad osobą najbliższą lub pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy podlega karze od 3 miesięcy do lat 5 pozbawienia wolności. Za znęcanie się nad osobą nieporadną ze względu na jej wiek, stan psychiczny lub fizyczny grozi do 8 lat pozbawienia wolności, natomiast gdy sprawca działa ze szczególnym okrucieństwem może w areszcie spędzić nawet do 10 lat.
Gdzie szukać pomocy?
Osoby pokrzywdzone mogą szukać wsparcia, m.in. w powiatowych centrach pomocy rodzinie, ośrodkach pomocy społecznej czy interwencji kryzysowej. Funkcjonariusze apelują, by przerwać łańcuch przemocy i złożyć zawiadomienie na Policję. Proszą także osoby, które były świadkami takich zdarzeń, by nie pozostawały na nie obojętne.
– Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie, swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.