Aktualności

KWP - Koordynatorzy z województwa szkolili się na temat handlu ludźmi

Data publikacji 13.12.2024

W dniach 11-12 grudnia br. koordynatorzy z województwa uczestniczyli w wyjątkowo ważnym i wymagającym szkoleniu poświęconym problematyce handlu ludźmi, prowadzonym przez Międzynarodową Organizacje ds. Migracji (IOM).

Było to cenne doświadczenie, które pozwoliło zgłębić wiedzę na temat jednego z najbardziej niepokojących zjawisk współczesnego świata.

Szkolenie zostało zorganizowane we współpracy z Międzynarodową Organizacją ds. Migracji (IOM), reprezentowaną przez Panią Agnieszkę Reczyńska (adwokata, trenera IOM), która podzielili się swoim doświadczeniem i praktycznymi wskazówkami, jak identyfikować i reagować na przypadki handlu ludźmi. Uczestnicy mieli okazję nie tylko poszerzyć swoją wiedzę teoretyczną, ale także przećwiczyć konkretne scenariusze, które mogą pojawić się w ich codziennej służbie.

Handel ludźmi to problem globalny, który dotyka milionów osób na całym świecie, w tym również  w Polsce. Dlatego tak istotne jest, aby osoby pracujące na pierwszej linii wsparcia posiadały odpowiednie narzędzia i umiejętności, które pozwolą im skutecznie przeciwdziałać temu zjawisku i wspierać jego ofiary.

Polska tak jak inne kraje, w których odnotowuje się przypadki handlu ludźmi, wdrożyła szereg kompleksowych działań, których celem jest sprawne diagnozowanie przypadków handlu ludźmi. Przestępcy związani z tym procederem ciągle szukają nowych sposobów na werbowanie kolejnych ofiar. Obecnie najczęstszą formą wykorzystywania w handlu ludźmi jest wykorzystywanie do pracy przymusowej, do prostytucji i w przemyśle pornograficznym.

Wiele osób chcąc poprawić swoją sytuację życiową na własną rękę szuka pracy poza granicami kraju, gdzie stają się ofiarami handlu ludźmi.

Mając na uwadze swoje bezpieczeństwo podczas wyboru konkretnej pracy, wyjeżdżając zachowaj ostrożność i się przygotuj. W pierwszej kolejności szukaj pracy za pomocą sprawdzonej agencji pośrednictwa pracy lub pośrednika na www.kraz.praca.gov.pl. Pamiętaj , że agencja powinna dostarczyć Ci szczegółowe informacje na temat pracy jaką będziesz wykonywać i poinformować Cię o Twoich prawach i obowiązkach jako pracownika w danym kraju (m.in warunki pracy, wysokość stawek płacy i inne ustalenia muszą być jasno zapisane w umowie).

PAMIĘTAJ że:

• agencja nie może wymagać opłaty za pośrednictwo w znalezieniu pracy. Zgodnie z polskim prawem opłata może być pobierana tylko od pracodawcy. Wszelkie informacje dotyczące mieszkania i warunków pracy znajdziesz na www.eures.praca.gov.pl.

• aby zabrać ze sobą ważny dokument tożsamości - paszport lub dowód osobisty w zależności do którego Państwa się wybierasz. Dokładanie sprawdź, czy kraj do którego podróżujesz wymaga dodatkowych dokumentów wyjazdowych. Zabierz również telefon komórkowy, z włączonym roamingiem i wystarczającymi środkami na koncie.

• warto ubezpieczyć się lub posiadać tzw. kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Społecznego).

Podróżując zawsze miej aktualną informację o wydarzeniach w przypadku wątpliwości lub braku wiedzy na temat aktualnych wydarzeń mogących wpłynąć na Twoje bezpieczeństwo w podróży, Ministerstwo Spraw Zagranicznych przygotowało bieżące informacje dostępne pod adresem (http://www.msz.gov.pl/pl/informacje). Tam również możesz zarejestrować się w systemie szybkiego reagowania ODYSEUSZ, dzięki któremu w razie zaistniałego za granicą niebezpieczeństwa MSZ będzie się z Tobą kontaktowało.

Wiedz, że na poziomie krajowym polska Policja w walce z handlem ludźmi współpracuje z organizacjami pozarządowymi, społecznymi i instytucjami użyteczności publicznej, takimi jak: Krajowe Centrum Interwencyjno-Konsultacyjne dla Ofiar Handlu Ludźmi, Fundacja „La Strada”, Fundacja „Dajemy Dzieciom Siłę”, ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, Stowarzyszenie „PoMOC” czy Międzynarodową Organizacja ds. Migracji. Na szczeblu Komendy Głównej Policji działania związane z zapobieganiem i zwalczaniem handlu ludźmi koordynuje umiejscowiony w Biurze Kryminalnym Wydział do walki z Handlem Ludźmi, Wydział ten obsługuje infolinię/telefon zaufania.

Jeśli przypuszczasz, że w twojej okolicy może rozwijać się handel ludźmi, pisz na adres handelludzmibsk@policja.gov.pl. lub dzwoniąc pod numer +48 47 72 56 502lub 664 974 934 (tam również otrzymasz pomoc czy poradę) w ten sposób można zapobiec ludzkim tragediom.

Nie bądźmy obojętni !

Wspólnie możemy przeciwdziałać handlowi ludźmi i budować bardziej świadome i bezpieczne społeczeństwo.

Katarzyna Owsian-Słomińska/IL

  • Koordynatorzy w trakcie szkolenia z zakresu handlu ludźmi
  • Koordynatorzy w trakcie szkolenia z zakresu handlu ludźmi
  • Koordynatorzy w trakcie szkolenia z zakresu handlu ludźmi
Powrót na górę strony