KWP - Konferencja pt. „20. rocznica ustanowienia w Policji Systemu Ochrony Praw Człowieka.”
6 grudnia 2024 r. w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu odbyła się pod patronatem Wojewody Wielkopolskiej Agaty Sobczyk Konferencja pt. „20. rocznica ustanowienia w Policji Systemu Ochrony Praw Człowieka ”. Zorganizowana prze Zespół do spraw Ochrony Praw Człowieka KWP w Poznaniu.
Konferencja zorganizowana została z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka ustanowionego przez Zgromadzenie Ogólne ONZ przypadającego na dzień 10 grudnia, jako pamiątkę przyjęcia w 1948 roku Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Wraz z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej 20 lat temu Polska Policja w ramach respektowania praw międzynarodowych przyjęła rozwiązania systemowe zmierzające do ustanowienia Policyjnej Sieci Pełnomocników ds. Ochrony Praw Człowieka.
Znaczenie i wagę tych wydarzeń, a także troski w poszanowania godności, praw i wolności człowieka w działaniach Policji, wielokrotnie podkreślali obecni na uroczystości i zabierający głos Wojewoda Wielkopolska Agata Sobczyk oraz Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu nadinsp. Tomasz Olczyk.
W uroczystości udział wzięło wielu zaproszonych i znamienitych gości:
mł. insp. Violetta Mójta – Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu,
asp. sztab. Błażej Dulat oraz podkom. Mateusz Przybyłowski - Wiceprzewodniczący Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ policjantów woj. wielkopolskiego,
nadinsp. Piotr Mąka – Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu w latach 2017 – 2024,
Pani Paulina Stochniałek – Radna Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego VI Kadencji,
Pani Anna Jackowska – Dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego,
Pani Beata Matelska – Dyrektor Regionalnego Centrum Profilaktyki Uzależnień dla Dzieci i Młodzieży w Rogoźnie,
Pani Jolanta Kopińska – Zastępca Dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu
Przedstawiciele różnych grup religijnych i wyznaniowych: ks. kanonik Grzegorz Szafraniak – Kapelan Policji, Pani Alicja Kobus – Przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Poznaniu, Pan Imam Youssef Chadid – Przewodniczący Rady Naczelnej Ligi Muzułmańskiej w Rzeczypospolitej Polskiej, Pani Ilayda Öğdem – z Poznańskiego Centrum Muzułmańskiego, ojciec Krzysztof Wantoch-Rekowski Franciszkanin, Gwardian Woźnickiego Klasztoru – Kapelan Policji,
Młodzież ze szkół poznańskich z klas o profilu policyjnym oraz administracyjno – prawnym,
oraz kadra kierownicza wielkopolskiej Policji: Komendant Miejski Policji w Poznaniu, Zastępca Dowódcy Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu, a także Naczelnicy, policjanci i pracownicy komórek organizacyjnych, w tym również policjanci Zespołu Antykonfliktowego (ZAK) - Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, na co dzień współpracujących z Zespołem do spraw Ochrony Praw Człowieka.
Jubileusz 20-lecia Ochrony Praw Człowieka w działaniach Policji był także okazją do wręczenia odznaczeń oraz podziękowań wszystkim uczestnikom konferencji za podejmowany trud i wysiłki na rzecz ochrony godności drugiego człowieka, jego praw i wolności
w działaniach wielkopolskiej Policji, a także wzajemną współpracę w tych niezwykle ważnych i fundamentalnych obszarach.
Szczególne podziękowania skierowane zostały dla Nieetatowych Pełnomocników
i Pełnomocniczek do spraw Ochrony Praw Człowieka z komend miejskich i powiatowych Policji województwa wielkopolskiego oraz przedstawicieli podmiotów zewnętrznych, którzy na co dzień wspierają działania Wielkopolskiej Policji.
Podkreślenia wymaga również udzielone wsparcie Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego oraz Fundacji "Niebieska Dłoń", którzy wspólnie z Zespołem do spraw Ochrony Praw Człowiek KWP w Poznaniu podjęli inicjatywę przyznania pierwszego w Polsce odznaczenia NSZZP „ZA ZASŁUGI W OCHRONIE PRAW CZŁOWIEKA”.
Konferencja była także okazją do wysłuchania niezwykle ważnych i cennych referatów w obronie praw i wolności człowieka, obowiązujących międzynarodowych standardów ochrony, w tym również ich zagrożeń oraz potrzeby dalszych działań, przygotowanych przez zaproszonych prelegentów tj.:
Pani prof. Anna Zbaraszewska - Poznańska Akademia Medyczna im. Księcia Mieszka I -wykład inauguracyjny - „Międzynarodowe standardy ochrony praw człowieka w działaniach Policji wybrane zagadnienia teorii i praktyki”.
Michael Onoh - Policja Londyn - wykład gościa specjalnego z za granicy „Ochrona Praw Człowieka w działaniach Londyńskiej Policji”
kpt. Mikołaj Klorek – 12 Brygada Obrony Terytorialnej „Zbrodnie przeciwko ludności i dóbr kultury w trakcie konfliktów zbrojnych na przykładzie Wielkopolski w XX wieku”.
Pani Małgorzata Musiał - Pełnomocniczka Wojewody Wielkopolskiego ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych „Prawa i wolności człowieka w działalności Pełnomocnika Wojewody Wielkopolskiego do spraw mniejszości narodowych i etnicznych”.
Uczestnicy niniejszej konferencji obejrzeli wystawę fotograficzną składającą się z dwóch części: pierwsza pt. „Edukacja Retrospektywna w Prawach Człowieka” – zdjęcia autorstwa: podinsp. Dariusza Giersza – Pełnomocnika Komendanta Wojewódzkiego Policji do spraw Ochrony Praw Człowieka Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu oraz druga pt. „Policja a Prawa Człowieka w obiektywie” – zdjęcia ze zbiorów osobistych Pełnomocniczek i Pełnomocników do spraw Ochrony Praw Człowieka.
Całe to wydarzenie uświetnił również koncert uczniów Zespołu Szkół Przyrodniczych z Poznania pod dyrekcją: Damiana Skoczypieca.
Dariusz Giersz/Kamil Sikorski