KWP - Jesień i zima to trudny czas dla osób w kryzysie bezdomności
Wraz z nadejściem zimowych dni policjanci intensyfikują działania na rzecz osób potrzebujących. Zima to trudny czas, szczególnie dla osób w kryzysie bezdomności, starszych czy samotnych. Nie bądźmy obojętni widząc osobę, która może potrzebować pomocy.
Powinniśmy pamiętać, że nie wszyscy mają gdzie się schować przed mrozem. Wiele osób będących w trudnej sytuacji życiowej nie posiada własnego mieszkania czy schronienia, w poszukiwaniu ciepła często zdarza się że chowają się na klatkach schodowych, w piwnicach naszych bloków, opuszczonych działkach, barkach , kanałach ciepłowniczych, fortach, dworcach PKP i innych okolicach.
Aby zapewnić bezpieczeństwo tym osobom wiele instytucji pomocowych szczególnie w tym okresie prowadzi wzmożone działania mające na celu ochronę życia i zdrowia najbardziej narażonych na skutki niskich temperatur.
Patrole Policji na terenie województwa wielkopolskiego systematycznie sprawdzają klatki schodowe, piwnice, dworce PKP, pustostany oraz inne miejsca, w których mogą przebywać osoby potrzebujące pomocy. W trakcie tych działań funkcjonariusze nie tylko identyfikują osoby wymagające wsparcia, ale również informują je o dostępnych formach pomocy. Wskazują miejsca, gdzie można otrzymać ciepły posiłek, schronienie czy wsparcie socjalne.
Gdzie można szukać pomocy?
W przypadku osób w kryzysie bezdomności czy potrzebujących pomocy w okresie zimowym, wsparcie można uzyskać w:
• Ośrodkach Pomocy Społecznej – oferujących pomoc finansową, wsparcie psychologiczne oraz informacje o miejscach noclegowych.
• Schroniskach i noclegowniach – zapewniających schronienie i podstawowe potrzeby, jak ciepły posiłek czy odzież.
• Organizacjach takich jak Caritas, która prowadzi przy pomocy Zgromadzenia Sióstr Zakonnych terenie miasta Poznania Jadłodajnie, gdzie można otrzymać ciepły posiłek czy kubek gorącej herbaty. :
Pw.. Św. Józefa przy ul. Niegolewskich23 (wejście od ul. Bogusławskiego),
Pw. św. Urszuli Ledóchowskiej,
Pw. św. Elżbiety przy ul. Łąkowej 4
Pw. św. Brata Alberta przy ul. Ks. Piotra Ściegiennego 133.
Caritas Poznań oferuje również pomoc w postaci możliwości skorzystania przez osoby bezdomne ze Świetlicy dziennego pobyty otwartej w poniedziałki i piątki w godz. 12.00-17.00 ( w okresie od X-IV) i ogrzewalni (codziennie w godzinach 18.00-8.00) mieszczących się przy ul. Krańcowej 10 w Poznaniu. Z ogrzewali mogą skorzystać zarówno mężczyźni jak i kobiety. Podczas pobytu Caritas bezpłatnie zapewnia nocleg, kąpiel, pomoc socjalną, pomoc przed medyczną , pomoc psychologa.
W przypadku osób bezdomnych czy potrzebujących wsparcie można również uzyskać w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Poznaniu
Dział Pomocy Osobom Bezdomnym dla całego Miasta Poznania
Ul. Gronowa 22 (parter)
Punkt obsługi Klienta tel. 061 878 17 89 czynny
Poniedziałek 7.30-10.3-, 11.00-16.00
Wtorek-czwartek 7.30-10.30, 11.00-15.30
Piątek 7.30-9.30, 10.00-15.00.
Punkt Interwencji Kryzysowej(pomoc psychologiczna, prawna oraz doradztwo pedagogiczne dla osób i rodzin w kryzysie lub stanie przedkryzysowym
Ul. Pamiątkowa 28, Poznań
Tel. 509 111 508, 516 183 943 czynny całodobowo
Stowarzyszenie Zupa na Głównym tel. 730 103 265
Punkt wsparcia dla kobiet ul. Przemysłowa 45 a wtorek13.00-17.00, konsultacje psychologiczne, psychiatryczne, prawne dla kobiet, środa 10.00-14.00 świetlica dla kobieta
Stowarzyszenie Ziarno Dobra : świetlica dla kobiet :
Kontakt za pośrednictwem Punktu Obsługi Klienta
Działu Pomocy osobom Bezdomnym MOPR w Poznaniu.
Stowarzyszenie Pogotowie Społeczne
Il. Borówki 12,
Poniedziałek- piątek 8.-15.00
Ośrodek dla Bezdomnych nr 1
ul. Kobylepole 69 (dawne Michałowo)
To tylko niektóre z wymienionych pozycji instytucji udzielających wsparcia osobom bezdomnym, szerszą ofertę dla Poznania można znaleźć na stronie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w zakładce Bezdomność link do strony mpor.poznań.pl
Apelujemy do mieszkańców o niepozostawanie obojętnym na widok osoby potrzebującej pomocy. Jeśli zauważysz osobę potrzebującą pomocy – szczególnie w czasie niskich temperatur proszę zgłaszaj dzwoniąc pod numer alarmowy 112. W każdym przypadku, który nie wymaga pilnej interwencji , można nanieść odpowiedni znacznik na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa w kategorii Osoba Bezdomna wymagająca pomocy.
Jeden telefon może uratować ludzkie życie. Wspólnie możemy zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie tych, którzy najbardziej tego potrzebują.
Na stronie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu w zakładce Akcja Zima- Pomoc osobom w kryzysie bezdomności https://www.poznan.uw.gov.pl/programy-i-konkursy/akcja-zima-pomoc-osobom-w-kryzysie-bezdomność znajduje się mapa z Wykazem wolnych miejsc w placówkach udzielających tymczasowego schronienia jeśli ktoś chciałby osobiście skorzystać.
Katarzyna Owsian-Słomińska