KWP - Konferencja na temat Policji Państwowej w latach 1919-1939
Wydział Historii UAM, Archiwum Państwowe w Poznaniu oraz Komenda Wojewódzka Policji Państwowej w Poznaniu zorganizowali konferencję „Policja Państwowa województwa poznańskiego w latach 1919-1939”, która odbyła się na Wydziale Historii UAM w dniach 23-24 października 2024 r. Była to doskonała okazja na poznanie wielu ciekawych aspektów dotyczących funkcjonowania Policji Państwowej w okresie międzywojennym.
11 listopada 1918 roku po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy Polska odzyskała status suwerennego państwa oraz podmiotowość na arenie międzynarodowej. Odzyskanie wolności, tożsamości narodowej i własnego państwa, poza radością, niosło za sobą konieczność tworzenia nowego porządku. Naprędce powstawały różnego rodzaju instytucje, których zadaniem było dbanie o ład oraz bezpieczeństwo obywateli. Były to formacje mocno zróżnicowane pod kątem zarówno przepisów jak i zasad funkcjonowania. W tej sytuacji władze Rzeczpospolitej Polskiej szybko dostrzegły konieczność utworzenia jednej, obejmującej swoim zasięgiem cały kraj formacji, której zadaniem będzie stanie na straży dobra publicznego i obywateli, w takim samym zakresie i na podstawie takich samych unormowań prawnych. 24 lipca 1919 roku uchwalono ustawę, na mocy której powołana została Policja Państwowa.
Na początku konferencji głos zabrał prof. UAM dr hab. Maciej Michalski, I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Sławomir Piekut oraz prof. dr hab. Krzysztof Stryjkowski którzy przywitali gości. W trakcie swoich wystąpień podkreślili wagę dbałości o znajomość własnej historii i możliwość wyciągania z niej przydatnych wniosków tak, aby w odpowiedni sposób kształtować naszą przyszłość. Wśród osób, które przysłuchiwały się poruszanym tematom, zdecydowaną większość stanowili uczennice i uczniowie klas o profilu policyjnym.
Wśród tematów poruszanych przez znamienitych prelegentów nie mogło zabraknąć kwestii dotyczących dziejów Policji Państwowej w zasobach Archiwum Państwowego w Poznaniu, Policji Państwowej w mediach i literaturze i wielu innych aspektów, które pozwalały lepiej zrozumieć funkcjonowanie policji w 20-leciu międzywojennym.
Wszyscy uczestnicy konferencji z zaciekawieniem wysłuchali treści przygotowanych przez prelegentów.
Maciej Święcichowski