KWP - Otwarcie laboratorium kryminalistycznego
21 października nastąpiło długo wyczekiwane otwarcie Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Budowa tego imponującego obiektu trwała 23 miesiące. Realizacja tej inwestycji, nie udałaby się, bez wsparcia organów administracji rządowej oraz podmiotów samorządowych. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu wielu osób powstał najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce.
Na uroczystej zbiórce Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu insp. Tomasz Olczyk przywitał znamienitych gości. Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji reprezentował Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji – Pan Wiesław Szczepański.
Obecni byli także przedstawiciele Sejmu i Senatu oraz Europarlamentu. Komendę Główną reprezentował Zastępca Komendanta Głównego Policji – nadinsp. dr Rafał Kochańczyk. Obecni byli przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, przedstawiciele zaprzyjaźnionych służb mundurowych, wymiaru sprawiedliwości, nauki. Nie mogło zabraknąć przedstawicieli komend wojewódzkich, emerytowanych policjantów, a także kapelana wielkopolskich policjantów - księdza kanonika Grzegorza Szafraniaka, który reprezentował Jego Eminencję Metropolitę Poznańskiego arcybiskupa Stanisława Gądeckiego.
Gościliśmy również członków zagranicznej delegacji reprezentujących Departament Śledczy Armii Stanów Zjednoczonych. Obecne były również inne instytucje i podmioty, które wspierały Wielkopolską Policję w realizacji tego projektu.
Często nie mamy świadomości tego, że na rozwiązanie najbardziej skomplikowanych spraw składa się ogromna ilość czynników i praca wielu ludzi. Praca Laboratorium Kryminalistycznego nie jest widoczna na ulicy, na przykład podczas patrolu. Nie widzimy spektakularnych realizacji czy ćwiczeń jak w przypadku policyjnych kontrterrorystów.
Nie widzimy również ciężkiej pracy, godzin ekspertyz, lat nauki, czasami dziesięcioleci poszukiwań rozwiązania. Jednakże poznańskie laboratorium istnieje już od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Od tego czasu pomogło w rozwiązaniu niezliczonej rzeszy spraw – od kradzieży, poprzez rozboje, kończąc na sprawach najcięższych, takich jak zabójstwa.
Rocznie nasze Laboratorium przeprowadza średnio siedem tysięcy ekspertyz ze stanem osobowym siedemdziesięciu trzech osób. Dzięki tym wszystkim faktom oczywistym wnioskiem staje się to, że nowa siedziba jest wręcz niezbędna. Nie tylko w kontekście pracy policjantów, ale także szeroko pojętego bezpieczeństwa.
Najważniejszym momentem dzisiejszej uroczystości było przekazanie symbolicznego klucza Naczelnikowi Laboratorium Kryminalistycznego mł. insp. Waldemarowi Tomaszczakowi, przez Wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Wiesława Szczepańskiego.
W swoim wystąpieniu Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu insp. Tomasz Olczyk podkreślił, że nowo otwarte Laboratorium Kryminalistyczne to najnowocześniejsze laboratorium kryminalistyczne w Polsce i jedno z najnowocześniejszych w Europie. Wyraził dumę z realizacji tak dużej inwestycji, która do niedawna pozostawała tylko w sferze marzeń, a dziś oficjalnie stała się rzeczywistością.
Komendant insp. Tomasz Olczyk uhonorował statuetkami upamiętniającymi otwarcie nowej siedziby Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu osoby, których decyzje przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa, a w konsekwencji mogą nawet ocalić ludzkie życie, które jest wartością nadrzędną:
• Wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Sekretarza Stanu
w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji – Pana Wiesława Szczepańskiego
• Zastępcę Komendanta Głównego Policji – nadinspektora doktora Rafała Kochańczyka
• Wojewodę Wielkopolską – Panią Agatę Sobczyk ( w Jej imieniu wyróżnienie odebrała I Wicewojewoda Wielkopolski Karolina Fabiś-Szulc )
• Marszałka Województwa Wielkopolskiego – Pana Marka Woźniaka
• Prezydenta Miasta Poznania – Pana Jacka Jaśkowiaka
• Starostę Poznańskiego – Pana Jana Grabkowskiego
Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości wszyscy zaproszeni goście mogli zwiedzić budynek nowego laboratorium.
Maciej Święcichowski