KWP - Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi
18 października obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi. To dzień, w którym chcemy zwrócić szczególną uwagę na podnoszenie świadomości na temat ryzyka i niebezpieczeństw związanych z handlem ludźmi. Przy Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM – Kampus Morasko odbyło się spotkanie poświęcone tej bardzo ważnej tematyce.
Głównym punktem tego wydarzenia był Escape Truck, który jest pojazdem ewakuacyjnym. W jego wnętrzu uczestnicy projektu mają za zadanie znalezienie drogi wyjścia z pomieszczenia, dzięki rozwiązaniu tematycznych zagadek, które w swojej sekwencji tworzą historię osób, będącymi ofiarami handlu ludźmi. Scenariusze do zagadek powstały na podstawie realnych modus operandi przygotowanych przez funkcjonariuszy Komendy Głównej Policji oraz Straży Granicznej.
Pomieszczenia były brudne, unosił się w nich brzydki zapach, oświetlenie również pogłębiało ponury efekt, który tam panował. To wszystko miał skłonić odwiedzające osoby do refleksji. Bark roztropności, wiara w każdą super ofertę pracy za granicą, może mieć fatalne w skutkach konsekwencje. Im więcej młodych ludzi będzie miało tego świadomość, tym trudniej będzie im się stać ofiarą handlu ludźmi.
Warto zapamietać, że w strukturze Wydziału Kryminalnego KWP w Poznaniu funkcjonuje komórka, której policjanci zajmują się zwalczaniem i zapobieganiem przestępstw m.in. handlu ludźmi. Współczesnymi formami tego przestępstwa jest praca przymusowa, żebractwo, handel narządami, wyłudzanie świadczeń socjalnych i kredytów. Osoby zainteresowane mogą nawiązać kontakt pod numerem 887 878 900 lub mailowo zhl.wk@po.policja.gov.pl
EscapeTruck został udostępniony dzięki uprzejmości holenderskiej Policji, w ramach międzynarodowej współpracy z Biurem Prewencji i Biurem Kryminalnym Komendy Głównej Policji. Projekt stworzono z inicjatywy holenderskiej fundacji Reshape, która powstała przy wsparciu holenderskiej Policji oraz Ambasady Królestwa Niderlandów w Polsce. Partnerem projektu jest również Uniwersytet Wrocławski.
Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu we współpracy z Wielkopolską Policją oraz Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu uczestniczy w projekcie na poziomie regionalnym.
Wydarzeniu towarzyszyło Miasteczko Profilaktyczne, którego celem jest dotarcie z działaniami w obszarze przeciwdziałania handlowi ludźmi oraz podnoszenie świadomości wśród społeczeństwa w tym temacie. Event profilaktyczny Escape Truck stanął na Kampusie Morasko przy Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.
Obecni na miejscu wydarzenia funkcjonariusze Policji oraz Straży Granicznej udzielali informacji na temat zagrożeń, sposobów i mechanizmów działania przestępców oraz praw ofiar handlu ludźmi. Udział w projekcie był bezpłatny i możliwy dla osób, które ukończyły 16 lat.
Wydarzeniu towarzyszyła akcja krwiodawstwa - na terenie Miasteczka Profilaktycznego został ustawiony krwiobus w którym można było oddać krew i zarejestrować się w bazie Dawców Szpiku.
W ramach akcji o godz. 10:00 odbył się briefing prasowy, w którym udział wzięli:
• Ambasador Królestwa Niderlandów JE Johannes de Mol,
• Wojewoda Wielkopolska Agata Sobczyk,
• I Wicewojewoda Wielkopolska Karolina Fabiś-Szulc,
• Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu mł. insp. Violetta Mójta,
• Dziekan Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu prof. UAM dr hab. Szymon Ossowski,
• Rzecznik Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej – por. Paweł Biskupik,
• przedstawiciel Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego prof. dr hab. Bartłomiej Krzan.
Katarzyna Owsian-Słomińska/MŚ