Oborniki - "Escape Truck" stanął na terenie Rogoźna - nowatorski projekt związany z profilaktyką handlu ludźmi
ESCAPETRUCK stanął na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rogoźnie, gdzie z przygotowanymi zagadkami wymagającymi współpracy i logicznego myślenia zmierzyło się blisko 200 osób. Projekt Escapetruck, opracowany przez holenderską Fundację Reshape, jest częścią kampanii edukacyjnej służącej podnoszeniu świadomości na temat ryzyka i niebezpieczeństw związanych z handlem ludźmi.
16 października br., od godz. 10:00 na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rogoźnie stanął Escape Truck. Organizatorami projektu była holenderska policja wspólnie z Ambasadą Królestwa Niderlandów w Polsce i Uniwersytetem Wrocławskim, do współpracy w którym zaproszono również polską Policję.
Ten nowatorski projekt, służy podnoszeniu świadomości na temat ryzyka i niebezpieczeństw związanych z handlem ludźmi wśród młodzieży szkolnej oraz osób poszukujących pracy, a także uświadamianiu warunków życia ofiar handlu ludźmi, ich cierpienia i traumy, poprzez możliwość osobistego doświadczenia w pomieszczeniach specjalnego pojazdu EscapeTruck.
W evencie udział wzięło blisko 200 osób, które zmierzyły się z wyzwaniem ukończenia i wydostania się z pomieszczeń ciężarówki. Zadaniem uczestników odwiedzających Escape Truck jest znalezienie drogi wyjścia z pomieszczenia dzięki rozwiązaniu tematycznych zagadek, które w swojej sekwencji tworzą historię osób, będącymi ofiarami handlu ludźmi. Do rozwiązania przez uczestników były różne scenariusze, jakie wykorzystują w swoich działaniach przestępcy, specjalizujący się w handlu ludźmi.
W trakcie wydarzenia można było zobaczyć pokaz musztry policyjnej przygotowany przez uczniów Szkoły Edukacja Lubasz, pokaz tresury psów służbowych z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, prezentację Ogniwa Konnego Policji z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu, pokaz sprzętu policyjnego z Komisariatu Wodnego Policji w Poznaniu, Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu oraz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Obornikach.
Po zakończeniu zmagań na uczestników czekały stoiska profilaktyczne przygotowane przez Komendę Powiatową Policji w Obornikach, Czarnkowie, Chodzieży, Szamotułach, Komendę Wojewódzką Policji w Poznaniu, Komendę Miejską Policji w Poznaniu. Swoje stanowisko miała również Straż Graniczna, uczniowie z Zespołu Szkół im. A. Mickiewicza w Objezierzu, Zespołu Szkół nr 1 i 2 w Wągrowcu oraz ze Szkoły Edukacja Lubasz. Podczas eventu zorganizowano również małe targi pracy przy udziale Cech Rzemiosł Różnych z Obornik oraz Rogoźna, Powiatowego Urzędu Pracy, lokalnych przedsiębiorców z terenu powiatu obornickiego.
Handel ludźmi to przestępstwo, które z biegiem lat staje się coraz większym zagrożeniem dla podstawowych praw wolności człowieka, ingerującym w cudze życie, nietykalność cielesną i prawo do decydowania o sobie samym. Handel ludźmi stanowi współczesną formę niewolnictwa. Obecnie najczęstszą formą handlu ludźmi jest wykorzystanie do pracy przymusowej. Drugą równie popularną formą jest zmuszanie do pracy w sex biznesie.
W evencie udział wzięli: Karolina Fabiś – Szulc I Wojewoda Wielkopolski, Jacek Bogusławski Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Waldemar Cyranek Wicestarosta Powiatu Obornickiego, Marek Jagoda Sekretarz Powiatu Obornickiego, Łukasz Zaranek Burmistrz Rogoźna, Justyna Michalska Zastępca Burmistrza Wągrowca, mł. insp. Tomasz Winiarski Komendant Powiatowy Policji w Obornikach, bryg. Tomasz Daszkiewicz Komendant Powiatowy Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Obornikach, asp. szt. Patryk Wielgosz Komendant Komisariatu Policji w Rogoźnie, Jarosław Łatka Przewodniczący Rady Miejskiej w Rogoźnie, Magdalena Górna Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Obornikach, Starszy Cechu - Cechu Rzemiosł Różnych w Obornikach Leszek Wicherek. Nie zabrakło także funkcjonariuszy komend miejskich i powiatowych Policji województwa wielkopolskiego.
Izabela Leśnik/MM