Aktualności

Jarocin - O handlu ludźmi z młodzieżą

Data publikacji 17.10.2024

Handel ludźmi to wbrew pozorom bardzo aktualny temat i powiązany ze współczesnym niewolnictwem. Jak nie stać się ofiarą handlu żywym towarem, o tym dowiedzieli się wczoraj młodzi uczestnicy przedsięwzięcia pn. "Start w dorosłość".

Mimo, że żyjemy w XXI wieku, problem handlu ludźmi jest nie tylko bardzo aktualny, ale też ogromny. O tym, co to jest handel ludźmi, jak ustrzec siebie i bliskich przed staniem się ofiarą tego procederu, rozmawiała wczoraj policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie z przedsięwzięcia pn. "Start w dorosłość", które zostało zrealizowane w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Jarocinie w ramach programu "Kultura bezpieczeństwa" . Warsztaty te skierowane były do uczniów szkół ponadpodstawowych z powiatu jarocińskiego, a ich organizatorem była Państwowa Inspekcja Pracy w Poznaniu.

Czas, gdy młodzi ludzie kończą szkoły i zaczynają szukać pracy to szczególny czas zagrożenia związanego z handlem ludźmi. Szczególnie narażone na stanie się jego ofiarą osoby szukające pracy sezonowej, zarówno w kraju jak i poza jej granicami. Niesprawdzone oferty kuszące super zarobkami to pierwsze co kusi potencjalnego poszukiwacza szybkiego i dobrego zarobku. Niestety rzeczywistość często bywa zupełnie inna niż w ogłoszeniu czy na kolorowym prospekcie. Wielogodzinna praca, noclegi w obskurnych miejscach i zarobki dalekie od oczekiwań. Do tego często osoba proponująca pracę od wypłaty odlicza sobie rzekome, ale bardzo wysokie, koszty poniesione przez niego przy załatwianiu pracy.

O tej i innych formach współczesnego handlu ludźmi opowiedziała młodzieży asp. sztab. Agnieszka Zaworska. 

Podczas prelekcji policjantka omówiła przepisy prawa pracy, w szczególności przepisy i zasady dotyczących stosunku pracy młodocianego, oraz innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, urlopów oraz uprawnień związanych z zatrudnieniem młodocianych osób. Ofiary handlu ludźmi najczęściej rekrutowane są w krajach swojego pochodzenia, często za pośrednictwem ogłoszeń prasowych na różnego rodzaju portalach społecznościowych i tzw. tablicach ogłoszeniowych, gdzie są wprowadzane w błąd co do warunków zakwaterowania i płacy. Po przybyciu do miejsca docelowego nieuczciwi pracodawcy często odbierają cudzoziemcom dokumenty tożsamości, a warunki zakwaterowania i pracy znacznie odbiegają od powszechnie przyjętych norm. Ofiarom nie są wypłacane wynagrodzenia za pracę, a często naliczane są dodatkowe należności np. za transport, wyżywienie i nocleg tworząc w ten sposób wobec swoich pracowników fikcyjną „spłatę długu”.

Przypominamy, że handlem ludźmi jest werbowanie, transport, dostarczanie, przekazywanie, przechowywanie lub przyjmowanie osoby z zastosowaniem:

  1. przemocy lub groźby bezprawnej,
  2. uprowadzenia,
  3. podstępu,
  4. wprowadzenia w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania,
  5. nadużycia stosunku zależności, wykorzystania krytycznego położenia lub stanu bezradności,
  6. udzielenia albo przyjęcia korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy osobie sprawującej opiekę lub nadzór nad inną osobą.

– w celu jej wykorzystania, nawet za jej zgodą, w szczególności w prostytucji, pornografii lub innych formach seksualnego wykorzystania, w pracy lub usługach o charakterze przymusowym, w żebractwie, w niewolnictwie lub innych formach wykorzystania poniżających godność człowieka albo w celu pozyskania komórek, tkanek lub narządów wbrew przepisom ustawy. Jeżeli zachowanie sprawcy dotyczy małoletniego, stanowi ono handel ludźmi, nawet gdy nie zostały użyte metody lub środki wymienione w pkt 1–6.

Odpowiedzialność karną za takie przestępstwa określa natomiast art. 189a § 1 kodeksu karnego: „Kto dopuszcza się handlu ludźmi, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3”.

Więcej o handlu ludźmi dowiesz się wchodząc na stronę https://handelludzmi.eu 

 

Agnieszka Zaworska/MM

 

  • klasa, uczniowie
  • klasa, uczniowie
  • klasa, uczniowie
Powrót na górę strony