KWP - Szkolenie Zespołu Antykonfliktowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu
O czym powinniśmy pamiętać mając kontakt z osobą ze społeczności muzułmańskiej? Jakie są najważniejsze święta muzułmańskie? Jak wygląda codzienne życie wyznawców islamu w Polsce? Te i inne pytania zadali policjanci z Zespołu Antykonfliktowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, którzy uczestniczyli w szkoleniu „ABC islamu – religia i kultura”, zorganizowanym na terenie Muzułmańskiego Centrum Kulturalno Oświatowego w Poznaniu.
Policjanci wchodzący w skład zespołów antykonfliktowych w Policji są przeszkoleni do interwencji w sytuacjach konfliktowych oraz zapobiegania eskalacji przemocy. Najczęściej uczestniczą w zabezpieczeniach protestów, demonstracji i zgromadzeń, a także imprez masowych o podwyższonym ryzyku, czyli wszędzie tam, gdzie może dojść do wybuchu agresji i sytuacji konfliktowych. Priorytetem działania zespołów jest promowanie dialogu oraz budowanie zaufania między Policją a społeczeństwem.
Jednym z elementów podnoszenia kwalifikacji zawodowych funkcjonariuszy ZAK-u są szkolenia i warsztaty, w których cyklicznie uczestniczą. Jedno z ostatnich szkoleń przeprowadzone zostało w Muzułmańskim Centrum Kulturalno Oświatowym w Poznaniu.
Spotkanie było podzielone na dwie części. Wykład o kulturze i historii islamu, a także warsztaty na temat stereotypów funkcjonujących w przestrzeni publicznej przyprowadziła llayda Öğdem – przedstawicielka społeczności muzułmańskiej. Podczas tej części uczestnicy szkolenia zweryfikowali swoją wiedzę na temat islamu, mieli także okazję porozmawiać o tym skąd biorą się niektóre mity i stereotypy dotyczące tej religii. Przedstawicielka społeczności muzułmańskiej opowiedziała również o pozycji kobiet w świecie arabskim, zawieraniu związków małżeńskich oraz codziennym życiu. Odpowiedziała też na wiele pytań praktycznych dotyczących podawania dłoni, ściągania butów w progu muzułmańskiego domu, czy noszenia chust przez kobiety.
Drugą część szkolenia stanowiło spotkanie z immamem poznańskiej wspólnoty muzułmańskiej - Youssefem Chadid, który jest jednocześnie dyrektorem Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego w Poznaniu i przewodniczącym Rady Naczelnej Ligi Muzułmańskiej w RP. Podczas krótkiego wykładu przybliżył on informacje dotyczące historii muzułmanów w Polsce i ich obecnej sytuacji. Omówił też zagadnienia dotyczące posługi religijnej, postu w miesiącu Ramadan i działalności samego centrum na rzecz dialogu międzykulturowego i tej mniejszości.
Na zakończenie uczestniczy szkolenia mogli zwiedzić meczet i obejrzeć wystawę "Wybitni muzułmanie“ oraz ekspozycję z rękodziełem muzułmańskim.
W szkoleniu oprócz policjantów uczestniczyli również pracownicy instytucji publicznych, którzy na co dzień pracują z rodzinami wielokulturowymi i zajmują się szeroko rozumianą problematyką przestępstw z nienawiści. Szkolenie zostało zorganizowane przez Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka w Poznaniu, przy wsparciu Urzędu Miasta Poznania.