KWP - Najlepsi przewodnicy psów służbowych z Wielkopolski
W dniach od 27 do 28 maja 2024 roku odbyły się wielkopolskie eliminacje do finału XXI Kynologicznych Mistrzostw Policji. Tradycyjnie tegoroczne wojewódzkie eliminacje objął swym patronatem honorowym Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak. Celem zawodów jest podniesienie poziomu kwalifikacji zawodowych przewodników i sprawności użytkowej psów służbowych Policji, oraz propagowanie efektywnego wykorzystania psów służbowych w przeciwdziałaniu i zwalczaniu przestępczości.
Historia zawodów sięga 1998 roku kiedy rozegrano Finał I Kynologicznych Mistrzostw Policji, z przerwą w latach 2010 – 2012. Tradycyjnie od lat wielkopolska reprezentacja przewodników psów zaliczana jest do faworytów zawodów ogólnokrajowych, potwierdzając wysoki stopień profesjonalizmu całej grupy zawodowej policjantów pracujących z psami. Duży udział ma także w tym Komisariat Wodny Policji w Poznaniu, wyróżniający się efektywnością zastosowań psów do poszukiwania zapachu zwłok ludzkich i ratownictwa wodnego. Doskonałe wyniki stosowania psów policyjnych w służbie na terenie województwa wielkopolskiego dotyczą całej grupy zawodowej przewodników służby prewencyjnej posługujących się psami o takich specjalnościach jak: patrolowe, patrolowo-tropiące i tropiące, do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych i narkotyków.
Wysoki stopień wyszkolenia wyróżniający także na tle ogólnokrajowym potwierdzają osiągane wyniki we wspomnianych zawodach. W klasyfikacji indywidualnej wielkopolscy policjanci ośmiokrotnie stawali na podium, z czego po dwa razy na pierwszym i drugim miejscu, oraz czterokrotnie na trzecim miejscu.
Najbardziej utytułowanym wielkopolskim przewodnikiem psów służbowych jest policjant w stanie spoczynku Tomasz Kaszkowiak, który dwukrotnie zdobywał laury mistrza kraju i jeden raz zajmował trzecie miejsce w klasyfikacji indywidualnej. Jednocześnie zdobywał w klasyfikacji drużynowej po jednym pierwszym miejscu i trzecim miejscu, dzięki czemu jest najbardziej utytułowanym przewodnikiem psów służbowych w kraju.
Zgodnie z regulaminem XXI Kynologicznych Mistrzostw Policji każdy garnizon będzie reprezentowało dwóch przewodników - zwycięzców eliminacji na szczeblu wojewódzkim jeden z psem
do wyszukiwania zapachów narkotyków oraz drugi z psem do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych.
W obecnej edycji eliminacji wojewódzkich do XXI Kynologicznych Mistrzostw Policji pierwsze miejsce zajął sierż. szt. Rafał Bródka z psem MUSZLA (do wyszukiwania zapachów narkotyków) reprezentujący Komendę Miejską Policji w Poznaniu.
Drugie miejsce zajął asp. Przemysław Zaleśny z psem NITRA (do wyszukiwania zapachów narkotyków) z Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu. Trzecie miejsce zajął st. sierż. Artur Kłobus z psem SARMA (do wyszukiwania zapachów narkotyków) z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim.
W kategorii do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych pierwsze miejsce zajął sierż. szt. Mateusz Skorzybót z psem RUKOLA z Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu.
Warto zauważyć, że zarówno KMP w Poznaniu jak i KMP w Kaliszu kontynuują świetną passę w zawodach kynologicznych powtarzając ubiegłoroczne doskonałe rezultaty. To oznacza, że wielkopolska reprezentacja na tegoroczne XXI Kynologiczne Mistrzostwa Policji w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach, które odbędą się w dniach od 16 do 20 września 2024 roku, będzie składała się z sierż. szt. Rafała Bródki z psem MUSZLA oraz sierż. szt. Mateusza Skorzybóta z psem RUKOLA.
Podczas dzisiejszej uroczystości w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego najlepsi policyjni przewodnicy psów służbowych z rąk Marszałka Województwa Wielkopolskiego Pana Marka Woźniaka, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Tomasza Olczyka, Pierwszego Zastępcy Komndanta Wojewódzkiego insp. Sławomira Piekuta oraz Przewodniczącego NSZZP Województwa Wielkopolskiego mł.insp. Andrzeja Szarego odebrali okolicznościowe statuetki i puchary. To bardzo ważny moment dla systematycznie odmładzanej kadry przewodników psów służbowych w województwie wielkopolskim ze względu na podkreślenie zasług tej stosunkowo niewielkiej lecz niezwykle ważnej grupy specjalistów pracujących na rzecz wielu komórek organizacyjnych oraz jednostki Policji. Jednak warta podkreślenia jest także bardzo owocna współpraca przedstawicieli samorządów z całego województwa z Policją. Przy tym standard współpracy Samorządu Województwa Wielkopolskiego z Policją można uznać za modelowy, co przede wszystkim pozwala na prowadzenie systematycznych inwestycji i rozwój specjalistycznych formacji Policji i przekłada się na utrzymanie bardzo wysokiego poziomu bezpieczeństwa na terenie Wielkopolski.