Aktualności

KWP - Pierwszy rejs profilaktyczny częścią wielkiej pętli Wielkopolski za nami

Data publikacji 11.07.2024

Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu wspólnie z Wydziałem Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Jeżyckim Centrum Kultury w Poznaniu w dniach od 19 do 26 maja 2024 roku zorganizowali Rejs Profilaktyczny. Głównym założeniem rejsu było przekazywanie wiedzy w tematyce bezpieczeństwa seniorów a przede wszystkim różnego rodzaju oszustw dokonywanych metodami na tzw. legendę.

Forma rejsu i spotkań na łonie natury miała natomiast na celu dodatkową aktywizację osób starszych połączoną z efektywnym przyswajaniem wiedzy w innych niż dotychczas warunkach. Podjęcie się tego typu inicjatywy było niewątpliwym wyzwaniem, ze względu na konieczność połączenia zarówno żeglugi rzecznej jak
i organizacji działań o charakterze profilaktyczno – edukacyjnym. W rejs z Poznania do Bydgoszczy wypłynęły dwie łodzie, w których skład wchodzili doświadczeni żeglarze – seniorzy, którzy jednocześnie byli kapitanami poszczególnych jednostek pływających, przedstawiciel Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, przedstawicieli kadry oraz studentów Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, przedstawicieli prasy senioralnej oraz seniorów na co dzień bezpośrednio zaangażowanych w działalności profilaktyczną na rzecz osób starszych. 
19 maja 2024 roku na terenie przystani Szeląg nad rzeką Wartą w Poznaniu odbyła się oficjalna inauguracja przedsięwzięcia, w której udział wzięło kilkaset osób. W większości byli to seniorzy ale nie brakowało również rodzin z dziećmi, co wręcz idealnie wpasowało się w założenia i ideę Rejsu oraz całej kampanii społecznej pn. „Stop manipulacji. Seniorze chroń swoje mienie”, która zakłada międzypokoleniową wymianę spostrzeżeń oraz przekazywanie wiedzy w obu kierunkach dziadek – wnuczek i wnuczek – dziadek. Podczas imprezy na miejscu obecni byli jej organizatorzy i gospodarze Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Sławomir Piekut, Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy insp. Jakub Gorczyński, przedstawiciel Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Prof. UAM dr hab. Bartosz Hordecki, Dyrektor Jeżyckiego Centrum Kultury w Poznaniu Pan Karol Wyrębski, Przewodniczący IPA Region Poznań – E Pan Marek Bronicki. Na miejscu obecny był również pomysłodawca całego przedsięwzięcia, członek załogi i osoba na co dzień bezpośrednio zaangażowana w działalność na rzecz bezpieczeństwa seniorów
Dr Zdzisław Szkutnik – były przewodniczący Miejskiej Rady Seniorów w Poznaniu oraz wykładowca akademicki. Nie sposób nie wspomnieć w tym momencie o pozostałych członkach załóg, które tworzyli przedstawiciel Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu podinsp. Henryk Gabryelczyk, przedstawiciele prasy senioralnej oraz studenci Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu, którzy sporządzili reportaż z wyprawy. Nad poczynaniami załóg czuwali doświadczeni żeglarze i kapitanowie łodzi w osobach Panów Kapitanów Henryka Kociemby oraz Romana Binka. 
Podczas inauguracji dla przybyłych osób przygotowane zostały także stoiska Komend Wojewódzkich Policji w Poznaniu oraz Bydgoszczy, Centrum Inicjatyw Senioralnych
w Poznaniu, Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Poznaniu gdzie chętne osoby mogły zadać pytania i otrzymać na nie odpowiedzi z różnego rodzaju zakresu dotyczącego bezpieczeństwa jak również pierwszej pomocy medycznej. Jeżyckie Centrum Kultury
w Poznaniu zorganizowało natomiast dla przybyłych osób strefę gastronomiczną gdzie można było usiąść odpocząć i doładować baterie pijąc kawę, herbatę oraz jedząc słodkie wypieki. 
Podczas imprezy odbył się również pokaz ratownictwa wodnego przeprowadzony wspólnie przez policjantów z Komisariatu Wodnego Policji w Poznaniu oraz Centrum Powiadamiania ratunkowego w Poznaniu. Nie mogło zabraknąć również różnego rodzaju pojazdów policyjnych, które można było obejrzeć z bliska i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem na miejscu pojawiły się również lokalne media. Kolejną atrakcją były konkursy zręcznościowe, w których głównymi nagrodami były miejsca na kilkugodzinowy rejs rzeką Wartą zakończony specjalnym spotkaniem i ogniskiem. 
W trakcie Rejsu podobne spotkania obyły się we wcześniej wytypowanych
i przygotowanych do tego miejscach na terenie powiatów śremskiego, wrzesińskiego oraz konińskiego województwa wielkopolskiego. O wydarzeniach wcześniej poinformowano lokalnych mieszkańców, dzięki czemu w każdym z miejsc zebrało się wiele osób
w głównej mierze miejscowych seniorów, których łączna liczba również wyniosła kilkaset osób. W spotkaniach udział brali przedstawiciele miejscowych władz oraz kierownictwo miejscowych komend miejskich i powiatowych Policji. W trakcie każdego ze spotkań przeprowadzona została także prelekcja na temat zagrożeń z jakimi seniorzy mogą spotkać się w życiu codziennym w głównej mierze ukierunkowana na próby wyłudzeń środków finansowych poprzez wykorzystywanie różnego rodzaju metod oszustw na tzw. legendę. W każdym przypadku na miejscu obecne były również lokalne media, które przekazywały ważne informacje dla swoich słuchaczy i czytelników, co pozwoliło dotrzeć do jeszcze większej liczby osób i wyposażyć ich w niezbędne do obrony przed atakami oszustów, narzędzia w postaci wiedzy na temat tego jak działają oszuści i jak można się skutecznie przed nimi bronić.  
Po wielu dniach żeglugi i spotkań z seniorami nadszedł czas na oficjalne podsumowanie
i zakończenie rejsu, które zostało zorganizowane na terenie Wyspy Młyńskiej
w Bydgoszczy. Tym samym działania Wielkopolskiej Policji wykroczyły poza granicę województwa wielkopolskiego i dały możliwość skorzystania z przekazywanej podczas tego typu działań wiedzy, mieszkańcom Bydgoszczy i turystom, którzy akurat odwiedzili to jakże urokliwe miejsce. Wszystko to dzięki współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Bydgoszczy, z którą to wspólnie przygotowano wieńczące cały rejs przedsięwzięcie. Podobnie jak w Poznaniu tak i w Bydgoszczy obie Komendy wystawiły swoje stoiska profilaktyczne gdzie policjanci informowali o zagrożeniach i odpowiadali na pytania, można było zobaczyć także policyjny sprzęt oraz obejrzeć pokazy ratownictwa wodnego.
Oczywiście i tym razem zarówno pogoda jak i frekwencja dopisała i udział w imprezie wzięło kolejno kilkaset osób, dzięki czemu w trakcie, krótkiego tygodniowego rejsu i kilku spotkań udało się bezpośrednio wyposażyć w niezbędną wiedzę około tysiąca osób, nie wspominając o wszystkich innych odbiorcach, którzy usłyszeli o tych założeniach w radio czy przeczytali w lokalnej prasie. 
Pierwszy rejs profilaktyczny należy niewątpliwie uznać za bardzo udany. Forma przekazywania wiedzy przypadła seniorom do gustu, czuli oni się zrelaksowani
i zaopiekowani, dzięki czemu mogli w skupieniu wysłuchać tego co mają im do powiedzenia policjanci i inne osoby dbające o ich bezpieczeństwo oraz poczuć się bezpieczniej niż do tej pory poznając metody działania oszustów a przede wszystkim też sposoby jak ustrzec się przed staniem się ofiarą takich przestępców. Tego typu działania są niebywale ważne w perspektywie podnoszenia poziomu wiedzy seniorów w zakresie różnego rodzaju zagrożeń, co w konsekwencji skutkuje zwiększeniem komfortu i jakości ich życia również poprzez spokój psychiczny. 
Szlaki zostały przetarte, zarówno te wodne jak i lądowe, gdzie odbywały się spotkania. Nie pozostaje nic innego jak tylko naładować baterie w wakacje, przez jesień i zimę przeanalizować szczegółowe jeszcze raz wszystkie kwestie i do wiosny przygotować się do kolejnej odsłony rejsu. 
 

Powrót na górę strony