KWP - Powybuchowe warsztaty szkoleniowe
26-27 czerwca odbyły się warsztaty szkoleniowe dla policjantów pionu kryminalnego oraz techniki kryminalistycznej Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu i woj. wielkopolskiego, funkcjonariuszy United States Army Criminal Investigation Division oraz przedstawicieli Prokuratur Regionalnych, Okręgowych i Rejonowych w zakresie wybranych aspektów działań organów ścigania podczas prowadzenia czynności śledczych w związku ze zdarzeniem powybuchowym. Obecny był Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu podinsp. Adam Jurek, który nadzoruje cały pion kryminalny. Pojawili się także naczelnicy z KWP w Poznaniu oraz komendanci miejscy i powiatowi. Nie mogło zabraknąć również przedstawicieli SPKP razem z dowódcą. Armię amerykańską reprezentował między innymi Christopher Willets i jeden z prelegentów Kyle J. Kruk.
Swoją specjalistyczną wiedzą w tym zakresie podzieliło się z słuchaczami pięciu prelegentów. Była to okazja do wymiany ciekawych doświadczeń i informacji. Pierwszego dnia zajęcia odbywały się na terenie Kampusu Morasko w Poznaniu. Kolejny dzień to już wizyta na poligonie w Biedrusku i ćwiczenia praktyczne. Tam w pierwszej kolejności doszło do wybuchu samochodu. Następnie grupy oględzinowe rozpoczęły żmudną pracę szukania, zbierania i zabezpieczania materiału dowodowego.
Sytuacja geopolityczna i potrzeba stałej gotowości do reagowania na różne wydarzenia wymaga od policjantów nieustannego podnoszenia swoich zawodowych kwalifikacji. Tzw. zdarzenia powybuchowe, czyli sytuacje w których doszło do wybuchu, są sytuacjami niezwykle groźnymi, które trzeba jak najszybciej wyjaśnić. Kluczowym elementem jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, co spowodowało taki wybuch. W grę mogą wchodzić różne przyczyny. Odpowiednio przeszkoleni policjanci pracujący na miejscu zdarzenia muszą potwierdzić lub wstępnie wykluczyć powód wybuchu o charakterze kryminalnym.
Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu insp. Tomasz Olczyk przywitał wszystkich znamienitych gości. Podkreślił wagę takich spotkań, a przede wszystkim ich walor praktyczny, który stanowi o ich rzeczywistej przydatności w codziennej służbie.
Głównymi bohaterami pierwszego dnia byli prelegenci, którzy podzielili się swoją specjalistyczną wiedzą.
Dr Paweł Świderski reprezentujący Zakład Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Prok. Łukasz Stanke z Prokuratury Regionalnej w Poznaniu.
Special agent Kyle J. Kruk.
Piotr Peksa doktorant Uniwersytetu Kaliskiego – biegły z zakresu amunicji, materiałów i urządzeń wybuchowych.
St. asp. Tomasz Broniszewski – wojewódzki koordynator ds. techniki kryminalistycznej LK KWP w Poznaniu
Maciej Święcichowski