Aktualności

KWP - Szkolenie dla Prokuratury Okręgowej w Koninie w zakresie weryfikacji autentyczności dokumentów tożsamości

Data publikacji 18.06.2024

12 czerwca br. biegli z Sekcji Badań Dokumentów i Fonoskopii Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Poznaniu w odpowiedzi na zaproszenie przedstawicieli Prokuratury Okręgowej w Koninie przeprowadzili szkolenie w zakresie weryfikacji autentyczności dokumentów tożsamości. Szkolenie zrealizowane zostało dla licznej, ponad 70. osobowej grupy prokuratorów, asesorów, asystentów prokuratorów oraz pracowników administracji prokuratur okręgu konińskiego.

Na samym wstępie spotkania Kierownik Sekcji Badań Dokumentów i Fonoskopii szczegółowo wyjaśnił zagadnienia dotyczące kontroli autentyczności dokumentów publicznych realizowanych przez funkcjonariuszy publicznych w zakresie pierwszego i drugiego stopnia weryfikacji
w rozumieniu art. 42 Ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o dokumentach publicznych.

Przedstawił ogólne zasady, na podstawie których można zweryfikować dokumenty publiczne, w tym dokumenty potwierdzające tożsamość. W omawianiu posłużył się m.in. przykładami polskiego paszportu, dowodu osobistego, prawa jazdy, czy karty pobytu. Zwrócił uwagę na minimalne zabezpieczenia przed fałszerstwem zgodnie z Ustawą z dnia 22 listopada 2018 r. o dokumentach publicznych z późniejszymi zmianami, które są niezbędne, aby taki dokument można było uznać za autentyczny. Ponadto przybliżył zagadnienia związane z oznaczeniem płci w dokumentach tożsamości oraz podróży w tym związanych z zagadnieniem third gender.

Biorąc ponadto pod uwagę specyfikę pracy prokuratorów, w swojej wypowiedzi skupił się również na przekazaniu informacji o weryfikacji autentyczności ukraińskich oraz gruzińskich dokumentów potwierdzających tożsamość. Przybliżył rozmówcom sposoby podrabiania i przerabiania dokumentów, czyli metod, jakimi posługują się sprawcy przestępstw.

Takie spotkanie to była również doskonała okazja do tego, aby wymienić się spostrzeżeniami na temat codziennej współpracy pomiędzy prokuratorami i policjantami prowadzącymi sprawy oraz biegłymi wydającymi w nich opinie. Często, to właśnie na nich ciąży duża odpowiedzialność przeprowadzenia badań, które są podstawą do udowodnienia osobie sprawstwa przestępstwa.

Spotkanie odbyło się w siedzibie konińskiej Prokuratury i cieszyło się sporym zainteresowaniem. Na zakończenie, wszyscy uczestnicy zgodnie wyrazili chęć do dalszej współpracy w tym obszarze zagadnień.

podkom. Marta Mróz/MM

 

  • prokuratura
  • prokuratura
Powrót na górę strony