Aktualności

Złotów - Bez pobłażania wobec domowych agresorów

Data publikacji 04.06.2024

W każdej społeczności dochodzi do mniejszych lub większych konfliktów, które z czasem eskalują wywołując problemy. Wówczas pojawia się przemoc, groźby wyrażane słowem lub zachowaniem. W ostatnich dniach dwóch sprawców przemocy domowej zostało odizolowanych od swoich ofiar. Nie ominą ich surowe konsekwencje.

W ostatnim czasie złotowscy policjanci interweniowali w związku ze zgłoszeniami dotyczącymi przemocy domowej i podejrzenia znęcania się nad najbliższymi.

Pierwsze ze zgłoszeń, dotyczyło nietrzeźwego 39-latka, który agresje słowną i fizyczną wyładowywał na swojej żonie. Policjanci zatrzymali agresora i po zebraniu materiału dowodowego doprowadzili do Prokuratora, który przedstawił agresorowi zarzut znęcania się psychicznego i fizycznego oraz zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego. Dodatkowo mundurowi zgodnie z obowiązującymi przepisami, zastosowali nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania i zakaz zbliżania się do osoby doznającej pomocy.

Takie uprawnienia daje policjantom tzw. ustawa antyprzemocowa. Dzięki temu policjant może natychmiast nakazać sprawcy przemocy opuszczenie mieszkania. Ma to na celu szybkie izolowanie osoby stosującej przemoc w rodzinie. Priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa osobie dotkniętej przemocą i odseparowanie jej od agresora. W każdym przypadku to sprawca przemocy opuszcza mieszkanie.

Drugie zgłoszenie, które wpłynęło do Dyżurnego złotowskiej jednostki miało miejsce w godzinach nocnych. Dotyczyło kobiety, która wraz z dzieckiem uciekła z mieszkania. W trakcie interwencji nietrzeźwy 36-latek swoją agresję kierował w stronę kobiety, a następnie do interweniujących policjantów. Zastał zatrzymany, a gdy wytrzeźwiał przedstawiono mu zarzut znęcania się fizycznego. Na wniosek policjantów, Prokurator Rejonowy ze Złotowa wystąpił do Sądu z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztu wobec sprawcy przemocy. Sąd przychylił się do wniosku i zastosował wobec mężczyzny tymczasowy areszt na trzy miesiące jako środek zapobiegawczy. Obu mężczyzną za popełnione przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

Apelujemy !

Reaguj jeżeli wiesz, że osobie z Twojego otoczenia dzieje się krzywda. Powiadom odpowiednie instytucje. Zadzwoń na bezpłatny numer alarmowy 112. Sprawdzimy każdy sygnał.

asp. Damian Pachuc/MM

  • zatrzymany mężczyzna
Powrót na górę strony