Aktualności

KWP - Szkolenie w zakresie weryfikacji dokumentów

Data publikacji 21.05.2024

Biegli z Sekcji Badań Dokumentów i Fonoskopii Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Poznaniu w odpowiedzi na zaproszenie Grupy Allegro Finance przeprowadzili szkolenie w zakresie weryfikacji dokumentów tożsamości. Spotkanie odbyło się w poznańskiej siedzibie firmy, a udział w nim wzięło kilkadziesiąt osób z różnych zespołów spółki.

Przestępcy nie próżnują i wymyślają coraz to nowsze metody oszustw, które wykorzystują, aby się wzbogacić. Sprawcy przedstawiają różne historie i legendy, zwłaszcza wykorzystując do tego celu nowoczesną technologię, aby zmanipulować rozmówcę i uzyskać dostęp do jego danych osobowych oraz rachunku bankowego.  

O tym, jak weryfikować dokumenty tożsamości, jak sprawdzić, czy są one prawdziwe, jakie mają zabezpieczenia i co powinno wzbudzić czujność pracowników w trakcie weryfikacji kontrahenta rozmawiali uczestnicy spotkania. W trakcie dyskusji sami podkreślili, że w swojej pracy biorąc pod uwagę całkowicie zdalną obsługę użytkowników oraz bezpieczeństwo procesowych transakcji, poszerzenie wiedzy w tym zakresie jest niezmiernie potrzebne, aby zweryfikować zagrożenie lub wykluczyć potencjalne oszustwo.

Na samym wstępie spotkania Kierownik Sekcji Badań Dokumentów i Fonoskopii przedstawił ogólne zasady, na podstawie których można zweryfikować dokumenty tożsamości. W omawianiu posłużył się przykładami polskiego paszportu, dowodu osobistego oraz karty pobytu. Zwrócił uwagę na minimalne zabezpieczenia przed fałszerstwem zgodnie z Ustawą z dnia 22 listopada 2018 r. o dokumentach publicznych z późn. zm., które są niezbędne, aby taki dokument można było uznać za autentyczny. Ponadto przybliżył zagadnienia związane z oznaczeniem płci w dokumentach tożsamości oraz podróży w tym związanych z zagadnieniem third gender. 

Biorąc jednak pod uwagę specyfikę pracy oraz kontrahentów międzynarodowych Grupy Allegro w dalszej części szkolenia biegły skupił się również na zaprezentowaniu dokumentów z innych krajów takich, jak: Wielka Brytania, Holandia, Niemcy, Czechy, Litwa, Węgry, Słowacja oraz Chiny.

Przybliżył rozmówcom także pojęcia nowoczesnych i bardzo popularnych w ostatnim czasie oszustw internetowych – spoofingu, który polega na podszywaniu się dzwoniącego pod inne numery telefonu, aby móc następnie dzwonić do swoich ofiar, phishingu, czyli wyłudzenia poufnych informacji osobistych poprzez podszywanie się pod osobę godną zaufania, której informacje te, są pilnie potrzebne, czy morfingu – niezwykle niebezpiecznego zjawiska, który polega na wykorzystaniu techniki przekształcenia obrazu polegającej na płynnej zmianie jednego obrazu w inny.      

W całodniowym szkoleniu udział wzięło kilkadziesiąt osób z różnych zespołów Grupy Allegro. Szkolenie było przeprowadzone zarówno w formie stacjonarnej jak i online.

podkom. Marta Mróz 

 

  • szkolenie
  • szkolenie
  • szkolenie
Powrót na górę strony