KWP – Wykład „Historia Policji Państwowej II Rzeczpospolitej. Martyrologia”
14 maja o godzinie 19.00 w sali katechetycznej przy Kościele Garnizonowym Wielkopolskiej Policji odbył się wykład pt. „Historia Policji Państwowej II RP. Martyrologia”, który wygłosiła wnuczka ofiary mordu dokonanego przez okupantów - Pani Irena Matuszak, Prezes poznańskiego oddziału Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r.
W Poznaniu przy kościele garnizonowym Wielkopolskiej Policji znajduje się pomnik, który wszystkim współczesnym policjantkom i policjantom przypomina o tragicznych wydarzeniach z 1940 roku. Na pomniku widnieją nazwiska 340 funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP Województwa Poznańskiego – oficerów, podoficerów i posterunkowych – zaskoczonych, rozbrojonych, uwięzionych, zamordowanych strzałem w tył głowy i wrzuconych do dołów śmierci. Do dziś, wśród drzew w Miednoje i Bykowni spoczywają bez trumien i godnego pogrzebu.
W maju przypada dzień obchodów upamiętnienia mordu dokonanego przez okupantów. W tym roku uroczystości przy Pomniku Pamięci Pomordowanych Policjantów II RP Województwa Poznańskiego są zaplanowane na dzień 15 maja.
W przeddzień obchodów gospodarz uroczystości kapelan KWP w Poznaniu ksiądz kanonik Grzegorz Szafraniak zorganizował spotkanie, podczas którego Pani Ireny Matuszak ze Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939, wygłosiła wykład zatytułowany „Historia Policji Państwowej II Rzeczpospolitej. Martyrologia”. Autorka wykładu jest wnuczką Stanisława Mateckiego, uwięzionego i zastrzelonego w więzieniu UNKWD w Twerze, którego zwłoki wrzucono do dołu śmierci we wsi Miednoje. Pani Irena W swoim wystąpieniu przeprowadziła słuchaczy przez ciekawą i jakże bolesną historię swojej rodziny, podkreślając przy tym rolę nas, potomnych w upamiętnianiu wszystkich tych, którzy służąc ojczyźnie złożyli najwyższą ofiarę.
Wśród osób zaproszonych do wysłuchania wykładu obecny był nadinsp. w stanie spoczynku Zdzisław Centkowski, którzy wraz z panem Andrzejem Borowskim, był inicjatorem budowy Pomnika przy policyjnym kościele garnizonowym.
„Stanisław Matecki urodził się 10 kwietnia 1880 roku w Siedmiorogowie, w rodzinie Ignacego i Franciszki z Małeckich. Był żołnierzem w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. Po demobilizacji wstąpił do Policji Państwowej, początkowo pełnił służbę w województwie stanisławowskim, m.in. w Kołomyii w Stanisławowie, następnie został przeniesiony do województwa poznańskiego. W stopniu starszego posterunkowego służył początkowo na posterunku w Kórniku w powiecie śremskim, później w Kotlinie w powiecie jarocińskim. We wrześniu 1939 roku w nieznanych okolicznościach dostał się do niewoli sowieckiej i był przetrzymywany w obozie w Ostaszkowie. Został z niego wywieziony na podstawie listy NMKWD nr 027/3 poz. 91 z 13 kwietnia 1940 roku i zastrzelony w piwnicy więzienia wewnętrznego UNKWD w Kalininie (obecnie Twer), a jego zwłoki wrzucono do zbiorowego dołu we wsi Miednoje. Był żonaty, miał córkę i dwóch synów.” - nota biograficzna autorstwa Wojciecha Śmigielskiego.
Iwona Liszczyńska