KWP - Szkolenie w Forcie VII dla funkcjonariuszy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości
W Muzeum Martyrologii Wielkopolan Fort VII w Poznaniu – pierwszego obozu koncentracyjnego w okupowanej Polsce odbyły się zajęcia szkoleniowe dla funkcjonariuszy Zarządu w Poznaniu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości pn. "Przeciwdziałanie torturom i innym formom złego traktowania wobec osób zatrzymanych przez Policję". Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach „Programu doskonalenia zawodowego z zakresu przeciwdziałania stosowaniu tortur”
Miejsce szkolenia to miejsce nieprzypadkowe, a zarazem wyjątkowe. Fort VII w Poznaniu to pierwszy obóz koncentracyjny w okupowanej Polsce. To właśnie w tym miejscu w sposób szczególny i wyjątkowo drastyczny były łamane prawa człowieka. Szkolenie w pierwszej części oparto na przekazaniu wiedzy merytorycznej, natomiast w drugiej części postawiono na edukację retrospektywną w postaci zwiedzania wspomnianego muzeum. Pan Leszek Wróbel - Kustosz Muzeum oprowadzając uczestników szkolenia opowiadał wiele historii, również te nie zapisane, a przekazywane z bezpośrednich ustnych relacji byłych więźniów ówczesnego obozu.
Realizacja programu szkoleniowego skierowana została dla funkcjonariuszy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości Zarządu w Poznaniu.
Podczas zajęć głos zabrali:
-nadkom. Kamil Sikorski - Zastępca Pełnomocnika Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu do spraw Ochrony Praw Człowieka – "Przeciwdziałanie torturom i innym formom złego oraz nieludzkiego i poniżającego traktowania wobec osób zatrzymanych przez Policję"
-Pani Małgorzata Musiał - Pełnomocniczka Wojewody Wielkopolskiego ds. mniejszości narodowych i etnicznych oraz równego traktowania - „MY i ONI –dyskryminacja i równe traktowanie – przepisy prawa w Polsce.”.
-Pan Jacek Kaczmarek – Kierownik Muzeum Martyrologii Wielkopolan Fort VII oraz Pan Leszek Wróbel - Kustosz Muzeum ,,Edukacja retrospektywna – zwiedzanie Fortu VII”.
Istotnym elementem szkolenia była właśnie wizyta uczestników zajęć w Muzeum Martyrologii Wielkopolan Fort VII w ramach edukacji retrospektywnej. Głównym celem tego przedsięwzięcia było prowadzenie działań edukacyjnych i informacyjnych uwrażliwiających policjantów i pracowników Policji na potrzebę stałego utrwalania w środowisku policyjnym szacunku dla drugiego człowieka oraz respektowaniu jego godności, traktowania wolnego od tortur, a także równouprawnienia oraz wzajemnej tolerancji.
Kamil Sikorski/MM