Aktualności

KWP - Kolejnych 350 policjantów przeszkoli się z kwalifikowanej pierwszej pomocy

Data publikacji 02.04.2024

Policjanci ze wszystkich jednostek woj. wielkopolskiego wezmą udział w kursach kwalifikowanej pierwszej pomocy. Fachową wiedzę i kompetencje zdobędzie 350 policjantów. Wszystko dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Do kolejnej edycji szkoleń z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy zgłosiło się 350 policjantek i policjantów z wielkopolskich komend.

Dzisiaj w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się spotkanie robocze Pierwszego Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Sławomira Piekuta z Członkinią Zarządu Województwa Wielkopolskiego panią Pauliną Stochniałek. W spotkaniu brała udział także Dyrektorka Departamentu Zdrowia pani Anna Jackowska oraz mł. insp. Maciej Purol Naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Poznaniu.

Uprawnienie ratownika pierwszej pomocy umożliwi policjantom resuscytację krążeniowo oddechową zarówno z przyrządami, jak i bez. Nabyte umiejętności pozwalają także na fachowe unieruchamianie złamań i zwichnięć, tamować obfite krwotoki i opatrywać rozległe rany. Wykwalifikowani ratownicy mogę także ewakuował zagrożonych ludzi, wspierać psychicznie poszkodowanych. Mogą także prowadzić bierną tlenoterapię, a także prowadzić akcje związane z ochroną przed hipotermią.

Tytuł ratownika pierwszej pomocy uprawnia do wykonywania działań ratowniczych, które nie są dostępne na poziomie pierwszej pomocy. Ponadto policjanci służby prewencyjnej niejednokrotnie są pierwsi na miejscach wypadków komunikacyjnych, katastrof i innych wydarzeń, podczas których życie i zdrowie ludzi jest zagrożone. Wykwalifikowani policyjni ratownicy będą także służyć fachowym wsparciem i asystą dla ratowników medycznych.

Aktualnie w wielkopolskich jednostkach policyjnych jest 362 policjantów z uprawnieniami ratowników pierwszej pomocy.

Andrzej Borowiak/IL

  • Insp. Sławomir Piekut podczas roboczego spotkania w Urzędzie Marszałkowskim Woj. Wielkopolskiego
Powrót na górę strony