Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP - Poznański Zespół Antykonfliktowy istnieje już 11 lat

Data publikacji 24.11.2023

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 11. rocznicy powołania Zespołu Antykonfliktowego Policji w Poznaniu. Od wielu lat policjanci tego zespołu biorą udział w różnego rodzaju zabezpieczeniach na terenie Poznania, Wielkopolski, a także poza jej granicami, stosując tzw. „miękkie podejście”.

Na uroczystej rocznicowej zbiórce nie mogło zabraknąć osób, które przyczyniły się do powstania i funkcjonowania Zespołu Antykonfliktowego. Reprezentujący Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu nadinsp. Piotra Mąkę, I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Sławomir Piekut uroczyście przywitał znamienitych gości.

Obecni byli: insp. Adam Kachel – Dyrektor Głównego Sztabu Policji, insp. Jakub Gorczyński I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji z siedzibą w Radomiu. Pojawili się komendanci miejscy w tym insp. Robert Kasprzyk, powiatowi i komendanci z komisariatów Policji w Poznaniu, z których jednostek pochodzą policjanci z ZAK. Na zbiórkę przybył insp. Jarosław Echaust - Dowódca Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu oraz insp. w st. spocz. Maciej Nestoruk i insp. w st. spocz. Rafał Pawłowski. Nie mogło zabraknąć również naczelników z KWP i KMP w Poznaniu oraz Zastępców i Dowódców Kompanii Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu. Na auli pojawili się także pełnomocnicy KWP ds. ochrony praw człowieka oraz Zastępca Przewodniczącego ZW NSZZ Policjantów asp. szt. Przemysław Postaremczak.

Głównymi bohaterami uroczystości byli policjanci Zespołu Antykonfliktowego, którzy zostali wyróżnieni przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu rozkazami i pamiątkowymi medalami.

Dodatkowo na ręce osób, które w szczególny sposób przyczyniły się do powstania i późniejszego funkcjonowania ZAK-u, I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Sławomir Piekut trafiły pamiątkowe ryngrafy. Nie mogło również zabraknąć krótkiego filmu przedstawiającego działalność Zespołu Antykonfliktowego w pigułce i pamiątkowego zdjęcia.

Jak wyglądały początki ZAKu?

Pod koniec 2010 roku zaczęła tworzyć się wizja powstania Zespołu (ZAK)
w KWP w Poznaniu. We wstępnej koncepcji w skład działań antykonfliktowych zostali wyznaczeni policyjni negocjatorzy oraz psychologowie policyjni.

Początki działania Zespołów Antykonfliktowych w Polsce zaczynają się w listopadzie 2011 roku jako pilotażowy projekt Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu będąc pierwszą jednostką, która zaczęła przygotowania do wdrożenia i stosowania niestandardowego jak dotąd rozwinięcia systemu „miękkiego podejścia” przy utrzymaniu bezpieczeństwa i porządku publicznego w związku z imprezami masowymi, zgromadzeniami, protestami publicznymi oraz innymi sytuacjami kryzysowymi.

15 listopada 2011 r. to data wykorzystania po raz pierwszy policjantów KWP w Poznaniu w działaniach o charakterze antykonfliktowym, podczas meczu piłki nożnej reprezentacji: POLSKI i WĘGIER w Poznaniu. Po tym zabezpieczeniu i wyciągniętych wnioskach kierownictwo KWP podjęło decyzję o z rozpoczęciu całkiem nowego naboru kandydatów do (ZAK), rozpoczynjący proces rekrutacji zakończony szkoleniami w Rokosowie i Poznaniu. 

Organizacja i funkcjonowanie poznańskiego zespołu oparte zostało na modelach doświadczeń niemieckiej Policji w Dolnej Saksoni (Konfliktmanagement) oraz Policji Republiki Czeskiej (Antikonfliktni Tym), gdzie już wcześniej z dużym sukcesem i aprobatą społeczną stały się podstawowym elementem działań Policji.

Oceniony wysoko udział wielkopolskich policjantów „ZAK” w zabezpieczeniu Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012 w Poznaniu, zaowocował uregulowaniem przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu zasad funkcjonowania zespołu (Decyzja Nr 193/2013 z dnia 26 kwietnia 2013 r. „w sprawie szczegółowych zasad organizacji i działania nieetatowego Zespołu Antykonfliktowego KWP w Poznaniu) oraz od 2021 roku w całej Polsce formę pracy reguluje Zarządzenie NR 27 Komendanta Głównego Policji z dnia 5 sierpnia2021r. -„w sprawie powołania, funkcjonowania grup i zespołów antykonfliktowych”.

Ta przygoda ludzi-pasjonatów tej pracy, trwa do dziś.

Maciej Święcichowski

 

Powrót na górę strony