Aktualności

Przemoc niszczy dzieciństwo. Co zrobisz, kiedy się dowiesz? Miasto Poznań włącza się w ogólnopolską kampanię „REAGUJ na przemoc wobec dzieci”.

Data publikacji 17.11.2023

Już w najbliższą niedzielę 19 listopada podczas Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci w ramach ogólnopolskiej kampanii „REAGUJ na przemoc wobec dzieci”, wybrane budynki w Poznaniu podświetlone zostaną na czerwono, stanowiąc symboliczny manifest braku zgody na przemoc wobec dzieci. Celem kampanii jest zachęcenie dorosłych do podejmowania działań w sytuacjach, gdy podejrzewają oni, że dziecko doświadcza przemocy. Inicjatorem kampanii jest Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, lokalnym ambasadorem inicjatywy jest Fundacja „Dziecko w Centrum”.

Według najnowszego badania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę – inicjatorki kampanii, jedno na troje dzieci (32%) doświadczyło przemocy fizycznej lub (i) psychicznej ze strony bliskich dorosłych. 26% dzieci doświadczyło wykorzystywania seksualnego bez kontaktu fizycznego, a 8% z kontaktem. Te dzieci często cierpią w samotności, bez nadziei na pomoc. Przemoc wobec nich pozostaje często niezauważona i towarzyszą jej obojętność i milczenie.

Jak reagować?

Co roku przez 19 pierwszych dni listopada trwa światowa „Kampania 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”. Celem kampanii jest uwrażliwienie mieszkańców na problem przemocy i krzywdzenia dzieci i młodzieży. W ramach ww. inicjatywy, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, realizując kampanię „REAGUJ na przemoc wobec dzieci”, wskazuje na możliwe ścieżki i sposoby reagowania na przemoc wobec dzieci. Informacje dostępne są na stronie kampanii REAGUJ.fdds.pl. Na stronie wskazane są również miejsca i formy pomocy oraz niezbędne dokumenty i wzory pism w zakresie reagowania na przemoc wobec dzieci. Do pobrania są również materiały graficzne, a wkrótce dostępny będzie też kurs e-learningowy. Istotnym elementem kampanii jest miniserial pt. „Nieobojętni” w reżyserii Krzysztofa Komandera poruszająca opowieść o tym, jak ważne jest, by nie pozostawiać dzieci samych w obliczu przemocy. Bohaterowie historii znajdują się w trudnych sytuacjach, które wymagają natychmiastowej interwencji. Serial można obejrzeć na stronie REAGUJ.fdds.pl lub na kanale YouTube Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

W „Nieobojętnych” jedną z głównych ról odgrywa Jakub Gierszał, znany i ceniony aktor, który jest też ambasadorem kampanii „REAGUJ na przemoc wobec dzieci”.

Wszystkie rzeczy, które robimy w życiu mają jakąś ustaloną intencję. W tym przypadku intencja jest bardzo dobra i szczególna – to chęć pomocy dzieciom, które doświadczają przemocy, i potrzeba nagłośnienia kampanii, która mówi o tym, co my dorośli powinniśmy zrobić, gdy jesteśmy tego światkami – mówi Jakub Gierszał, aktor, ambasador kampanii. – Proces angażowania się w pomoc np. poprzez telefoniczne zgłoszenie przemocy do odpowiednich służb czy interakcję z osobą, która stosuje przemoc, albo z dzieckiem, które potrzebuje pomocy, wzbudza wiele emocji i może być dla wielu osób trudny. Ale warto wyjść ze swojej strefy komfortu, warto wziąć na siebie kawałeczek tej odpowiedzialności społecznej, bo każdy taki mały krok powoduje, że jesteśmy zdolni wykonać też następny – dodaje Gierszał.

Oficjalna premiera serialu „Nieobojętni” odbyła się 14 listopada 2023 r. w Kinie Muranów w Warszawie. W spotkaniu udział wzięli: twórcy kampanii, eksperci Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę oraz Jakub Gierszał.

Podświetlone na czerwono budynki polskich miast jako manifest braku zgody na przemoc wobec dzieci

19 listopada – w Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci w ramach prowadzonej kampanii, podświetlone zostaną na czerwono ważne budynki w mieście Poznań – m.in. Fontanna Wolności i Centrum Inicjatyw Rodzinnych.

Podobne iluminacje będą miały miejsce również w innych miastach Polski, m.in. w Starogardzie Gdańskim, Lublinie, Olsztynie, Zakopanem, Rabce, Nowym Targu, Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej, Rzeszowie, Grudziądzu, Koninie. W Warszawie, z inicjatywy Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, na czerwono podświetlony zostanie Pałac Kultury i Nauki, a na fasadzie budynku wyświetlone zostanie hasło: „Dzieciństwo bez przemocy”.

Ambasadorem kampanii w Wielkopolsce jest Fundacja „Dziecko w Centrum”, która od 15 lat działa w zakresie kompleksowej ochrony i pomocy dzieciom, które doświadczyły przemocy. 

W Polsce niestety wciąż panuje powszechne przekonanie, że w sprawy rodzinne nie powinniśmy się wtrącać. Słysząc płacz dziecka, mając podejrzenie, że doświadcza ono przemocy, pozostajemy bierni. Wieloletnie doświadczenia pracy w obszarze ochrony dzieci pozwalają nam wskazać m.in. dwa powody takich sytuacji – świadkowie przemocy wobec dziecka nie wiedzą co zrobić, jak zareagować, obawiają się też konsekwencji takich działań – zarówno dla siebie jak i dla dziecka. Z pomocą i odpowiedzią na te kwestie przychodzi trwająca właśnie kampania” - wskazuje Agnieszka Wojciechowska - psycholożka Fundacji „Dziecko w Centrum”.

W prowadzoną kampanię aktywnie włączyły się organizacje członkowskie Krajowej Koalicji na rzecz Ochrony Dzieci.

Określenie standardów działań na rzecz ochrony dzieci, w tym skutecznych sposobów reagowania na przemoc wobec dzieci, jest jednym z istotnych obszarów działań powstałej w październiku br. Krajowej Koalicji na rzecz Ochrony Dzieci. Koalicja zrzesza 16 wiodących polskich organizacji działających na rzecz ochrony dzieci przed przemocą. Liczymy, że działania koalicji przyczynią się między innymi do zwiększenia społecznej świadomości dotyczącej tego, jak ważne jest reagowanie na przemoc wobec dzieci” – mówi Marzena Affeldt, prezeska Fundacji „Dziecko w Centrum”, członkini Rady Krajowej Koalicji na rzecz Ochrony Dzieci.

"Każdego miesiąca w Poznaniu zakładanych jest między 80 a 100 formularzy Niebieskiej Karty. Przemocy domowej doświadczają też malutkie dzieci. Nie możemy pozwolić, aby dzieci zostały same, bez pomocy! Reagujmy na krzywdę, bo każde zło niesie za sobą lata traumy. W Poznaniu i całej Polsce działają instytucje i organizacje, które udzielają wsparcia osobom w sytuacji przemocy. Dziękuję im za każdą pomoc” - mówi Maria Lisiecka-Pawełczak, Radna Miasta Poznania, Przewodnicząca Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia, która z zaangażowaniem wspiera realizację kampanii na terenie miasta Poznania.

Źródło: Informacja prasowa "Fundacji Dziecko w Cetrum"/IL

 

  • Plakat promujący kampanię fundacji dajemy Dzieciom Siłę pn. REAGUJ
  • Plakat promujący kampanię fundacji dajemy Dzieciom Siłę pn. REAGUJ
Powrót na górę strony