Aktualności

KWP - W trosce o osoby w kryzysie bezdomności

Data publikacji 16.11.2023

Wraz z nadejściem okresu jesienno–zimowego Policja w całej Polsce podejmuje działania mające na celu pomoc osobom w kryzysie bezdomności, zgodnie z hasłem „pomagamy i chronimy”. 14 listopada poznańscy policjanci przeprowadzili taką akcję wspólnie z przedstawicielami Caritas Archidiecezji Poznańskiej.

Realizując ustawowe zadania, zgodnie z hasłem „pomagamy i chronimy” policjanci systematycznie kontrolują miejsca, gdzie mogą przebywać osoby potrzebujące w kryzysie bezdomności. Najczęściej są to klatki schodowe, pustostany, ogródki działkowe, kanały, dworce PKP, PKS. W przypadku napotkania osoby potrzebującej pomocy policjanci kierują taką osobę do Ośrodków dla bezdomnych, instytucji pomocowych, a także przekazują niezbędne informacje o możliwości otrzymania wsparcia.

Mając na uwadze bezpieczeństwo osób potrzebujących, w kryzysie bezdomnosci oraz zbliżajacy się Światowy Dzień Ubogich, poznańscy policjanci z Komisariatu Policji Poznań-Wilda, Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu i Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu wspólnie z Dyrektorem Archidiecezji Poznańskiej Caritas, 14 listopda br. przeprowadzili w Poznaniu działania na rzecz osób potrzebujących. Odwiedzali miejsca ich pobytu wręczając paczki z odzieżą, żywnością. Dodatkowo każda osoba potrzebująca otrzymała ciepły koc i informacje, gdzie każdego dnia może skorzystać z ciepłego posiłku. Zachęcano do korzystania z ogrzewalini przy ul. Krańcowej 10 w Poznaniu, która czynna jest codziennie. Do ogrzewali mogą zgłaszać się kobiety jak i mężczyżni z maksymalną zawartością do 1°/ₒₒ alkoholu w organizmie. W trakcie pobytu można się wykąpać, wyprać odzież, otrzymać ciepły posiłek, pomoc socjalną, przedmedyczną, psychologiczną. Przy ulicy Krańcowej jest dostępna Łaźnia Miejska i strefa pomocy doraźnej czynna od poniedziałku do piątku. W godzinach od 12:00 do 17:00 tam również mogą zgłaszać sie kobiety jak i mężczyżni, którzy podczas swojego pobytu mają zapewnione, środki higieniczne do kąpieli, strzyżenie włosów, pomoc pielęgniarki i lekarza, pomoc pracownika socjalnego, dostęp do telewizji, internetu.

W Poznaniu każda osoba znajdująca się w potrzebie może skorzystać z ciepłego posiłku w jadłodajniach Caritas mieszczących się przy ulicach:

  • Jadłodajnia Caritas pw. Św. Elżbiety, ul. Łąkowa 4 - czynna od poniedziałku do piątku od godz. 10:00-12:30, I sobotę miesiąca od godz. 09:00-12:00;
  • Jadłodajnia Caritas pw. Św. Alberta,ul. Ściegiennego 133 - czynna od poniedziałku do piątku. w godz. 10:00-12:00,
  • Jadłodajnia Caritas pw. Św. Urszuli Ledóchowskiej, ul. Taczaka 7 - czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-11:30 i 15:15 do 16:00, w sobotę. od godz. 10:00-11:30;
  • Jadłodajnia Caritas pw. św. Józefa przy ul. Niegoleniowskich 23 (wejście od ul. Bogusławskiej) - czynna od poniedziałku do soboty w godz. 11:00-12:00.

Ważna informacja dla chcących skorzystać z Jadłodajnii - nie funkcjonują w niedzielę.

Apelujemy do mieszkańców całego województwa wielkopolskiego o zwrócenie szczególnej uwagi na osoby bezdomne, samotne, bezradne czy też nietrzeźwe, które mogą stać się ofiarą zbliżających się mrozów. Nie przechodźmy obok nich obojętnie. Jeśli  wiesz, gdzie znajduje się koczowisko albo osoba potrzebująca pomocy, a chcesz pozostac osobą aninimową możesz taki fakt zgłosić za pośrednictwem  Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w zakładce "Osoba bezdomna potrzebująca pomocy" lub wybierając numer 112 - w ten sposób możesz uratujesz komuś życie.

Katarzyna Owsian-Słomińska/IL

  • Policjanci i wolontariusze Caritas podczas działań na rzecz osób bezdomnych w dniu 14.11.2023
  • Policjanci i wolontariusze Caritas podczas działań na rzecz osób bezdomnych w dniu 14.11.2023
  • Policjanci i wolontariusze Caritas podczas działań na rzecz osób bezdomnych w dniu 14.11.2023
  • Policjanci i wolontariusze Caritas podczas działań na rzecz osób bezdomnych w dniu 14.11.2023
Powrót na górę strony