Aktualności

KWP - Kolejne dofinansowanie Urzędu Marszałkowskiego do budowy Laboratorium Kryminalistycznego

Data publikacji 14.11.2023

Na poznańskich Jeżycach powstaje nowoczesny, 6 – kondygnacyjny budynek, o powierzchni użytkowej – 6,7 tys. m2, wraz z parkingiem podziemnym, infrastrukturą towarzyszącą oraz specjalistycznym wyposażeniem. To Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Wojewódzkiej Policji. Inwestycję od początku wspiera Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Laboratorium kryminalistyczne wielkopolskiej policji jest jednym z największych w kraju. Zatrudnia 72 osoby, w tym 57 funkcjonariuszy policji i 15 pracowników cywilnych.  Tylko do końca października tego roku w obecnym laboratorium przebadano m.in. 11,5 tys. śladów daktyloskopijnych, 7624 próbek DNA, 409 kg narkotyków czy 2690 części samochodowych  i pojazdów. 

14 listopada 2023 r.  w  Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Piotr Mąka, Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu podpisali umowę na kolejne dofinansowanie z budżetu Województwa Wielkopolskiego powstającego laboratorium. Wielkopolski samorząd przekazał już w tym roku policji na ten cel 5 milionów złotych. Kolejna transza to również 5 milionów złotych. 

- To bardzo ważna dla bezpieczeństwa Wielkopolan inwestycja. Laboratorium będzie rozwiązywało problemy z wykryciem sprawców, wykorzystując najnowocześniejsze urządzenia laboratoryjne, włączając jednocześnie działania o charakterze naukowym we współpracy z uczelniami poznańskimi. Już czas, żeby policja dysponowała takim ośrodkiem, który będzie rozwiązywać zagadki kryminalistyczne, bo od tego zależy przeprowadzenie procesu dowodowego i skazanie przestępców. To będzie istotny element nieuchronności kary, ale i skuteczne działanie prewencyjne. Wielkopolska policja jest wiodąca w tym zakresie w Polsce i trzeba jej dać szansę na rozwój – mówi Marszałek Marek Woźniak. 

Szacowana wartość kosztorysowa inwestycji wynosi 113,8 mln zł. Obecny etap realizacji obiektu to stan surowy, częściowo zamknięty. Zamontowane zostało m.in. pokrycie dachu oraz rozpoczęto montaż instalacji elektrycznych i sanitarnych. 

- W dzisiejszych czasach bez nauki, bez odpowiedniego sprzętu, wykrywanie najcięższych przestępstw jest niemożliwe. Zrobiliśmy olbrzymi krok, rozpoczynając budowę laboratorium. To największe, najnowocześniejsze laboratorium, które powstaje w Polsce. Nie udałoby się to wszystko bez wspaniałych biegłych, którzy mają ogromne doświadczenie, a dziś wciąż pracują w trudnych warunkach. Myślę, że już za rok wszystkie pracownie będą w jednym miejscu i będziemy mogli rozszerzać zakres naszych zadań - podkreśla Piotr Mąka, Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu. 

Głównym celem budowy nowoczesnej siedziby Laboratorium Kryminalistycznego jest wzrost wykrywalności przestępstw kryminalnych, zwiększenie skuteczności oraz ilości wykonywanych badań, a co za tym idzie poprawa bezpieczeństwa na obszarze województwa wielkopolskiego. 

Obecnie laboratorium  realizuje badania z zakresu 13 dziedzin kryminalistyki, w 6 sekcjach: biologii i genetyki, chemii, daktyloskopii i traseologii, mechanoskopii i balistyki, antroposkopii i informatyki śledczej, badań dokumentów i fonoskopii.

Dodajmy, że przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego, w wysokości blisko 600 tys. zł, na potrzeby laboratorium został już chromatograf gazowy ze spektrometrem masowym GC/MS oraz młynek planetarny.

Urząd Marszałkowski

Powrót na górę strony