Aktualności

KWP - Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi

Data publikacji 18.10.2023

18 października obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi. Szczególnie w tym dniu Policja, organizacje rządowe jak i pozarządowe starają się uzmysłowić społeczeństwu, czym jest handel ludźmi i jak się ustrzec, aby nie zostać ofiarą tego przestępstwa.

Handel ludźmi jest zjawiskiem podlegającym dynamicznym przemianom, którego nasilenie zaobserwowano w Polsce na początku lat 90-tych. Obecnie Polska nie jest już tylko krajem pochodzenia ofiar, ale także krajem tranzytowym, przez który odbywa się transfer ofiar z Europy Wschodniej do Europy Zachodniej oraz krajem docelowym dla ofiar wykorzystywanych głównie w prostytucji i pracy przymusowej, żebractwie ma charakter transgraniczny.

W dniu 18 października obchodzony jest Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. Szczególnie w tym dniu należy rozmawiać o tym, czym charakteryzuje się to przestępstwo i w jaki sposób się przed nim ustrzec. Jedną z najważniejszych rzeczy związanych ze zwalczaniem handlu ludźmi jest budowanie szeroko rozumianej świadomości społecznej. Aby zwalczać i zapobiegać przestępstwu handlu ludźmi, które jest wyjątkowo dynamiczne, podlegające znacznym wahaniom, trzeba poznać złożoność tego zjawiska.

Handel ludźmi to werbowanie, transport, dostarczanie, przekazywanie, przechowywanie lub przyjmowanie osoby z zastosowaniem przemocy lub groźby bezprawnej, uprowadzenia, podstępu, wprowadzenia w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, nadużycia stosunku zależności, wykorzystania krytycznego położenia lub stanu bezradności, udzielenia albo przyjęcia korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy, osobie sprawującej opiekę lub nadzór nad inną osobą – w celu jej wykorzystania, nawet za jej zgodą, w szczególności w prostytucji, pornografii lub innych formach seksualnego wykorzystania, w pracy lub usługach o charakterze przymusowym, w żebractwie, w niewolnictwie lub innych formach wykorzystania poniżających godność człowieka albo w celu pozyskania komórek, tkanek i narządów wbrew przepisom ustawy. 

W ostatnich latach związanych z wojną w Ukrainie nastąpił widoczny wzrost liczby migrantów, wiele osób chcąc poprawić swoją sytuację życiową rusza w drogę i na własną rękę szuka pracy w kraju lub poza nim, gdzie stają się ofiarami handlu ludźmi.

Mając na uwadze swoje bezpieczeństwo podczas wyboru konkretnej pracy czy wyjeżdżając  zachowaj ostrożność i się przygotuj. W pierwszej kolejności szukaj pracy za pomocą sprawdzonej agencji pośrednictwa pracy lub pośrednika na kraz.praca.gov.pl. Pamiętaj, że agencja powinna dostarczyć Ci szczegółowe informacje na temat pracy jaką będziesz wykonywać i poinformować Cię o Twoich prawach i obowiązkach jako pracownika w danym kraju (m.in warunki pracy, wysokość stawek płacy i inne ustalenia muszą być jasno zapisane w umowie).

  • agencja nie może wymagać opłaty za pośrednictwo w znalezieniu pracy. Zgodnie z polskim prawem opłata może być pobierana tylko od pracodawcy. Wszelkie informacje dotyczące mieszkania i warunków pracy W Unii Europejskiej czy w Polsce znajdziesz na www.eures.praca.gov.pl.
  • gdy zdecydujesz sie na wyjazd pamiętaj aby zabrać ze sobą ważny dokument tożsamości - paszport lub dowód osobisty w zależności do którego Państwa się wybierasz. Dokładanie sprawdź, czy kraj do którego podróżujesz wymaga dodatkowych dokumentów wyjazdowych. Zabierz również telefon komórkowy, z włączonym roamingiem i wystarczającymi środkami na koncie.
  • warto ubezpieczyć się lub posiadać tzw. kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Społecznego).

Podróżując zawsze miej aktualną informację o wydarzeniach. W przypadku wątpliwości lub braku wiedzy na temat aktualnych wydarzeń mogących wpłynąć na Twoje bezpieczeństwo w podróży, Ministerstwo Spraw Zagranicznych przygotowało bieżące informacje dostępne pod adresem https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych. Tam również możesz zarejestrować się w systemie szybkiego reagowania ODYSEUSZ, dzięki któremu w razie zaistniałego za granicą niebezpieczeństwa MSZ będzie się z Tobą kontaktowało.

Przy okazji Europejskiego Dnia Walki z Handlem Ludźmi warto podkreślić fakt, iż żebractwo niejednokrotnie może być powiązane z niepokojącym procederem wykorzystywania i zmuszania do żebractwa, które kojarzone jest najczęściej z problemem bezrobocia i bezdomności, co budzi powszechne niezadowolenie społeczne i ma wpływ na poczucie bezpieczeństwa.

O ile handel ludźmi stanowi w polskim prawie przestępstwo określone w art. 189a kk i kto dopuści się jego popełnienia podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od 3 lat, o tyle kwestie odpowiedzialności karnej za żebranie i zmuszanie do tego procederu regulują przepisy art. 58 i art. 104 Ustawy Kodeks Wykroczeń. W myśl tych przepisów, kto mając środki egzystencji lub będąc zdolnym do pracy, żebrze w miejscu publicznym, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1 500 zł. albo karze nagany, natomiast kto skłania do żebrania małoletniego lub osobę bezradną albo pozostającą w stosunku zależności od niego lub oddaną pod jego opiekę, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Warto również wspomnieć, że na terenie pięciu powiatów województwa wielkopolskiego działają Centra Integracji Cudzoziemców ukierunkowane na pomoc cudzoziemcom. Tam każdy otrzyma poradę i pomoc nawet w przypadku podejrzenia, że są ofiarami handlu ludźmi. 

Jeśli przypuszczasz, że w twojej okolicy może rozwijać się handel ludźmi, pisz na adres handelludzmibsk@policja.gov.pl. lub dzwoniąc pod numer 664 974 934 (tam również otrzymasz pomoc czy poradę) w ten sposób można zapobiec ludzkim tragediom.

Nie bądźmy obojętni!

Wydział Prewencji/IL

  • Ulotka o handlu ludźmi
  • Ulotka o handlu ludźmi
  • Ulotka o handlu ludźmi
Powrót na górę strony