Aktualności

KWP - Wręczenie nagród laureatom wojewódzkich eliminacji do XX Kynologicznych Mistrzostw Policji

Data publikacji 26.09.2023

Po trzyletniej przerwie spowodowanej zagrożeniem epidemicznym Policja wróciła do tradycji organizacji turniejów dla funkcjonariuszy Policji różnorodnych specjalizacji zawodowych. Swój czas i miejsce w tej koncepcji znaleźli także przewodnicy psów służbowych wraz ze swymi czworonożnymi podopiecznymi. Również tradycyjnie tegoroczne wojewódzkie eliminacje do XX Kynologicznych Mistrzostw Policji objął swym patronatem honorowym Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak. 26 września w Urzędzie Marszałkowskim najlepsi przewodnicy psów policyjnych w Wielkopolsce odebrali nagrody oraz gratulacje z rąk Marszałka Województwa Wielkopolskiego Pana Marka Woźniaka, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu nadinsp. Piotra Mąki, oraz przewodniczącego NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego mł. insp. Andrzeja Szarego.

Celem zawodów jest podniesienie poziomu kwalifikacji zawodowych przewodników i sprawności użytkowej psów służbowych Policji, oraz propagowanie efektywnego wykorzystania psów służbowych w przeciwdziałaniu i zwalczaniu przestępczości.Historia zawodów sięga 1998 roku kiedy rozegrano Finał I Kynologicznych Mistrzostw Policji, z przerwą w latach 2010 – 2012. Tradycyjnie od lat wielkopolska reprezentacja przewodników psów zaliczana jest do faworytów zawodów ogólnokrajowych, potwierdzając wysoki stopień profesjonalizmu. Duży udział ma także w tym Komisariat Wodny Policji w Poznaniu, wyróżniający się efektywnością zastosowań psów do poszukiwania zapachu zwłok ludzkich i ratownictwa wodnego. Doskonałe wyniki stosowania psów policyjnych w służbie na terenie województwa wielkopolskiego dotyczą całej grupy zawodowej przewodników służby prewencyjnej posługujących się psami o takich specjalnościach jak: patrolowe, patrolowo-tropiące i tropiące, do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych i narkotyków.

Wysoki stopień profesjonalizmu wyróżniający także na tle ogólnokrajowym potwierdzają osiągane wyniki we wspomnianych zawodach. W dotychczasowej historii rywalizacji drużynowej reprezentacja Wielkopolski czterokrotnie zajmowała miejsce na podium, w tym trzykrotnie pierwsze i jeden raz trzecie. Dodatkowo w klasyfikacji indywidualnej wielkopolscy policjanci ośmiokrotnie stawali na podium, z czego po dwa razy na pierwszym i drugim miejscu, oraz czterokrotnie na trzecim miejscu.

Najbardziej utytułowanym wielkopolskim przewodnikiem psów służbowych jest policjant Tomasz Kaszkowiak, obecnie emerytowany, który dwukrotnie zdobywał laury mistrza kraju i jeden raz zajmował trzecie miejsce w klasyfikacji indywidualnej. Jednocześnie zdobywał w klasyfikacji drużynowej po jednym pierwszym miejscu i trzecim miejscu, dzięki czemu jest najbardziej utytułowanym przewodnikiem psów służbowych w kraju.

W obecnej edycji eliminacji wojewódzkich do XX Kynologicznych Mistrzostw Policji pierwsze miejsce zajął asp. Patryk Paraszczuk z psem PATROL reprezentujący Komendę Miejską Policji w Kaliszu. Kolejne miejsca zajęli odpowiednio st. sierż. Edyta Gabryszewska z psem MASTER z Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie, oraz asp. Paweł Buczyński z psem MONTWA ze stanu Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu, który ze względu na przerwę w organizacji zawodów w latach 2020 – 2022 nadal dzierży tytuł drużynowego mistrza kraju XIX Kynologicznych Mistrzostw Policji rozegranych w 2019 roku w kategorii psów ze specjalnością do wyszukiwania zapachu narkotyków i materiałów wybuchowych. Tytuł ten zdobył wraz z podkom. Patrycją Wojtas z Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu.

Dzisiejsza uroczystość w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego to bardzo ważny moment dla odmłodzonej kadry przewodników psów służbowych w województwie wielkopolskim ze względu na podkreślenie zasług tej stosunkowo niewielkiej lecz niezwykle pożytecznej grupy specjalistów pracujących na wynik wielu komórek organizacyjnych w każdej komendzie miejskiej lub powiatowej Policji. Jednak warta podkreślenia jest także bardzo owocna współpraca przedstawicieli samorządów z całego województwa z Policją. Przy tym standard współpracy Samorządu Województwa Wielkopolskiego z Policją można uznać za modelowy, co przede wszystkim pozwala na prowadzenie systematycznych inwestycji w specjalistyczne formacje Policji.

 W swoim przemówieniu Marszałek Województwa Wielkopolskiego Pan Marek Woźniak pogratulował przewodnikom sukcesów w tej trudnej, ale jakże satysfakcjonującej pracy. Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu pogratulował przewodnikom zajęcia wysokiego miejsca w klasyfikacji krajowej. Zaznaczył, że rywalizacja jest motorem napędowym rozwoju, równocześnie podkreślając, że poza zdobytym miejscem liczy się praca i samodoskonalenie policjantów i ich psów. Przewodniczący NSZZ Policjantów Województwa Wielkopolskiego mł. insp. Andrzej Szary przekazał przewodnikom wyrazy uznania wobec ich umiejętności pracy z partnerem, który może być nieco nieprzewidywalny.  Przypomniał również, że dzięki ustawie przyznającej „emerytury służbowe” zwierzęta są w sposób kompleksowy zaopiekowane, gdy kończą służbę w Policji. W ten sposób docenia się ich ciężką wieloletnią pracę.

Damian Kaszyński/MM

Powrót na górę strony