Aktualności

KWP - Podejrzany o oszustwa internetowe zatrzymany

Data publikacji 24.05.2023

Policjanci z KWP w Poznaniu zatrzymali 36-latka podejrzanego o liczne oszustwa internetowe. Mężczyzna był również poszukiwany Listami Gończymi. Miał zasądzoną karę pozbawienia wolności za podobne przestępstwa. Trafił już do więzienia.

Wydział dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Poznaniu uzyskał informacje dotyczącą osoby o nicku „vendisto”, który dokonuje oszustw na internetowych portalach ogłoszeniowych. Ogłoszeniodawca oferował do sprzedaży różnego rodzaju przedmioty, towary za które inkasował pieniądze po czym nie wywiązywał się z umowy. Żadnych przedmiotów nie przesyłał, nie zwracał pokrzywdzonym wpłaconych pieniędzy. Działając w ten sposób sprawca mógł oszukać na terenie całej Polski około 100 osób

W trakcie czynności służbowych ustalono numer telefonu oraz adres e-mail, z którego sprawca na internetowych portalach wystawiał fikcyjne ogłoszenia. Uzyskane informacje pozwoliły na ustalenie pełnych danych osobowych sprawcy oszustw internetowych. Osobą tą okazał się być 36 – letni mieszkaniec Gorzowa Wlkp. poszukiwany przez policjantów z Gorzówa Wlkp.

Łącznie do dnia realizacji mężczyzna poszukiwany był przez kilkadziesiąt jednostek Policji z terenu Polski głównie na podstawie Listów Gończych celem odbycia kary pozbawienia wolności za przestępstwa oszustwa.

18 maja br. w ramach realizacji sprawy w miejscowości Dziwnów teren działania podległy KPP Kamienień Pomorski policjanci z Poznania zatrzymali podejrzanego. W trakcie przeszukania zabezpieczono laptop, telefony komórkowe, karty telefoniczne, pendrivy, karty pamięci, a także gotówkę.

Zatrzymanemu przedstawiono zarzut osiągnięcia korzyści majątkowej poprzez niekorzystne doprowadzenie pokrzywdzonego do niekorzystnego rozporządzenia własnym mieniem na szkodę mieszkańca wielkopolski tj. o czyn z art. 286§1 kk. Postępowanie w powyższej sprawie prowadzone jest przez funkcjonariuszy z Wydziału Dochodzeniowo Śledczego KWP w Poznaniu pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Poznań-Grunwald.

36-latek został doprowadzony i osadzony w Areszcie Śledczym w Poznaniu.

Osoby, które zostały oszukane przez osobę o nicku „vendisto” prosimy o kontakt z policjantami z Wydziału Dochodzeniowo Śledczego KWP w Poznaniu pod numerem tel. 47 77 142-21 w godz. Od 7.30 do 15.30.

Maciej Święcichowski

Powrót na górę strony