KWP - Panele wykładowe Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu na targach Labs Expo
Narkotyki, materiały wybuchowe i separacja komórek to motywy przewodnie dzisiejszych paneli wykładowych na targach Labs Expo. Będzie okazja posłuchać jak eksperci w swojej dziedzinie, radzą sobie, pracując nad takimi zagadnieniami.
Narkotyki – możliwości identyfikacyjne w Laboratorium Kryminalistycznym KWP w Poznaniu.
W ramach realizacji zadań ustawowych biegli Sekcji Chemii Laboratorium Kryminalistycznego wydają opinie dotyczące badań jakościowych i ilościowych środków odurzających, substancji psychotropowych, nowych substancji psychoaktywnych i ich prekursorów takich jak: amfetamina, kokaina, MDMA, ziele konopii. Identyfikują też metody produkcji narkotyków syntetycznych i ich prekursorów w miejscach działania nielegalnych laboratoriów produkujących narkotyki oraz wykonują badania śladów kontaktowych środków odurzających i substancji psychotropowych.
Identyfikacja ww. substancji i środków oparta jest przede wszystkim na metodzie analitycznej wykorzystującej chromatografie gazową sprzężoną ze spektrometrią mas (GC/MS). Pojawianie się na rynku narkotykowym coraz to nowszych związków o coraz bardziej rozbudowanych strukturach chemicznych, skutkuje wykorzystaniem w Laboratorium Kryminalistycznym coraz to nowszych rozwiązań technicznych takich jak nowe aparaty GC/MS z systematycznie aktualizowanymi bibliotekami substancji celem ich szybkiej identyfikacji.
Laboratorium Kryminalistyczne wielokrotnie dzięki chromatografii gazowej sprzężonej ze spektrometrią mas (GC/MS) identyfikowało substancje narkotyczne pojawiające się po raz pierwszy nie tylko na obszarze samej Wielkopolski, ale również Polski. Dane takie pozwalają na identyfikację nowych trendów konsumenckich wśród osób uzależnionych oraz kierunki rozprzestrzeniania się nowych substancji narkotycznych na ternie Polski, co umożliwia skuteczną identyfikację źródeł dystrybucji i szlaków przemytniczych tych substancji ułatwiając walkę z przestępczością w tym obszarze.
Ciekawe przypadki z użyciem materiałów wybuchowych i ich identyfikacja w Laboratorium Kryminalistycznym KWP w Poznaniu.
Biegli Sekcji Chemii Laboratorium Kryminalistycznego wielokrotnie uczestniczyli w oględzinach miejsc gdzie zdetonowano lub ujawniono materiały wybuchowe. W trakcje czynności techniczno – kryminalistycznych na miejscu zdarzenia eksperci zabezpieczają szereg śladów w postaci mieszanin wybuchowych, płynnego materiału wybuchowego lub substancji mogących posłużyć do wytwarzania materiałów pirotechnicznych. Zabezpieczone w trakcie działań substancje chemiczne zostają poddane szczegółowym badaniom przez biegłych z wykorzystaniem aparatury takiej jak: chromatografy gazowe sprzężone z detektorem mas, spektrofotometr FTIR ATR, celi diamentowej, mikroskopu cyfrowego.
Należy zwrócić uwagę, że znajdowane w improwizowanych, nielegalnych laboratoriach gotowe mieszaniny pirotechniczne oraz ich prekursory ze względu na swoje właściwości, przede wszystkim niską stabilność są bardzo niebezpieczne. To oznacza, że ich wytwarzanie, użycie a nawet samo przechowywanie stwarza ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia wielu osób oraz mienia.
Innowacyjna linia badawcza oparta o separacje komórek stosowana w badaniach genetycznych w Laboratorium Kryminalistycznym KWP w Poznaniu
W ramach realizacji projektu pod nazwą NEMESIS – nowoczesny model systemu śledczego w zakresie przestępstw seksualnych do Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Poznaniu została zakupiona nowoczesna linia badawcza, dedykowana badaniom dotyczącym przestępstw na tle seksualnym.
Zakupiony w ramach realizacji projektu separator komórek DEPArray Plus to najnowocześniejszy sprzęt wykorzystujący innowacyjną technologię badań genetycznych do celów kryminalistycznych. Stwarza to możliwość analizy pojedynczych komórek w skomplikowanych sprawach przy udziale kilku uczestników zdarzeń, na przykład gwałtów zbiorowych, gdy wśród zabezpieczonych śladów mamy mieszaniny krwi, nasienia, śliny od kilu osób. Ponadto dzięki tej technologii istnieje możliwość wykonania badań materiału dowodowego zebranego do spraw sprzed kilkunastu lat i pozostających nadal niewyjaśnionymi. Zaawansowanie technologiczne pozwala na oznaczanie profilu DNA sprawcy, ofiary bądź świadków z zabezpieczonej pojedynczej, unikatowej komórki. Obecnie na całym świecie działa tylko siedem tego rodzaju urządzeń w przestrzeni kryminalistycznej, w tym jedno w Laboratorium Kryminalistycznym KWP w Poznaniu. Inne instytucje dysponujące tego rodzaju sprzętem to: Uniwersytet Monachijski w Niemczech, Uniwersytet w Syracuse New York state w USA, Uniwersytet w Bazylei w Szwajcarii, LKA Departament Krajowej Policji Śledczej w Monachium w Niemczech, Narodowe Centrum Nauk Sądowych w Orlando w USA, Rutgers Uniwersytet Stanu New Jersey w USA, oraz Centralne Chińskie Laboratorium Policji w Chinach).