Aktualności

KWP - Kryształowe Gwiazdy 2023

Data publikacji 28.04.2023

Dzisiaj w Trzebawiu odbyła się uroczysta gala, podczas której kolejne „Kryształowe Gwiazdy” trafiły do rąk policjantów i policjantek z Wielkopolski. Do grona laureatów dołączyło 52 mundurowych, którzy w służbie lub poza nią uratowali ludzkie życie. Ośmiu spośród tegorocznych laureatów uratowało ludzkie życie po raz kolejny. Zostali uhonorowani „Kryształową Gwiazdą ze wstęgą”. Łącznie od 2005 roku 107 funkcjonariuszy otrzymało Kryształową Gwiazdę ze Wstęgą, a 886 policjantek i policjantów - Kryształową Gwiazdę.

„Kryształowa Gwiazda” to jedyne w swoim rodzaju wyróżnienie dla policjantek i policjantów, którzy podczas służby, uratowali życie drugiemu człowiekowi. Laureatów wyróżnia to, że niezależnie od tego czy akurat są w służbie, czy w dniu wolnym, gdy widzą niebezpieczeństwo i zagrożenie, po prostu reagują. Co więcej, w swoich działaniach, zdrowie i życie postronnych osób zawsze stawiają ponad własne bezpieczeństwo. W działaniu wszystkich wyróżnionych widać jak na dłoni, że słowa roty policyjnego ślubowania: „(…) strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia”, mają dla nich szczególne znaczenie.

28 kwietnia 2023 roku w Trzebawiu, podczas uroczystej gali, I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Sławomir Piekut wraz z Przewodniczącym Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego mł. insp. Andrzejem Szarym wręczyli „Kryształowe Gwiazdy” policjantom-bohaterom.

Tego dnia uroczystość uświetnili swoją obecnością Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński, Członek Zarządu Powiatu Poznańskiego Paweł Zalewski, Zastępca Komendanta Szkoły Policji w Pile insp. Ryszard Jakubowski oraz kapelan Wielkopolskiej Policji ks. kanonik Grzegorz Szafraniak. Podczas swoich przemówień podkreślali oni, jak szlachetnym czynem jest uratowanie ludzkiego życia, nawet z narażeniem własnego. Podziękowali wyróżnionym policjantom za ich postawę i gratulowali im odwagi.

OPISY

Kryształowa Gwiazda Ze Wstęgą

 

 1. Policjant z Komendy Powiatowej Policji w Złotowie w dniu 9 grudnia 2021 roku, do policjanta w trakcie pełnienia służby patrolowej podbiegła roztrzęsiona kobieta z niemowlakiem na rękach. Dziecko nie oddychało. Mundurowy natychmiast przystąpił do udrożnienia dróg oddechowych i z uwagi na brak wyczuwalnego oddechu przystąpił do czynności resuscytacyjnych. Podjęte działania przyniosły pożądany efekt - niemowlę zwróciło pokarm którym się zadławiło i odzyskało oddech. Działanie policjanta przyczyniło się do uratowania życia dziecka i wskazuje innym funkcjonariuszom jak należy postępować w tego typu sytuacjach.

 

 1. Policjant z Oddziału Prewencji  Policji w Poznaniu – 15 lutego 2021 roku, policjant z polecenia Dyżurnego KMP Poznań udał się z polecenia Dyżurnego KMP Poznań wspólnie z innymi funkcjonariuszami z OPP Poznań na ul. Szamotulską, gdzie w jednym z mieszkań miała wybuchnąć kuchenka gazowa. Mundurowi natychmiast udali się pod wskazany adres, gdzie na ostatnim piętrze klatki schodowej z mieszkania po prawej stronie widoczne było silne zadymienie. Funkcjonariusze narażając własne życie weszli do mieszkania i wydostali dwójkę roztrzęsionych, zdezorientowanych właścicieli mieszkania. Wyróżniony policjant ugasił płonącą kuchenkę gazową przy pomocy gaśnicy proszkowej z radiowozu, czym zapobiegł wybuchowi gazu. Na miejsce dotarła karetka pogotowia, która zaopiekowała się poszkodowanymi osobami. Skuteczna reakcja policjantów, przyczyniła się najprawdopodobniej do uratowania życia ludzkiego, które jest najwyższą wartością.

 

 1. Policjant z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu (Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji)– w dniu 27 czerwca 2021 roku, policjant w dniu wolnym od służby, przebywając z rodziną w miejscowości Borzątew na lokalnej plaży - usłyszał krzyk. Okazało się że na środku jeziora tonie rower wodny z dwoma osobami. Policjant natychmiast podpłynął kajakiem w kierunku tonących osób. Na miejscu dwóch mężczyzn znajdowało się w wodzie (w tym jeden z zespołem Downa) i trzymało się rowerka wodnego, który z uwagi na uszkodzenie nabierał wody i zanurzał się wraz z mężczyznami pod powierzchnię wody. Osoby nie miały sił i funkcjonariusz wskoczył do wody żeby im pomóc. Na miejsce dopłynął mężczyzna, który wyrzucił bojki ratunkowe dzięki którym udało się utrzymać osoby na powierzchni wody. Następnie na miejsce dotarła również łódka, do której udało się bezpiecznie włożyć osoby. Podjęte przez funkcjonariusza szybkie decyzje oraz zdecydowane działanie pozwoliły uratować życie ludzkie.

 1. Policjant z Komendy Powiatowej Policji w Pleszewie - w dniu 21 maja 2022 roku, funkcjonariusz z innymi policjantami z polecenia dyżurnego KPP Pleszew udał się do miejscowości Marszew, gdzie mężczyzna chciał popełnić samobójstwo. Na miejscu interwencji funkcjonariusze zauważyli mężczyznę, który wisiał przywiązany do klamki od drzwi na pasku. Mundurowi uwolnili desperata i z uwagi na brak oznak życia przystąpili do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. W wyniku podjętych działań po kilku minutach udało się przywrócić funkcje życiowe u mężczyzny. Przybyła na miejsce załoga karetki pogotowia zabrała osobę na badania do szpitala. Podjęte przez funkcjonariuszy szybkie decyzje oraz zdecydowane działanie pozwoliły uratować życie ludzkie.

 

 1. Policjant z Komendy Powiatowej Policji w Wolsztynie - w dniu 27 grudnia 2021 roku, z innym policjantem w trakcie służby jadąc radiowozem ul. Lipową w Wolsztynie zauważył grupę osób pochylających się nad kobietą leżącą na chodniku. Mundurowi podjechali w to miejsce i ustalili że pani jadąc rowerem straciła równowagę i upadła na chodnik doznając urazu głowy. Po sprawdzeniu okazało się, że osoba nie oddycha. Udrożnili drogi oddechowe i przystąpili do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Przybyła na miejsce załoga karetki pogotowia zabrała panią na badania do szpitala. Skuteczna reakcja policjantów, przyczyniła się najprawdopodobniej do uratowania życia ludzkiego, które jest najwyższą wartością.

 

 1. Policjant z Komendy Powiatowej Policji w Turku - 17 czerwca 2022 roku, funkcjonariusz z drugim policjantem w trakcie kontroli pojazdu w którym znajdowały się dwie osoby - zauważyli jak jeden z mężczyzn zaczął drżeć i charczeć. Osoba osunęła się na bok siedzenia oraz zaczęła sinieć. Mundurowi wezwali karetkę pogotowia oraz przystąpili do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Po przybyciu na miejsce załogi karetki pogotowia oraz trzecim użyciu defibrylatora udało się przywrócić funkcje życiowe u osoby. Podjęte przez funkcjonariuszy szybkie decyzje oraz zdecydowane działanie pozwoliły uratować życie ludzkie.

 

 1. Dwóch policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu – w dniu 11 grudnia 2021 roku, z polecenia dyżurnego KMP Kalisz udali się z innym funkcjonariuszem na interwencję do leżącego nieprzytomnego mężczyzny przy ul. Legionów w Kaliszu. Na miejscu funkcjonariusze przystąpili do resuscytacji krążeniowo-oddechowej i wezwali karetkę pogotowia. W trakcie czynności ratowniczych z przybyłą na miejsce załogą karetki pogotowia udało się przywrócić osobie funkcje życiowe. Osobę zabrano na badania do szpitala. Skuteczna reakcja przyczyniła się najprawdopodobniej do uratowania życia ludzkiego, które jest najwyższą wartością.

 

OPISY

Kryształowa Gwiazda

 

 1. Dwóch policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Śremie – w dniu 21 października 2021 roku, policjanci prowadzili pościg za sprawcami kradzieży drogą wojewódzką W 434 na trasie Śrem – Poznań. Sprawcy uciekali pojazdem marki Opel Astra i w pewnym momencie doszło do wypadku. W wyniku zdarzenia samochód, którym jechali sprawcy stanął w płomieniach, a mundurowi narażając własne życie podjęli czynności ratunkowe. Funkcjonariusze wyciągnęli z pojazdu jedną osobę. W wyniku podjętych czynności policjanci doznali stłuczeń oraz poparzeń. Osoba wyciągnięta z pojazdu zmarła w trakcie przewożenia do szpitala. Mundurowi narażając własne zdrowie i życie próbowali ratować osoby z płonącego pojazdu.

 

 1. Policjant z Komendy Powiatowej Policji w Pile w dniu 11 listopada 2021 roku, na biuro przepustek KPP Piła wbiegł mężczyzna z małym dzieckiem na rękach i poinformował, że dziecko się dusi. Na miejsce natychmiast zbiegł policjant i przystąpił do pierwszej pomocy przedmedycznej. Dziecko robiło się sine, z ust i nosa wydostawała się wydzielina, traciło oddech. Policjant przełożył dziecko przez rękę, delikatnie klepiąc po plecach. Po chwili dziecko zwróciło wydzielinę i zaczęło spokojnie oddychać. Na miejsce przybyła karetka pogotowia, która zabrała dziecko z ojcem do szpitala.   Niewątpliwie szybka i profesjonalna interwencja policjanta miała znaczący wpływ na uratowanie życia.

 

 1. Dwóch policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu 9 grudnia 2021 roku, policjanci zostali wysłani na interwencję domową do jednego z domów na terenie gminy Buk, gdzie miało dojść do rodzinnej awantury. Na miejscu interwencji funkcjonariusze ujawnili znaczne zadymienie w budynku oraz nieszczelną instalację kominową. W trakcie interwencji zasłabł starszy mężczyzna i funkcjonariusze wyciągnęli pana na zewnątrz. Po sprawdzeniu funkcji życiowych okazało się, że osoba nie miała wyczuwalnego tętna oraz oddechu. Mundurowi natychmiast przystąpili do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Na miejsce dotarła karetka pogotowia i w trakcie podjętych działań udało się osobie przywrócić funkcje życiowe. Skuteczna reakcja przyczyniła się najprawdopodobniej do uratowania życia ludzkiego, które jest najwyższą wartością.

 

 1. Trzech policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Rawiczu – 10 grudnia 2021 roku policjanci pełnili służbę na terenie powiatu, w trakcie której do dzielnicowego zadzwonił telefon z prośbą o pomoc. Mieszkanka Płaczkowa prosiła o pomoc funkcjonariuszy z uwagi na utratę przytomności przez jej syna. Mundurowi telefonicznie instruowali kobietę, a po przybyciu na miejsce natychmiast podjęli czynności ratujące życie. Leżącemu na ziemi mężczyźnie w trakcie przeprowadzanej resuscytacji krążeniowo-oddechowej udało się przywrócić funkcje życiowe. Przybyła na miejsce załoga karetki pogotowia zabrała osobę na badania do szpitala. Dzięki błyskawicznej reakcji mundurowych nie doszło do tragedii ludzkiej.

 

 1. Dwóch policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Śremie - 23 grudnia 2021 roku, policjanci zauważyli u zbiegu ul. Chłapowskiego a ul. 1 Maja w Śremie nieprzytomnego mężczyznę z silnym krwotokiem z nosa. Osoba nie miała wyczuwalnego oddechu i mundurowi natychmiast przystąpili do resuscytacji krążeniowo oddechowej w celu ratowania życia. W wyniku podjętych działań udało się osobie przywrócić funkcje życiowe. Policjanci w pełni zasługują na wyróżnienie.

 

 1. Trzech policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu 13 stycznia 2022 roku, policjanci udali się na interwencję do nieprzytomnej kobiety z polecenia dyżurnego. Osoba leżała na chodniku, nie miała wyczuwalnego oddechu oraz tętna. Mundurowi natychmiast przystąpili do resuscytacji w wyniku której udało się przywrócić funkcję życiowe i uratować życie kobiety. Osobę zabrała na badania do szpitala przybyła na miejsce załoga karetki pogotowia. Skuteczna reakcja policjantów, przyczyniła się najprawdopodobniej do uratowania życia ludzkiego, które jest najwyższą wartością. W/w patrol ponadto podjął czynności w dniu 17 stycznia 2022 roku wobec 80-letniego mężczyzny, który oddalił się ze szpitala i przebywał w domu w Zalasewie. Funkcjonariusze po wejściu do wnętrza mieszkania zastali mężczyznę, który krwawił z prawej ręki, okazało się że wyrwał sobie założony w szpitalu wenflon. Policjanci założyli opatrunek uciskowy i przekazali osobę załodze karetki pogotowia. Policjanci w pełni zasługują na wyróżnienie.
 2. Policjantka z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu – 21 stycznia 2022 roku, policjantka wraz z innym policjantem udała się na interwencję z polecenia Dyżurnego KMP Poznań do młodego mężczyzny, który stracił przytomność na przystanku tramwajowym „Półwiejska” w        Poznaniu. Na miejscu interwencji funkcjonariusze zauważyli leżącego na ziemi  przytomnego mężczyznę, który miał bardzo słaby puls. Mundurowi oczekując na przyjazd karetki ułożyli osobę w pozycji bezpiecznej. W pewnym momencie osoba zaczęła tracić funkcje życiowe i policjantka przystąpiła do resuscytacji krążeniowo oddechowej a policjant w tym czasie zablokował torowisko radiowozem. W wyniku podjętych działań przez policjantkę udało się przywrócić funkcje życiowe jeszcze przed przyjazdem karetki pogotowia. Po przybyciu na miejsce załogi karetki pogotowia ratownicy zdecydowali o zabraniu osoby do szpitala HCP. Działanie policjantki przyczyniło się do uratowania życia mężczyzny i wskazuje innym funkcjonariuszom jak należy postępować w tego typu sytuacjach.

 

 1. Trzech policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Pile w dniu 13 lutego 2022 roku, policjant w trakcie dnia wolnego od służby, zauważył na Rondzie Solidarności w Pile leżącego na chodniku mężczyznę. W trakcie udzielania pomocy dołączyli dwaj policjanci na służbie, którzy przejeżdżali radiowozem przez rondo. Policjanci podjęli czynności resuscytacyjne. Na miejsce dotarł również inny patrol policji oraz straży miejskiej. Strażnicy użyczyli aparatu AED i udało się przywrócić funkcje życiowe u osoby. Działanie policjantów przyczyniło się do uratowania życia mężczyzny i wskazuje innym funkcjonariuszom jak należy postępować w tego typu sytuacjach.

 

 1. Dwóch policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Śremie - w dniu 25 lutego 2022 roku, policjanci pełnili służbę na terenie KPP Włodawa w ramach „OPERACJI GRANICA”. O godz. 17:45 z polecenia dyżurnego KPP Włodawa udali się do jednej z miejscowości gdzie doszło do pożaru. Na miejscu funkcjonariusze zauważyli kłęby dymu wydobywające się z mieszkania. Z uwagi iż w budynku mogły znajdować się osoby – policjanci narażając własne życie weszli do wnętrza mieszkania i w wyniku sprawdzenia ujawnili kobietę, która nie wiedziała co się dzieje. Mundurowi wyprowadzili osobę przez okno na zewnątrz budynku, gdzie następnie udzielali pierwszej pomocy. Kobietę zabrała do szpitala na badania przybyła na miejsce załoga karetki pogotowia. Skuteczna reakcja przyczyniła się najprawdopodobniej do uratowania życia ludzkiego, które jest najwyższą wartością.

 

 1. Trzech policjantów Komendy Powiatowej Policji w Wolsztynie - w dniu 19 stycznia 2022 roku, policjanci z polecenia dyżurnego KPP Wolsztyn udali się do miejscowości Świętno gdzie osoba chce popełnić samobójstwo. Na miejscu desperat zamknął się w budynku, odkręcił zabezpieczenie butli gazowej, polał się benzyną ponadto trzymając w rękach kanister z paliwem i zapalniczkę krzyczał, że się podpali. Mundurowi na miejsce wezwali PSP oraz karetkę pogotowia cały czas rozmawiając z tym mężczyzną. Po rozmowach udało się osobę nakłonić do wyjścia z budynku. Desperat cały czas się polewał benzyną oraz trzymał w ręce zapalniczkę. Policjanci ze strażakami wykorzystali chwilową nieuwagę osoby i spryskali go proszkiem gaśniczym oraz obezwładnili. Dzięki błyskawicznej reakcji mundurowych nie doszło do tragedii ludzkiej.

 

 1. Policjantka i policjant z Komendy Powiatowej Policji w Chodzieży - w dniu 22 marca 2022 roku, policjanci z polecenia dyżurnego KPP Chodzieży udali się do jednej z miejscowości na terenie powiatu, gdzie nastolatka próbuje popełnić samobójstwo. Na miejscu kobieta i mężczyzna prowadzili akcję reanimacyjną 14-letniej córki. Funkcjonariusze natychmiast przystąpili do resuscytacji krążeniowo oddechowej w celu przywrócenia funkcji życiowych. Po około 10 minutach przywrócono funkcje życiowe. Przybyła na miejsce załoga karetki pogotowia zabrała nastolatkę na badania do szpitala. Podjęte przez funkcjonariuszy szybkie decyzje oraz zdecydowane działanie pozwoliły uratować życie ludzkie.

 

 1. Policjantka i policjant z Komendy Powiatowej Policji w Kole - w dniu 13 marca 2022 roku, z polecenia dyżurnego KPP Koło udali się na próbę samobójczą. Na miejscu interwencji mężczyzna zgłaszający interwencję oświadczył że jego brat podciął sobie żyły i oddalił się w kierunku miejscowości Osiek Mały. Policjanci udali się w penetrację i po około 50 metrach zauważyli nieprzytomnego leżącego mężczyznę. Mundurowi podjęli czynności resuscytacji w wyniku których udało się przywrócić funkcje życiowe. Przybyła na miejsce załoga karetki pogotowia zabrała desperata na badania do szpitala. Interwencja funkcjonariuszy najprawdopodobniej uratowała życie osobie.

 

 1. Policjantka i policjant z Komendy Powiatowej Policji w Pile – w dniu 19 maja 2022 roku, policjanci z polecenia dyżurnego KPP Piła udali się do jednego z mieszkań w centrum Piły. Na miejscu funkcjonariusze zastali mężczyznę, który miał poważne problemy z oddychaniem. W trakcie oczekiwania na karetkę, osoba straciła funkcje życiowe i funkcjonariusze przystąpili do resuscytacji. W wyniku podjętych działań ratowniczych udało się przywrócić oddech i czynności życiowe. Zdecydowana reakcja przyczyniła się do uratowania życia osoby.

 

 1. Policjant z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu – w dniu 7 sierpnia 2022 roku, policjant przebywał w czasie wolnym ze swoją koleżanką w okolicach mostu Rocha w Poznaniu. W pewnym momencie osoby zauważyły że n/n mężczyzna próbuje przeskoczyć barierkę chroniącą przed upadkiem z mostu. W tej sytuacji policjant wraz z osobą towarzyszącą podbiegli do tego mężczyzny w celu przeciwdziałania próbie samobójczej. Funkcjonariusz dowiedział się o problemach osobistych desperata. Policjant wraz z osobą towarzyszącą wykorzystując chwilową nieuwagę mężczyzny złapali go i używając siły fizycznej trzymali do przyjazdu pierwszego patrolu policji. Skuteczna reakcja policjanta, przyczyniła się do uratowania życia ludzkiego, które jest najwyższą wartością.

 

 1. Czterech policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu – w dniu 23 lipca 2022 roku, zostali poinformowani telefonicznie o próbie samobójczej przy ul. Dębina 17. Informacje były mało precyzyjne i dopiero po ustaleniach dyżurnych udało się określić dokładną lokalizację gdzie znajduje się nieletni z zamiarem popełnienia samobójstwa. Patrol pod wskazanym adresem zauważył chłopca, który stał już na zewnętrznym parapecie w oknie znajdującym się na 8 piętrze kondygnacji. W wyniku kilkugodzinnej rozmowy udało się przekonać chłopaka do bezpiecznego zejścia i uratowania jego życia. Policjanci zasługują na wyróżnienie.

 

 1. Trzech policjantów z Oddziału Prewencji  Policji w Poznaniuw dniu 22 stycznia 2022 roku, policjanci wraz z 3 innymi funkcjonariuszami z OPP Poznań udali się z polecenia Dyżurnego KMP Poznań na ul. Szronowa gdzie miało dojść do pożaru mieszkania. Na miejscu ujawniono duże płomienie ognia w mieszkaniu.  Policjant używając siły fizycznej barkiem wyważył drzwi wejściowe. Wewnątrz pomieszczenia panowało bardzo duże zadymienie. Policjant nie zważając na niebezpieczeństwo zabrał gaśnicę i wszedł do pokoju z którego wydobywał się ogień. Mundurowy ugasił palącą się kuchenkę gazową, okap i szafki oraz wyłączył gaz w kuchence zapobiegając wybuchowi. W trakcie przeszukiwania pomieszczeń dwóch innych policjantów odnalazło w mieszkaniu półprzytomnego mężczyznę, który leżał na kanapie.  Funkcjonariusze udzielili pomocy oraz wynieśli osobę z mieszkania. Na miejsce dotarła załoga straży pożarnej, która zabezpieczyła miejsce. Załoga karetki pogotowia udzielała pomocy wyciągniętemu z mieszkania mężczyźnie oraz  policjantowi, który podtruł się dymem. Funkcjonariusze narażali własne życie żeby pomóc drugiemu człowiekowi.

 

 1. Trzech policjantów z Oddziału Prewencji  Policji w Poznaniu w dniu 16 lutego 2021 roku, policjanci  z polecenia Dyżurnego KMP Poznań udali się na ul. Dworcową w Poznaniu, gdzie miał znajdować się nietrzeźwy mężczyzna w pomieszczeniu ochrony. Na miejscu policjanci ujawnili nieprzytomnego mężczyznę, który nie oddychał. Funkcjonariusze natychmiast przystąpili do resuscytacji krążeniowo oddechowej oraz z holu dworca pobrano defibrylator AED. Na miejsce wezwano karetkę pogotowia, która kontynuowała przywracanie funkcji życiowych. Po kilku minutach osobie przywrócono funkcje życiowe. Podjęte przez funkcjonariuszy szybkie decyzje oraz zdecydowane działanie pozwoliły uratować życie ludzkie.

 

 1. Dwóch policjantów z Oddziału Prewencji  Policji w Poznaniu w dniu 15 lutego 2021 roku, policjanci  z polecenia Dyżurnego KMP Poznań udali się wspólnie z 4 innymi funkcjonariuszami z OPP Poznań na ul. Szamotulską, gdzie w jednym z mieszkań miała wybuchnąć kuchenka gazowa. Mundurowi natychmiast udali się pod wskazany adres, gdzie na ostatnim piętrze klatki schodowej z mieszkania po prawej stronie widoczne było silne zadymienie. Funkcjonariusze narażając własne życie weszli do mieszkania i wydostali dwójkę roztrzęsionych, zdezorientowanych właścicieli mieszkania. Funkcjonariusze ugasili płonącą kuchenkę gazową przy pomocy gaśnicy proszkowej z radiowozu, czym zapobiegli wybuchowi gazu. Na miejsce dotarła karetka pogotowia, która zaopiekowała się poszkodowanymi osobami. Skuteczna reakcja policjantów, przyczyniła się najprawdopodobniej do uratowania życia ludzkiego, które jest najwyższą wartością.

 

 1. Dwóch policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Krotoszynie - w dniu 17 marca 2022 roku, policjanci o godz. 1:50 z polecenia dyżurnego KPP Krotoszyn udali się na interwencję domową w sprawie osoby biegającej z nożem po mieszkaniu. Mundurowi natychmiast udali się pod wskazany adres, gdzie na miejscu dwie osoby zgłaszające oświadczyły, że kobieta biega z nożem na piątym piętrze i chce popełnić samobójstwo. Policjant dostał się do mieszkania przez balkon sąsiada a drugi funkcjonariusz wyważył drzwi i obaj policjanci dostali się do pokoju desperatki. Kobieta siedziała na stole przy lodówce i trzymała w ręce 20 centymetrowy nóż, była wyraźnie pobudzona i agresywna. Kobieta nie reagowała na polecenia wydawane przez funkcjonariuszy. W pewnym momencie osoba skierowała nóż ostrzem w kierunku swojego brzucha z zamiarem ugodzenia. Policjanci obezwładnili kobietę za pomocą „Tasera”, następnie użyto siły fizycznej i chwytów obezwładniających. Kobietę zabrano na badania do szpitala. Dzięki błyskawicznej reakcji mundurowych nie doszło do tragedii ludzkiej.

 

 1. Dwóch policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Pleszewie - w dniu 21 maja 2022 roku, policjanci z polecenia dyżurnego KPP Pleszew udali się do jednej z miejscowości w pow. pleszewskim, gdzie mężczyzna chciał popełnić samobójstwo. Na miejscu interwencji funkcjonariusze zauważyli mężczyznę, który wisiał przywiązany do klamki od drzwi na pasku. Mundurowi uwolnili desperata i z uwagi na brak oznak życia przystąpili do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. W wyniku podjętych działań po kilku minutach udało się przywrócić funkcje życiowe u mężczyzny. Przybyła na miejsce załoga karetki pogotowia zabrała osobę na badania do szpitala. Podjęte przez funkcjonariuszy szybkie decyzje oraz zdecydowane działanie pozwoliły uratować życie ludzkie.

 

 1. Dwóch policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Kole - w dniu 10 września 2022 roku, policjanci podczas patrolu ul. Toruńskiej w Kole zauważyli leżącego mężczyznę. Osoba była nieprzytomna, leżała na wznak, miała zakrwawioną twarz i nie były wyczuwalne funkcje życiowe. Mundurowi podjęli decyzję o resuscytacji krążeniowo-oddechowej. W trakcie tych czynności osoba kilkakrotnie odzyskiwała oraz traciła funkcje życiowe. Przybyła na miejsce załoga karetki pogotowia przejęła czynności ratownicze i zabrała osobę na badania do szpitala. Skuteczna reakcja policjantów, przyczyniła się najprawdopodobniej do uratowania życia ludzkiego, które jest najwyższą wartością.

 

 1. Policjant z Komendy Powiatowej Policji w Wolsztynie - w dniu 27 grudnia 2021 roku, funkcjonariusz z innym policjantem w trakcie służby jadąc radiowozem ul. Lipową w Wolsztynie zauważyli grupę osób pochylających się nad kobietą leżącą na chodniku. Mundurowi podjechali w to miejsce i ustalili że pani jadąc rowerem straciła równowagę i upadła na chodnik doznając urazu głowy. Po sprawdzeniu okazało się, że osoba nie oddycha. Udrożnili drogi oddechowe i przystąpili do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Przybyła na miejsce załoga karetki pogotowia zabrała panią na badania do szpitala. Skuteczna reakcja policjantów, przyczyniła się najprawdopodobniej do uratowania życia ludzkiego, które jest najwyższą wartością.

 

 1. Policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Turku - w dniu 17 czerwca 2022 roku, funkcjonariusz z drugim policjantem w trakcie kontroli pojazdu, w którym znajdowały się dwie osoby - zauważyli jak jeden mężczyzna zaczął drżeć i charczeć. Osoba osunęła się na bok siedzenia oraz zaczął sinieć. Mundurowi wezwali karetkę pogotowia oraz przystąpili de resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Po przybyciu na miejsce załogi karetki pogotowia oraz trzecim użyciu defibrylatora udało się przywrócić funkcje życiowe u osoby. Podjęte przez funkcjonariuszy szybkie decyzje oraz zdecydowane działanie pozwoliły uratować życie ludzkie.

 

 1. Policjant z Komendy Miejskiej Policji w Kaliszuw dniu 11 grudnia 2021 roku, policjant z polecenia dyżurnego KMP Kalisz udał się z innymi funkcjonariuszami na interwencję do leżącego nieprzytomnego mężczyzny przy ul. Legionów w Kaliszu. Na miejscu funkcjonariusze przystąpili do resuscytacji krążeniowo-oddechowej i wezwali karetkę pogotowia. W trakcie czynności ratowniczych z przybyłą na miejsce załogą karetki pogotowia udał się przywrócić osobie funkcje życiowe. Osobę zabrano na badania do szpitala. Skuteczna reakcja przyczyniła się najprawdopodobniej do uratowania życia ludzkiego, które jest najwyższą wartością.

 

 1. Dwóch policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Kaliszuw dniu 21 grudnia 2021 roku, policjanci w trakcie służby zauważyli przejeżdżając około godz. 2:00 ul. Wrocławską w Kaliszu wydobywający się dym z jednej z kamienic. Mundurowi powiadomili dyżurnego jednostki który wezwał kolejne patrole oraz straż pożarną. Używając sygnałów świetlnych oraz dźwiękowych próbowali jak najszybciej zaalarmować mieszkańców o zagrożeniu. Zadymienie na klatce schodowej było tak duże, że uniemożliwiało bezpieczną ewakuację mieszkańców. Mundurowi wyciągnęli przez okna na parterze rodziców z trójką małych dzieci. Po przybyciu na miejsce załogi straży pożarnej ze specjalistycznym sprzętem, wyprowadzono z budynku wszystkich mieszkańców. Dzięki błyskawicznej reakcji mundurowych nie doszło do tragedii ludzkiej.

  Maciej Święcichowski / fot. Małgorzata Meloch
Powrót na górę strony