Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Gniezno - Policjant został dawcą szpiku

Data publikacji 13.04.2023

„Kilka chwil wyrzeczeń a priorytet, którym jest pomoc drugiemu człowiekowi został zrealizowany” - tak mówi asp. sztab. Tomasz Pawłowski, policjant z Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie, który podarował innemu człowiekowi szpik kostny. Tomek boi się igieł, ale to nie przeszkodziło mu zostać niespokrewnionym dawcą szpiku kostnego dla innej osoby. Stało się to po 12 latach od rejestracji jako dawca. Wzorem naszego kolegi zachęcamy wszystkich do rejestracji w bazie Fundacji DKMS.

Aspirant sztabowy Tomasz Pawłowski jest funkcjonariuszem od 17 lat. Od kilku lat związany jest z  Wydziałem do Walki z Przestępczością Gospodarczą gnieźnieńskiej komendy. W służbie zaangażowany i chętny do pomocy, koledzy zawsze mogą na niego liczyć.

Około 12 lat temu wspólnie z żoną podjęli decyzję o zarejestrowaniu się jako dawcy szpiku i komórek macierzystych w fundacji DKMS. Pakiety pobraniowe ze śliny zamówili przez Internet. Na początku roku policjant otrzymał informację, że gdzieś na świecie jest osoba, której może uratować życie. Bez najmniejszego wahania podjął decyzję o oddaniu szpiku.

Najpierw przeszedł szereg szczegółowych badań, po czym został zakwalifikowany do zabiegu. Cała procedura przebiegła bardzo szybko, a zabieg trwał około trzy i pół godziny. Oddając swoje komórki macierzyste dał chorej osobie szansę na nowe życie. Po zakończeniu zabiegu dowiedział się, że jego szpik zostanie przekazany mężczyźnie z Polski.

Asp. sztab. Tomasz Pawłowski zapewnia, że cały zabieg jest bezpieczny i bezbolesny, dlatego zachęca każdego do zarejestrowania się w bazie dawców szpiku. Jak wspomina, jako honorowy dawca gorzej czuł się po oddaniu krwi niż komórek macierzystych. Satysfakcja z pomocy drugiej osobie rekompensuje drobne wyrzeczenia związane z procedurą. Każdy, kto zdecyduje się zostać potencjalnym dawcą szpiku kostnego i komórek macierzystych daje szansę ludziom, którzy zmagają się z białaczką. Dlatego tak ważne jest, by jak najwięcej osób rejestrowało się w bazie Fundacji DKMS.

Tomek jesteśmy z Ciebie dumni.

Przypominamy, że dawcą szpiku może zostać osoba zdrowa, między 18 a 55 rokiem życia, ważąca minimum 50 kg. Zestaw do pobrania wymazu można zamówić przez Internet a cała procedura zajmuje dosłownie chwilę. Na podstawie próbki pobranej z błony śluzowej wnętrza policzka oraz danych z wypełnionego przez dawcę formularza, zostaną potem określone cechy zgodności antygenowej.

asp. szt. Anna Osińska/MM

 

  • policjant oddał szpik kostny
Powrót na górę strony