Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP - "Ufaj, ale sprawdzaj"

Data publikacji 03.03.2023

2 marca br. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyła się kolejna edycja konkursu „Poznaj swoje prawa w pracy”. Spotkanie obyło się w ramach programu edukacyjnego „Kultura bezpieczeństwa", realizowanego przez Państwową Inspekcję Pracy. Policjanci Wydziału Prewencji KWP w Poznaniu poruszyli na nim temat handlu ludźmi.

Policjanci przekazali uczestnikom spotkania cenne wskazówki jak przygotować się do bezpiecznej podróży, zarówno w celach zarobkowych jak i turystycznych. „Ufaj, ale sprawdzaj” to powiedzenie może odnosić się do każdej agencji pracy czy biura podróży. Zanim zdecydujesz się na wyjazd dokładnie wszystko sprawdź. Zachowaj ostrożność i dobrze się przygotuj:

  • Miej ze sobą ważny dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport, w zależności do jakiego kraju się wybierasz,
  • Zabierz ze sobą pieniądze – w gotówce w walucie kraju docelowego lub na karcie kredytowej, w kwocie wystarczającej przynajmniej na podróż powrotną i inne nieprzewidziane wydatki,
  • Zabierz telefon z włączonym roamingiem i aktywnymi środkami na koncie,
  • Pamiętaj o europejskim numerze alarmowym 112 - jeśli będziesz potrzebować pomocy połączysz się z policją lub centrum kryzysowym,
  • Zapisz numer telefonu do polskiego konsulatu i organizacji pomagającej cudzoziemcom w danym kraju,
  • Przede wszystkim ustal z najbliższymi hasło, które ma na celu zaalarmowanie, że znajdujesz się w niebezpieczeństwie lub potrzebujesz pomocy - nawet gdy ktoś czyta twoje smsy czy słucha twojej rozmowy.

Przed podróżą zasięgnij informacji o aktualnych wydarzeniach, mogących wpłynąć na Twoje bezpieczeństwo. Ministerstwo Spraw Zagranicznych przygotowało bieżące informacje, dostępne pod adresem www.msz.gov.pl/pl/informacje. Tam również możesz zarejestrować się w systemie szybkiego reagowania ODYSEUSZ, dzięki któremu w razie nagłego niebezpieczeństwa za granicą MSZ będzie się z Tobą kontaktowało.

Wiele przydatnych informacji na temat handlu ludźmi znajdziesz na stronach: www.handelludzmi.eu.pl, www.strada.org.pl – strona Fundacji Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu „La strada” lub na stronie Krajowego Centrum Interwencyjno-Konsultacyjnego www.kcik.pl

Świadomość o istniejących zagrożeniach, odpowiednie przygotowanie oraz zachowanie ostrożności pomaga zapobiec ludzkim tragediom. Dbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych.

Katarzyna Owsian-Słomińska/MM

 

 

 

 

  • uam
Powrót na górę strony