Aktualności

KWP - Ćwiczenia podwodne policyjnych nurków

Data publikacji 22.11.2022

W Komisariacie Wodnym Policji w Poznaniu służbę pełnią wykwalifikowani policyjni nurkowie, pierwsi i jedyni tacy w całej Polsce. Głównym zadaniem policyjnych wodniaków jest praca patrolowa na akwenach i terenach przywodnych, niezależnie od pory roku czy pogody.

Komisariat Wodny Policji w Poznaniu to jednostka specjalistyczna, składająca się z Ogniwa Patrolowo Interwencyjnego oraz Zespołu Prac Podwodnych i Przewodników Psów Służbowych. Zespół policyjnych nurków wyposażony jest w specjalistyczny sprzęt do nurkowania, który umożliwia im sukcesywne przeszukiwanie dna akwenów, w poszukiwaniu osób lub przedmiotów, które pozostają niewidoczne z łodzi, a nawet dla urządzeń typu sonar. Nurkowie policyjni, oprócz nabytych umiejętności, cechują się wytrwałością, dokładnością i odpornością na trudne warunki pracy. Wodniacy muszą utrzymywać swój organizm w zdrowiu i wysokiej kondycji fizycznej, w czasie akcji są odpowiedzialni nie tylko za swoje bezpieczeństwo, ale także za drugiego nurka.

W okresie zimowym policjanci regularnie ćwiczą na krytej pływalni, dzięki czemu zawsze są gotowi do działania. Ich praca to jedna z najtrudniejszych służb policyjnych i często w znacznym stopniu przyczynia się do rozwikłania trudnych, kryminalnych spraw, a dzięki ciągłemu doskonaleniu umiejętności także tych wyciągniętych z archiwum.

Karolina Kunkel/MM

  • szkolenie nurków na basenie
  • szkolenie nurków na basenie
Powrót na górę strony