Aktualności

KWP - Jubileusz 25-lecia Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom Po Poległych Policjantach

Data publikacji 09.11.2022

W dniach 4 – 6 listopada 2022 r., w Jachrance, jedenastoosobowa grupa podopiecznych z Wielkopolski brała udział w obchodach 25-lecia powołania Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom Po Poległych Policjantach. Małgorzata, Katarzyna, Halina, Ania, Ewa, Maria, Donata, Elżbieta, Renata, Agnieszka, Edyta – to wdowy z województwa wielkopolskiego. Niestety nie wszystkie mogły uczestniczyć w uroczystościach.

„Ciągle istnieją wśród nas anioły".

Nie mają wprawdzie żadnych skrzydeł,

lecz ich serce jest bezpiecznym portem dla wszystkich,

którzy są w potrzebie” - Phil Bosmans

To sława doskonale przedstawiające osoby, które zainicjowały powstanie Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom Po Poległych Policjantach i które, niezmiennie od 25 lat, wspierają rodziny funkcjonariuszy, którzy stracili życie podczas wykonywania obowiązków służbowych.

Misja i cele fundacji realizowane są dzięki społecznemu zaangażowaniu wielu osób, a także przy dużym wsparciu i zaangażowaniu policjantów i pracowników Policji w kraju.

Na Tablicy Pamięci w Komendzie Głównej Policji jest 125 nazwisk, funkcjonariuszy, którzy w ten sposób zakończyli swoją służbę, wypełniając rotę ślubowania do końca ale potrzebujących wsparcia jest znacznie więcej.

Jubileuszowe obchody rozpoczęły się w piątek, w kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie, uroczystą mszą świętą w intencji funkcjonariuszy, którzy zginęli podczas służby oraz ich rodzin. Jeden z psalmów zaśpiewała uzdolniona muzycznie wdowa z wielkopolski Katarzyna Buda. Po mszy, jeszcze w kościele, wzruszającym momentem było zapalenie przez rodziny symbolicznych zniczy, których było 249, gdyż tyle wyczytano nazwisk poległych policjantek i policjantów.

Niezwykle podniosłą chwilą był Apel Pamięci z udziałem najwyższych władz Policji i przedstawicieli Rady i Zarządu Fundacji oraz oddanie salwy honorowej na cześć poległych.

Kolejny dzień był bardzo intensywny. W godzinach rannych odbyły się spotkania podopiecznych Fundacji z Komendantami Wojewódzkimi Policji, pełnomocnikami oraz przedstawicielami Rady lub Zarządu Fundacji. Komendę w Poznaniu reprezentował insp. Sławomir Piekut I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji. Obecny również był wywodzący się z wielkopolski, V-ce Prezydent Sekcji Polskiej IPA - Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji podinsp. Witold Drzażdżyński. To był też moment, w którym zarówno rodziny jak i przedstawiciele Fundacji dziękowali stronie służbowej z poszczególnych jednostek za wsparcie działalności i pomoc. Na pamiątkę tegoż wydarzenia obecni członkowie rodzin otrzymali upominki z rąk insp. Piekuta, podinsp. Fechner-Wojciechowskiej, podinsp. W. Drzażdżyńskiego oraz przewodniczącego Rady Fundacji nadinsp. w st. spocz. Władysława Padło.

Uroczysta Gala, na którą przyjechali podopieczni Fundacji z całej Polski, rozpoczęła się o godz. 16:00. Przewodniczący Rady Fundacji nadinsp. Padło oraz jej Prezes mł. insp. Irena Zając nie kryli wzruszenia witając wszystkich przybyłych gości. Z wdzięcznością dziękowali za przybycie i wieloletnie wspieranie swojej działalności.

– Od czasu kiedy pan generał Marek Papała założył tę fundację i dało to podstawy prawne i organizacyjne, żeby móc pomagać rodzinom policjantów poległych na służbie, 25 lat temu, nasza fundacja bardzo się zmieniła. Było to epokowe wydarzenie. Po tych 25 latach odczuwamy ogromną satysfakcję z naszych osiągnięć – takie słowa padły z mównicy.

Podziękowaniem za wszystkie gesty ofiarności, życzliwości i wsparcia było wręczenie najwyższego wyróżnienia, którym Fundacja honoruje ludzi o wielkim sercu - Medali „Szlachetnemu Sercu - Cordi Nobile”. To wyjątkowy medal zaprojektowany w 2010 r.

Kolejną formą podziękowań za wspieranie działalności Fundacji oraz działalność na rzecz podopiecznych było wręczenie Statuetki Jubileuszowej z napisem „Dziękujemy”. Taką Statuetkę otrzymała Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu, którą w imieniu wszystkich policjantów i pracowników Policji z Wielkopolski odebrał insp. Sławomir Piekut
I Zastępca KWP w Poznaniu.

Przyszedł tez czas na oddanie głosu gościom. Zarówno Minister SWiA Mariusz Kamiński jak i Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk, w swoim wystąpieniach dziękowali wszystkim zaangażowanym w pracę Fundacji, która zajmuje się pomocą rodzinom poległych policjantów oraz tym, którzy tą działalność wspierają swoją ofiarnością i pomocą, ale przede wszystkim podopiecznym za ich siłę w pokonywaniu bólu i tęsknoty, dzielność i wytrwałość, za odwagę w stawianiu czoła wszelkim przeciwnością jakie niesie codzienność.

Przyszedł też czas na podziękowania od tych którzy niewątpliwie potrzebowali dużego wsparcia bo zostali sami po stracie najbliższej osoby - podopiecznych Fundacji. W imieniu całej „fundacyjnej rodziny” głos zabrała Maria Karczewska z Poznania. Trudno opisać wzruszenie, które owładnęło wszystkimi obecnymi po słowach:

„…służyć wiernie Narodowi… nawet za cenę życia”

Zdzisiu, Marek, Sławek, Darek, Wojtek, Piotrek, ,Leszek, Jasiu, Robert, Waldek…i wielu innych – wypełnili słowa przysięgi.

Wszyscy pamiętamy TEN DZIEŃ, ten TRUDNY DZIEŃ!

Ale każdy z nas, pamięta też ten dzień, kiedy Anioły z fundacji dzwoniły, by zaprosić na spotkanie, wyjazd wakacyjny czy zimowy.

I ja wyjechałam po 10 latach, i poznałam CUDOWNYCH LUDZI : Irenę, Hanię, Zenka, Halinkę, Basię, Anię, Renatę, Małgosię, Asię, Donatę.

Poznałam nasze CUDOWNE DZIECI: Tomka, Krzysia, Radka, Karolinę, Agnieszkę, Kasię, Marlenę, Nikolę, Nikodema.

Wszyscy otrzymaliśmy wsparcie i otrzymujemy wsparcie.

DZIĘKUJEMY ZA WRAŻLIWOŚĆ ANIOŁÓW !

Po tych emocjonalnych słowach delegacja złożona z podopiecznych Fundacji na ręce nadinsp. W. Padło oraz mł. insp. I. Zając przekazała symboliczne serca : SERCA Z GŁĘBI NASZYCH SERC, a dzieci wręczyły wspaniałe bukiety kwiatów.

Na zakończenie gali wszyscy obecni wysłuchali koncertu w wykonaniu artystów operowych Marty Huptas i Jacka Laszczkowskiego, którym towarzyszyła Orkiestra Reprezentacyjna Policji. 

Zwieńczeniem jubileuszowych obchodów była uroczysta kolacja, podczas której „Fundacyjne Anioły” odbierały jeszcze podziękowania oraz gratulacje za swoją wspaniała działalność. Podziękowania za trud i serce włożone w wspieranie potrzebujących złożył również Vice Prezydent Sekcji Polskiej IPA podinsp. Witold Drzażdżyński wręczając pamiątkową statuetkę oraz obraz z wizerunkiem poznańskiego Ratusza.

Hanna Wachowiak

Powrót na górę strony