Aktualności

KWP – W rocznicę napaści ZSRR na Polskę, pamiętamy o pomordowanych policjantach

Data publikacji 16.09.2022

Nadinsp. Piotr Mąka wraz ze swoim zastępcą mł. insp. Mariuszem Wiśniewskim złożyli kwiaty pod pomnikiem Pomordowanych Policjantów II RP na ul. Swoboda w Poznaniu. Tym samym uczcili pamięć tych, którzy stracili życie z rąk rosyjskich i niemieckich okupantów. Pod pomnikiem odegrano też melodię „Śpij kolego”, która ma nam wszystkim przypominać o bohaterach, którzy oddali życie za Polskę.

Tradycją jest, że Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu upamiętniając zamordowanych policjantów II RP, składa pod pomnikiem wieniec i zapala symboliczny znicz. Kapelan Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu – ks. kanonik Grzegorz Szafraniak, odmówił też okolicznościową modlitwę.

Oddawanie czci pomordowanym i pielęgnowanie pamięci o tym, co się wydarzyło, jest dla wszystkich wielkopolskich policjantów nie tylko obowiązkiem, ale przede wszystkim swoistym wyrazem solidarności i patriotyzmu. Funkcjonariusze za swoją służbę zapłacili najwyższą cenę, oddając życie. Jednakże pamięć o nich na zawsze pozostanie w sercach żyjących.

W Poznaniu, na ul. Swobody - przy kościele garnizonowym Wielkopolskiej Policji znajduje się pomnik, który wszystkim współczesnym policjantom przypomina o tragicznych wydarzeniach z 1940 roku. Na pomniku widnieją nazwiska 340 policjantów Policji Państwowej  II RP Województwa Poznańskiego – oficerów, podoficerów i posterunkowych – zaskoczonych znienacka, rozbrojonych, uwięzionych i zamordowanych zdradzieckim strzałem w tył głowy, wrzuconych do dołów śmierci w Miednoje i Bykowni.

Byli to ojcowie, synowie, bracia i mężowie poddani okrucieństwu, skazani za polskość i wierni swojej Ojczyźnie do końca. W chwili śmierci zostali odarci z godności i człowieczeństwa, spoczywają bez trumien i godnego pogrzebu.

Piotr Garstka

Powrót na górę strony