KWP - Zatrzymania i zarzuty dotyczące nielegalnego składowania odpadów
Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Poznaniu zatrzymali 3 osoby do sprawy nielegalnego transportu i składowania odpadów, które mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi, a także poważnie skazić środowisko naturalne. Do realizacji sprawy doszło 1 czerwca br. na terenie gminy Zbąszyń gdzie jest prowadzone wyrobisko kruszywa.
Prokuratura Rejonowa w Nowym Tomyślu (woj. wielkopolskie) nadzoruje, przekazane do Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu, śledztwo dotyczące nielegalnego transportu i składowania odpadów, które mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi, a także poważnie skazić środowisko naturalne.
Jak ustalono w toku postępowania, na terenie wyrobiska kruszywa znajdującego się w gminie Zbąszyń odbywa się niezgodny z prawem przywóz i wyładunek rozdrobnionych osadów komunalnych, które transportowano do miejsca ich składowania ciężarówkami.
1 czerwca br. na miejscu wyrobiska - podczas rozładunku jednej z ciężarówek - na gorącym uczynku zatrzymano 63-letniego kierowcę. Kolejnym zatrzymanym był 37-letni właściciel żwirowni oraz 45-letni właściciel firmy transportowej, która była wykorzystywania do przewożenia odpadów. W działaniach tych oprócz nowotomyskich policjantów brali również udział funkcjonariusze z KWP w Poznaniu: Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą, Wydziału dw. z Cyberprzestępczością, Ruchu Drogowego KWP oraz inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu, inspektorzy Okręgowego Urzędu Górniczego w Poznaniu przy wsparciu operatora obsługującego drona wyposażonego w termowizję z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Zatrzymani usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstwa z art. 183 kk, za które grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Wszyscy podejrzani zostali objęci policyjnym dozorem.
Wyrobisko poddano szczegółowym oględzinom. Wstępne pomiary nielegalnego składowiska wskazują, że złożono w nim około 100 tys. ton nieczystości.
Sprawa ma charakter rozwojowy.
Maciej Święcichowski