Aktualności

KWP - „Handel ludźmi w dobie XXI wieku”

Data publikacji 13.06.2022

6 czerwca 2022 r. w Centrum Integracji Cudzoziemców w Poznaniu przy ul. Feliksa Nowowiejskiego 25 odbyło się spotkanie z cudzoziemcami pod kątem problematyki Handlu Ludźmi. Na spotkaniu można było dowiedzieć się na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa. Informowano również, gdzie w sytuacji kryzysowej szukać pomocy.

Podczas spotkania rozmawiano, na temat wspomnianej tematyki (m.in. niebezpieczeństw związanych z podróżami w celach turystycznych, zarobkowych). Policjanci  z Wydziału Prewencji KWP w Poznaniu z pomocą tłumacza z Centrum Integracji Cudzoziemców przekazali uczestnikom cenne wskazówki, które spowodują, że podróż w nieznane stanie się bezpieczniejsza. Poruszana tematyka w dalszym ciągu budzi kontrowersje, a sytuacja geopolityczna skłania do przemyśleń i realizacji takich spotkań.

Informowano gości, że na poziomie krajowym polska Policja w walce z handlem ludźmi współpracuje z organizacjami pozarządowymi, społecznymi i instytucjami użyteczności publicznej, takimi jak: Krajowe Centrum Interwencyjno-Konsultacyjne dla Ofiar Handlu Ludźmi, Fundacja „La Strada”, Fundacja „Dajemy Dzieciom Siłę”, ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, Stowarzyszenie „PoMOC” czy Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji. Na szczeblu Komendy Głównej Policji działania związane z zapobieganiem i zwalczaniem handlu ludźmi koordynuje umiejscowiony w Biurze Kryminalnym Wydział do walki z Handlem Ludźmi. Wydział ten obsługuje infolinię/telefon zaufania. gdzie można znaleźć profesjonalną pomoc w razie zagrożeń nie tylko w tej tematyce.

Jeśli przypuszczasz, że w twojej okolicy może rozwijać się handel ludźmi, pisz na adres handelludzmibsk@policja.gov.pl. lub dzwoniąc pod numer 664 974 934, lub Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych KGP 47 72 123 07 (dla osób dzwoniących z zza granicy +48 47 72 123 07) oraz skrzynkę e-mail: cpozkgp@gov.pl; (tam również otrzymasz pomoc czy poradę). W ten sposób można zapobiec ludzkim tragedi. 

Nie bądźmy obojętni na ludzkie tragedie.

Katarzyna Owsian-Słomińska/MŚ

Powrót na górę strony