KWP - Poznaj swoje prawa w pracy
W Salonie Mickiewicza Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, podczas regionalnego konkursu ”Poznaj swoje prawa w pracy”, realizowanego w ramach programu edukacyjnego Państwowej Inspekcji Pracy „Kultura bezpieczeństwa” policjantka z Wydziału Prewencji KWP w Poznaniu, na co dzień zajmująca się problematyką Handlu ludźmi, rozmawiała z młodzieżą na temat bezpiecznego wyjazdu związanego z podejmowaniem pracy za granicą.
Zwrócono szczególną uwagę na przestępstwo handlu ludźmi. W trakcie spotkania przekazano cenne informacje jak zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wyboru konkretnej pracy, na co należy zwrócić szczególną uwagę i jak przygotować się aby cała podróż i praca była bezpieczna.
WARTO PAMIĘTAĆ, ŻE:
W pierwszej kolejności szukaj pracy za pomocą sprawdzonej agencji pośrednictwa pracy lub pośrednika na www.kraz.praca.gov.pl. Pamiętaj, że agencja powinna dostarczyć Ci szczegółowe informacje na temat pracy jaką będziesz wykonywać i poinformować Cię o Twoich prawach i obowiązkach jako pracownika w danym kraju (m.in warunki pracy, wysokość stawek płacy i inne ustalenia muszą być jasno zapisane w umowie).
PAMIĘTAJ, że:
- agencja nie może wymagać opłaty za pośrednictwo w znalezieniu pracy. Zgodnie z polskim prawem opłata może być pobierana tylko od pracodawcy. Wszelkie informacje dotyczące mieszkania i warunków pracy znajdziesz na www.eures.praca.gov.pl.
- aby zabrać ze sobą ważny dokument tożsamości - paszport lub dowód osobisty w zależności do którego Państwa się wybierasz. Dokładanie sprawdź, czy kraj do którego podróżujesz wymaga dodatkowych dokumentów wyjazdowych. Zabierz również telefon komórkowy, z włączonym roamingiem i wystarczającymi środkami na koncie.
- warto ubezpieczyć się lub posiadać tzw. kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Społecznego).
Podróżując zawsze miej aktualną informację o wydarzeniach w przypadku wątpliwości lub braku wiedzy na temat aktualnych wydarzeń mogących wpłynąć na Twoje bezpieczeństwo w podróży, Ministerstwo Spraw Zagranicznych przygotowało bieżące informacje dostępne pod adresem (http://www.msz.gov.pl/pl/informacje. Tam również możesz zarejestrować się w systemie szybkiego reagowania ODYSEUSZ, dzięki któremu w razie zaistniałego za granicą niebezpieczeństwa MSZ będzie się z Tobą kontaktowało.
Posiadasz niedosyt i chcesz dowiedzieć się więcej czym jest handel ludźmi wejdź na stronę https://handelludzmi.eu .
Katarzyna Owsian-Słomińska/MŚ