Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Złotów - Policjanci rozmawiali o cyberprzestępczości i śladach kryminalistycznych z uczniami liceum mundurowego

Data publikacji 26.09.2018

Złotowscy policjanci wzięli udział w zajęciach dydaktycznych z uczniami klas mundurowych z CKZiU im. Hipolita Cegielskiego w Złotowie. Tym razem młodzi ludzie planujący związać swoją przyszłość z formacjami mundurowymi, mieli okazję spotkać się z doświadczonym technikiem kryminalistyki asp. sztab. Markiem Ściubłem oraz asp. sztab. Alicją Fidler z Zespołu Prewencji Kryminalnej Nieletnich i Patologii.

Na bazie współpracy Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu oraz Komendy Powiatowej Policji w Złotowie ze Szkołą CKZiU im. Hipolita Cegielskiego w Złotowie, funkcjonariusze postanowili przygotować uczniom niespodziankę i zaprosili ich do udziału w spotkaniu z doświadczonym technikiem kryminalistyki aspirantem sztabowym Markiem Ściubłem oraz aspirant sztabową Alicją Fidler z Zespołu Prewencji Kryminalnej Nieletnich i Patologii złotowskiej jednostki. W swoim wystąpieniu policjantka wspólnie z podkomisarzem Maciejem Foreckim szeroko omówili zagrożenia i skutki nieostrożnego korzystania z ogólnoświatowej sieci.

W trakcie prelekcji wielokrotnie podkreślali, że cyberprzestępczość to nie tylko najbardziej popularne oszustwa za pomocą portali aukcyjnych. Zakres tego rodzaju przestępczości jest bardzo szeroki i obejmuje między innymi włamania na konta bankowe, profile społecznościowe, kradzieże baz danych, tożsamości, przesyłanie szkodliwego oprogramowania. Dostęp do Internetu to już nie tylko gromadzenie i sprawdzane danych, a operacje finansowe, wymiana informacji z kontrahentami, które stanowią „łakomy kąsek” dla cyberprzestępców. Każdy użytkownik Internetu, przed rozpoczęciem korzystania z jego pozytywnych możliwości, powinien poznać zasady bezpieczeństwa w sieci.

W trosce o swoje dane należy pamiętać o istniejących zagrożeniach, które często wiążą się z pobieraniem oprogramowania z niepewnych serwerów czy odpowiadaniem na podejrzaną pocztę elektroniczną. Oficer prasowy podkreślał, że pośpiech i nieprzemyślane korzystanie z sieci, znacznie zwiększa prawdopodobieństwo stania się ofiarą cyberprzestępcy. Najciekawszym punktem spotkania był wykład policyjnego technika na temat ujawniania i zabezpieczania śladów na miejscu zdarzenia. Policyjny specjalista z zakresu techniki kryminalistycznej podkreślał, że po wstępnym zapoznaniu się z miejscem zdarzenia, technicy kryminalistyki przystępują do zabezpieczanie śladów.

Cała sztuka w tym, żeby żadnego śladu nie przegapić, a przede wszystkim nie zniszczyć i prawidłowo zabezpieczyć. Czym jest w takim razie ten drogocenny ślad kryminalistyczny? Na to pytanie wyczerpującej odpowiedzi udzielił aspirat sztabowy Marek Ściubeł. Jak zaznaczał jest oczywiście co najmniej kilka definicji śladu kryminalistycznego, jednak w Polsce przyjęto definicję profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Jagiellońskiego Jana Sehna, która mówi, że „śladem kryminalistycznym nazywamy zmiany w obiektywnej rzeczywistości, które jako spostrzegalne znamiona po zdarzeniach będących przedmiotem postępowania mogą stanowić podstawę do odtworzenia i ustalenia przebiegu tych zdarzeń zgodnie z rzeczywistością”.

W dalszej części spotkania uczniowie mogli poznać wyposażenie walizki kryminalistycznej i zobaczyć jak ujawnia się ślady linii papilarnych przy pomocy specjalnych proszków daktyloskopijnych. Technik opowiadał młodzieży, jakie ślady zabezpiecza się na miejscu różnych przestępstw oraz jakie metody są do tego wykorzystywane. Wyjaśniał, co jest istotne z punktu widzenia ewentualnego typowania i ustalania sprawców przestępstw, a następnie udowodnienia podejrzanemu winy przed sądem. Ponadto zapoznał uczestników zajęć z nowoczesnymi metodami swojej pracy znanymi dla nich dotychczas tylko z filmów sensacyjnych. W trakcie prelekcji wyjaśnił również czym różni się praca technika kryminalistyki od biegłego sądowego. Funkcjonariuszom z Komendy Powiatowej Policji w Złotowie oraz kadrze pedagogicznej CKZiU w Złotowie w ramach zawartego porozumienia zależy na odpowiedniej edukacji młodzieży, która swoją przyszłość planuje związać z formacjami mundurowymi. Stworzenie takich warunków kształcenia, które w sposób profesjonalny pozwolą zapoznać się ze specyfiką, zadaniami i podstawowymi umiejętnościami w służbie policyjnej to priorytet. Wszystko po to, by jak najlepiej przygotować uczniów do przyszłych egzaminów kwalifikujących do służby w Policji.

Maciej Forecki/MŚ

Powrót na górę strony