KWP - Bezpieczni na Święta!
Jak dbać o bezpieczeństwo własne i bezpieczeństwo innych? Jak dbać o bezpieczeństwo naszych dzieci w Internecie? Jak ustrzec się przed oszustami oraz kieszonkowcami? To tylko niektóre pytanie, na które odpowiadali 27 marca br. policjanci z Wydziału Prewencji KWP w Poznaniu podczas przedświątecznej akcji profilaktycznej na Rynku Jeżyckim w Poznaniu.
Dla wielkopolskich policjantów priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa każdemu, niezależnie od wieku i zdobytych doświadczeń życiowych. Jest to powód, dla którego z inicjatywy policjantów z Wydziału Prewencji KWP w Poznaniu, przeprowadzono akcję profilaktyczną przy Rynku Jeżyckim w Poznaniu.
Przedmiotowa akcja skierowana była do każdego. W zależności od problematyki nurtującej przechodniów, policjanci udzielali rad dotyczących bezpieczeństwa w życiu codziennym, począwszy od zagrożeń w świecie rzeczywistym, a skończywszy na zagrożeniach płynących ze świata wirtualnego.
Bardzo dużą uwagę policjanci poświęcili seniorom. Funkcjonariusze radzili osobom starszym jak unikać zagrożeń w podczas zakupów i korzystania z komunikacji miejskiej pod kątem ewentualnych kradzieży kieszonkowych. Każdorazowo poświęcili oni czas na przedstawienie mechanizmów działania przestępców działających na szkodę seniorów oraz ogólną charakterystykę oszustw „na policjanta” i „na wnuczka”. Rozdawali również wszystkim zainteresowanym poradniki „Bezpieczne Życie Seniorów”.
Istotna część rozmów profilaktycznych poświęcona było bezpieczeństwu w Internecie, który jest doskonałym źródłem wiedzy, jak również dostarczycielem rozrywki. Wiedza na temat tego jak pozwolić swojemu dziecku w świadomy i bezpieczny sposób korzystać z oferowanego przez Sieć bogactwa, jest kluczową przepustką do zachowania bezpieczeństwa. Dlatego też policjanci mówili o tym, jak uczulić dzieci na niebezpieczeństwa związane z nawiązywaniem nowych znajomości w Internecie. Brak zaufania w stosunku do osób poznanych w świecie wirtualnym, który wiąże się z ostrzeżeniem dzieci przed ludźmi, którzy mogą chcieć zrobić im krzywdę, to efektywny sposób unikania zagrożeń. Dopełnieniem i utrwaleniem rozmów policjantów z poznaniakami była dystrybucja poradników pn. „Cyberprzemoc”.
Policjanci nie zapomnieli również o nastolatkach, niezwykle podatnych na wpływy innych. Młodzież dyskutowała z mundurowymi o zagrożeniach płynących z zażywania dopalaczy i narkotyków. Problem uzależnienia od środków odurzających stał się bowiem w ciągu ostatnich kilkunastu lat jednym z najpoważniejszych niebezpieczeństw.
Magdalena Piaszczyńska/MŚ