KWP - Krajowe Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa – skuteczne narzędzie komunikacji ze społeczeństwem
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to element komunikacji między obywatelem posiadającym dostęp do Internetu i informacje o zakłóceniach ładu i porządku publicznego a Policją. Dzięki tej aplikacji internetowej w sposób szybki i łatwy każdy z nas może na mapie obrazującej miejsce swego zamieszkania, czy też zatrudnienia wskazywać lokalizacje, w których zdarzają się incydenty mające negatywny wpływ na jego poczucie bezpieczeństwa.
Policja w ciągu siedmiu dni od momentu naniesienia zagrożenia przez obywatela na mapę jest zobowiązana potwierdzić jego aktualność. W takim przypadku Policja ma zadanie takiego zadaniowania policjantów kierowanych do służby patrolowej by ograniczyć negatywny wpływ występujących zdarzeń w wyznaczonych miejscach lub wręcz całkowicie je wyeliminować przyczyniając się do ograniczenia liczby miejsc zagrożonych i wzrostu poczucia bezpieczeństwa.
Od początku działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie województwa wielkopolskiego, czyli od września 2016 roku, na mapie naszego regionu znalazło się 13.695 miejsc zagrożonych i potwierdzonych przez Policję. Wszystko to przy aktywnym uczestnictwie mieszkańców zainteresowanych podnoszeniem poziomu bezpieczeństwa w miejscu ich zamieszkania czy pracy.
Organizowane szkolenie dla koordynatorów Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa z komend miejskich i powiatowych Policji województwa wielkopolskiego ma na celu systematyczne podnoszenie efektywności wykorzystania tego narzędzia w komunikacji ze społeczeństwem. Jego wykorzystanie winno wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa i porządku publicznego poprzez włączenie obywateli w wybrane działania Policji, oraz zaktywizowanie społeczności lokalnych w działaniach na rzecz bezpieczeństwa i porządku publicznego.
Damian Kaszyński /Wydział Prewencji KWP/ RKG