Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP – Jak ratować tonącego? Policjanci wiedzą!

Data publikacji 08.06.2017

Policjanci przygotowują się do rozpoczęcia sezonu letniego. W związku z tym prawie 100 poznańskich stróżów prawa odbyło przeszkolenie z zakresu udzielania pomocy osobie tonącej. W szkoleniach zorganizowanych przez instruktorów i ratowników medycznych z Wydziału Kadr i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu uczestniczyli także żołnierze 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu.

Wakacje za pasem. Młodsi czy starsi – wszyscy już niecierpliwie oczekują beztroskiego korzystania z uroków lata. Wodne kąpiele i błogie leżakowanie na plaży to nieodzowny element letniego wypoczynku. Niestety, każdego roku służby odnotowują kolejne przypadki utonięć, będące wynikiem brawury, braku wyobraźni czy spożywania alkoholu.

O bezpieczeństwo letników wypoczywających nad wodą zadbają m.in. policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu oraz Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu. Będą oni kierowani do pełnienia służby w rejon akwenów wodnych popularnych wśród urlopowiczów w sezonie wypoczynkowym. Z założenia każdy z tych policjantów musi być przygotowany do szybkiego i skutecznego udzielenia pomocy osobie tonącej. Stąd pomysł na przeprowadzenie szkolenia w tym zakresie.

Zajęcia, zorganizowane przez instruktorów i ratowników medycznych z Wydziału Kadr i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, odbywały się codziennie przez ostatnie dwa tygodnie nad Jeziorem Kierskim.  Uczestniczyło w nich blisko 100 policjantów, a także żołnierze z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu.

Organizatorom przedsięwzięcia zależało by podczas szkolenia uczestnicy mogli podnosić swoją sprawność fizyczną. Każdy z nich musiał przebiec 5 kilometrów wzdłuż brzegów jeziora, po czym przepłynąć kajakiem dystans ok. 3,5 kilometra

Po zapoznaniu się z teorią o charakterystyce procesu tonięcia, urazach oraz zasadach przeprowadzania resuscytacji krążeniowo-oddechowej, uczestnicy szkolenia przystąpili do zajęć praktycznych. Te dotyczyły uwalniania się od chwytów i objęć tonącego, holowania go do brzegu oraz ćwiczeń na fantomie. 

 

Iwona Liszczyńska

 

Powrót na górę strony